Tamten świat

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Najnowsza książka jednej z najbardziej znanych i docenianych polskich krytyków i badaczy literackich

Eseje Marty Wyki są próbą spojrzenia na świat idei, osobowości i tekstów, które kształtowały się w rzeczywistości powojennej, obciążonej traumą niedawnych przeżyć oraz koniecznością dokonywania wyborów i poszukiwania własnych dróg rozwoju pokolenia wchodzącego w życie tuż przed wojną i po wojnie. Opisem świata, który choć pod wieloma względami różnorodny, wyrastał z tradycji kulturowej i czerpał ze wspólnego kanonu literackiego.

W szkicach pojawiają się m.in. takie nazwiska jak: Aleksander i Ola Watowie, Janina Katz, Olga Scherer, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Jan Błoński, Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand, Tadeusz Konwicki, Paweł Taranczewski, Jerzy Pilch.

Marta Wyka jest historykiem literatury, krytykiem literackim, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmowała się literaturą Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i współczesną. Pisała m.in. o Stanisławie Brzozowskim, Leopoldzie Staffie, Czesławie Miłoszu. W Wydawnictwie Literackim opublikowała następujące książki: Brzozowski i jego powieści (1981), Krakowskie dziecko (1998), Punkty widzenia (2000), Przypisy do życia (2007), Przypomniałam sobie (2015), Napisane niedawno (2018).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 25 listopada 2020
  • ISBN: 9788308072028
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Marta Wyka "Tamten świat" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Donata Zysk
08 stycznia

Bardzo ciekawa, poszerzająca horyzonty myślowe lektura. Pierwszy raz spotykam się z twórczością tej autorki, jestem jednak zachęcona do dalszego czytania jej książek. Eseje przedstawione w «Tamtym świecie» to próba zmierzenia się z powojenną przeszłością Polaków, która odcisnęła niezaprzeczalne piętno na ich umysłach i sposobie patrzenia na świat. Na podstawie tekstów wspaniałych twórców literackich autorka namalowała obraz epoki, która jest ważną częścią naszej historii oraz źródłem dorobku literackiego wielu z nich. Dla mnie była to prawdziwa kopalnia wiedzy. Polecam serdeczne.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę