Sekrety odżywiania według szeptuch

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


REDAKCJA: Mariusz Warda

SKŁAD: Anetta Piechowska

PROJEKT OKŁADKI: Anetta Piechowska

TŁUMACZENIE: Natalia Szczyglewska

KOREKTA: Urszula Kiełczewska

Wydanie I

Białystok 2019

ISBN: 978-83-8171-209-5

Tytuł orginału:Heilenergetische Ernährung:

Russisch-schamanische Lebensessenzen und Rezepturen

Copyright © 2005 Original title: Heilenergetische Ernährung.

Russisch-schamanische Lebensessenzen und Rezepturen by Vadim Tschenze

© 2018 by Wilhelm Goldmann Verlag a division of Verlagsgruppe

Random House GmbH, München, Germany.

© Copyright for this edition by Studio Astropsychologii, Białystok 2018

All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana

ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych,

kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody posiadaczy praw autorskich.

Książka ta zawiera porady i informacje odnoszące się do opieki zdrowotnej. Nie powinny one jednak zastępować porady lekarza ani dietetyka. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy zdrowotne lub wiesz o nich, powinieneś skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczniesz jakikolwiek program poprawy zdrowia czy leczenia. Dołożono wszelkich starań, aby informacje zaprezentowane w tej książce były rzetelne i aktualne podczas daty jej publikacji. Wydawca i autor nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki dla zdrowia mogące wystąpić w wyniku stosowania zaprezentowanych w książce metod.15-762 Białystok

ul. Antoniuk Fabr. 55/24

85 662 92 67 – redakcja

85 654 78 06 – sekretariat

85 653 13 03 – dział handlowy – hurt

85 654 78 35 – www.talizman.pl – detal

strona wydawnictwa: www.studioastro.pl

Więcej informacji znajdziesz na portalu www.psychotronika.pl

Spis treści

Przedmowa: kreatywność w gotowaniu

Część pierwsza: Podstawy żywienia energetycznego

Odżywianie a energia

Najważniejsze minerały

Oddziaływanie witamin, minerałów i innych substancji pokarmowych

Sygnatury

Odżywianie według energetyczno- termicznych punktów twarzy

Pięć żywiołów

Kostium energetyczny człowieka

Siedem czakr głównych a energia potraw

Pokarm wybrany dla duszy

Artykuły spożywcze a kosmologia

Drgania ziół

Planetarne moce ziół

Zioła a znaki zodiaku

Choroby, ich przyporządkowanie planetarne oraz przypisane rośliny lecznicze

Kody planetarne® a produkty żywieniowe

Detoks: odtruwanie i odchudzanie według kodów planetarnych®

Detoksykujące potrawy zasadowe

Potrawy bazowe w odkwaszaniu organizmu

Aktualny stan wiedzy o zdrowiu jelitowym, mikrobiotach i równowadze kwasowo-zasadowej

Nie ma życia bez mikroorganizmów

Złoty środek

Część druga: Przepisy według kodów planetarnych® dla ciała, ducha i duszy

Kilka słów wstępu o składnikach

Przystawki

Pasta kanapkowa ze stokrotkami

Nadziewane pomidory

Ogórkowa zagryzka

Chleb maślany z łososiem

Olej czosnkowy

Sałatka królewska z czerwonymi burakami i orzechami

Sałatka z kopru włoskiego

Jajka po rosyjsku

Oberżyny „Pod Gribi”

zupy

Barszcz po rosyjsku

„Ucha” rosyjska zupa rybna

Zupa szczawiowa

Zupa z dyni

Zielona grochówka

Schalti barschi (na zimno)

Zupa ogórkowa z awokado na zimno

Dania główne

Płow

Kasza gryczana z zupką jogurtową

Manti z dynią

Manti z mięsem

Duszona kapusta kiszona (Tuschonaja)

Pirożki z kartoflami

Pirożki z jajkiem i porem

Samosa z dynią

Samosa z mięsem i ziemniakami

Zapiekanka z czerwonych buraków

Mielone po rosyjsku

Pielmieni

Gruzińskie chinkali z nadzieniem jagnięcym

Basma

Desery na poprawę humoru

Kwaśne pierogi według przepisu babci

Płynne torciki czekoladowe

Pieczona dynia

Bliny z twarogiem i owocami

Czak-czak

 

Posłowie

Dodatek – Glosariusz

Przedmowa: kreatywność w gotowaniu

Drodzy Czytelnicy!

Pochodzę z kultury rosyjskiej i jestem terapeutą duchowym, szamanem oraz przyjacielem natury i gotowania. Choć moja działalność jest zakorzeniona w obszarze medycyny, to jednak praca energetyczna już przed laty stała się moją największą fascynacją. Aby pozyskiwać dla organizmu nie tylko energię fizyczną, ale i niesubstancjalną, zachować jej swobodny przepływ i więcej w życiu osiągać, każdy człowiek powinien zwracać uwagę w równym stopniu na ducha, duszę oraz ciało. A w jaki sposób najłatwiej uszczęśliwić całą trójcę? Naturalnie zrównoważonym i smacznym pokarmem.

Najsilniejsza energia pochodzi w kosmosie od gwiazd. Także przyprawy są swoistego rodzaju „gwiazdami” dostarczającymi nam energii. Osoby, które gotują, otwierając się przy tym na wymianę energetyczną, rozsiewają wokół siebie więcej sił i charyzmy.

W podobny sposób komunikuje się wszystko w naszym świecie. Na przykład grzyby nawiązują za pomocą korzonków fizyczny i energetyczny kontakt z drzewami, ziołami – a nawet z całą naturą. Wraz z rozwojem nauki uzyskaliśmy już nawet na to dowody. Nasze organy trawienia komunikują się nie tylko z otoczeniem, ale nawet z przyprawami, współdziałając tym samym z naszymi centrami energetycznymi (tak zwanymi czakrami) oraz z naszą aurą. Szamani nazywają tę wymianę informacji „komunikacją matrycową”. Jest ona znacznym budulcem życia na ziemi.

Zielarzy i zielarki, podobnie jak czarownice i magików rosyjskich, zwykło się określać mianem „provetucha”, a ich naukę „uzdrowianiem Vetuchy”. Jest ona wciąż rozpowszechniona, nawet w obecnych czasach, aż po najdalsze zakątki Syberii. W Rosji oraz w krajach byłego Związku Sowieckiego tradycyjnie przypisuje się pokarmowi szczególne znaczenie duchowe. Każda potrawa powinna dostarczać sił i zdrowia, a już zdecydowanie nie powinna dodatkowo obciążać organizmu. Według szamańskiego wyobrażenia o świecie, wszelkie dania dysponują także pewnego rodzaju energią, która wchodzi w komunikację z naszą duszą. W ten oto sposób marchewka dostarcza pewnej energii, która jest balansowana cebulą. Gotowanie nagle staje się zajęciem kreatywnym i duchowym. Przeradza się w formę medytacji. Według mnie dobre gotowanie to medium przynoszące harmonię oraz dodające sił, życia i piękna.

Kocham zdrowe i odżywcze potrawy! Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z ulubionego składnika, aby móc się zdrowo odżywiać. We wszystkim trzeba mieć po prostu zdrowy umiar. Jeżeli będziemy trzymać się w pewnych ryzach, to raz na jakiś czas możemy też skosztować produktu, który akurat nie cieszy się najlepszą opinią u obecnych ekspertów żywieniowych. Jako że jednak smaczne jedzenie czyni człowieka szczęśliwym, co z kolei pozytywnie odbija się na funkcjonowaniu organizmu, i pamiętając do tego, że w gotowaniu szczególnie chodzi o duchowość, to smaczny posiłek nie tylko spaja ciało i duszę, ale może wręcz leczyć.

Urodziłem się w Uzbekistanie. Tam też spędziłem swoją młodość. Później żyłem w Rosji, następnie w Niemczech, a teraz, od dwunastu już lat, przebywam w Szwajcarii. Temat gotowania towarzyszy mi już od dziecka: tata był z zawodu kucharzem, a i mama nie stroniła od pichcenia. Także moja babcia, a jednocześnie nauczycielka duchowa Baba Walja, przygotowywała pyszne potrawy dla całej rodziny. Co nieco zdołałem się od niej nauczyć. Rozsmakowałem się w jej kuchni i już jako dziecko starałem się samodzielnie odtwarzać receptury.

Także dziś niemal codziennie spędzam nieco czasu na gotowaniu. I chociaż lubię kosztować rzeczy nowe oraz integruję w menu elementy wpływu mojej nowej ojczyzny, najczęściej sięgam po receptury przechowywane w mej rodzinie od dawna. W tej książce zebrałem niektóre przepisy na moje ulubione potrawy (patrz: część druga). Każdy z nich kładzie szczególny nacisk na prawidłowy balans energetyczny zestawionych składników według kodu planetarnego® oraz żywiołów natury. Wszystkie przepisy są bardzo łatwe w wykonaniu, a jednocześnie dostarczają zaskakujących zapasów energetycznych. Niektóre z nich z pewnością staną się i waszymi ulubionymi posiłkami.

Także wegetarianie i weganie znajdą tu coś dla siebie. Ta książka została w końcu napisana dla wszystkich ludzi – każdy musi zwracać uwagę na potrzeby swojego ciała i samodzielnie dokonywać wyborów o tym, co jeść, a czego unikać. Niech zdrowa kuchnia stanowi waszą inspirację. Pozwólcie sobie po prostu wypróbować moje przepisy. W ten sposób gotowanie może stać się także waszym hobby.

Z życzeniami radosnego czytania, gotowania i smakowania!

wasz Vadim Tschenze

Część 1 Podstawy żywienia energetycznego

Odżywianie a energia

Europejska filozofia żywieniowa zasadzona jest na dostarczaniu składników odżywczych dla praktycznego pozyskania pełnowartościowego pokarmu. Chodzi przy tym o wystarczające zaopatrzenie w substancjalną energię i składniki odżywcze. Należy w to zaliczyć także wodę, substancje balastowe oraz alkohol.

Szamani mówią tu z kolei o duchu potrawy. Według nich zdrowe jedzenie jest żywe. Przynosi ono ciału, duchowi i duszy nowe siły. Według szamańskiego wyobrażenia wszystko w świecie jest żywe: ludzie, zwierzęta i rośliny, a także kamienie. Do tego twierdzą oni, że każdy pokarm przedstawia sobą pewien rodzaj anteny przyciągającej z kosmosu określony rodzaj energii. Stąd też postrzegają swoje potrawy jako „źródła energii” lub „odżywcze soki”. W dalszej części zajmiemy się „żywiołami natury”, które muszą w danej potrawie wystąpić razem, oraz nauczymy się rozróżniać, podobnie jak Chińczycy, pomiędzy substancjami dodającymi i odejmującymi energii.

Treściwie rzecz ujmując: za wszystkimi tymi określeniami stoi eter lub inaczej mówiąc frekwencja, czyli niesubstancjalna energia przypisana danej potrawie. Wszystkie te określenia wskazują zatem na jedno: zdrowe jedzenie musi dostarczyć człowiekowi energii na różnych poziomach.

Energię tę pobieramy jednak przecież nie tylko z pokarmu. Wszystkie składniki odżywcze uobecniają także energie niesubstancjalne ciał niebieskich, których tak bardzo potrzebujemy w naszym życiu codziennym. Pobieramy je z uniwersum i przekazujemy dalej. Każda z takich energii wywołuje odmienne procesy w naszych ciałach i naszych duszach.

Rozdział ten zaczynam od problemu witamin i minerałów, gdyż obie te grupy substancji pokarmowych są nieodzowne w gospodarce energetycznej naszych ciał. Witamin nie powinno zabraknąć na waszych stołach. Podałem zatem od razu w nawiasie przyporządkowanie planetarne każdego składnika odżywczego, w którym dana witamina się znajduje. (Połowa z wyżej wymienionych przypada słońcu i księżycowi, chociaż naturalnie nie są one planetami w myśl definicji tego terminu). Dzięki temu możesz nie tylko poznać zadania, które dana witamina ma do spełnienia, lecz także od razu zidentyfikować przyporządkowane jej impulsy ciała niebieskiego (patrz: tabela). W ten sposób uzupełniasz właściwości danej witaminy o jej energetyczną perspektywę. Szczegółowiej odniosę się do tego zagadnienia w rozdziale Kody planetarne® a składniki pokarmowe.

Impulsy ciał niebieskich oraz ich przyporządkowanie

o Impulsowi słonecznemu przyporządkowana jest cyfra 1. Oznacza on zdrowienie.

o Impulsowi księżycowemu przypisana jest cyfra 2. Odpowiada on za pierwiastek żeński psychiki oraz intuicję.

o Impulsowi Marsa przydzielona jest cyfra 3. Uobecnia on siłę oraz pierwiastek męski psychiki.

o Impulsowi Merkurego przypada cyfra 4. Oznacza on wejrzenie i pomysły.

o Impulsowi Jowisza przypisana została cyfra 5. Symbol szczęścia i błogosławieństwa.

o Impuls Wenus nosi cyfrę 6. Odpowiada on za płaszczyznę oraz czakrę serca. (Więcej o czakrach dowiesz się z rozdziału Kostium energetyczny ludzi oraz Siedem czakr głównych a energia potraw). Przedstawia miłość i pieniądze.

o Impulsowi Saturna przyporządkowana jest cyfra 7. Odpowiada za stabilność oraz bezpieczeństwo.

o Impuls Urana nosi cyfrę 8. Odpowiednikiem jest fundament, źródło oraz energia własna.

o Impulsowi Neptuna przypisana jest cyfra 9. Symbol wymiany oraz komunikacji.

o Impulsowi Plutona przyporządkowana jest cyfra 0. Oznacza naszego ducha.

Najważniejsze witaminy

Podane każdorazowo dzienne zapotrzebowanie danej substancji nie musi zaraz oznaczać dokładnej codziennej dawki, abyśmy mogli prowadzić szczęśliwe zdrowe życie. Wystarczy, jeśli zdołamy osiągnąć przeciętną tygodniową. Ponadto zapotrzebowanie różni się ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia i tak dalej. Podane wartości potraktuj orientacyjnie i unikaj zarówno deficytów, jak i przedawkowania.

Witaminy oraz składniki mineralne wykazują najlepsze działanie, jeśli są przyjmowane razem ze zdrowymi artykułami pokarmowymi przy zachowaniu naturalnego powiązania z odpowiadającymi makroelementami (tłuszcze, białka, węglowodany) oraz mikroelementami (witaminy i minerały). W ten sposób dochodzi do energetyczno-całościowego efektu synergii, przy czym suma ostateczna znacznie przewyższa wartości przypisane poszczególnym składnikom.

Prowitamina A pełni ważną rolę dla komórek ciała, kości, krwi, oczu, paznokci u dłoni i stóp, seksualności i rozmnażania, skóry, śluzów i zębów. Zalecana dawka dziennego spożycia leży w przedziale 0,8–1,0 miligrama. Istnieją dwa jej warianty: retinol i karotyna.

Retinol znajduje się w maśle (7 Saturn = stabilizacja) oraz w wątróbce zwierzęcej (8 Uran = podstawa). Stabilizuje komórki ciała oraz tworzy pewną bazę dla zachowania rozmnażania. W tym przypadku przyporządkowane impulsy planetarne wykazują zgodność w stopniu klucza do zamka.

Karotyna znajduje się w cebuli (3 Mars = siła), pietruszce (4 Merkury = wejrzenie i 2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki, szpinaku (1 Słońce = uzdrowienie), marchewkach (4 Merkury = wejrzenie) i pomidorach (8 Uran = podstawa). Przyporządkowane tej witaminie impulsy planetarne wzmacniają oczy, pozwalają „wejrzeć” i kojąco oddziaływać na psychikę.

Witamina B1, zwana także tiaminą, skutecznie wpływa na apetyt, duchową świeżość oraz czynności serca, gojenie ran, energię nerwową i komórkową, przemianę węglowodanów, sok żołądkowy, trawienie.

Witamina B1 znajduje się w drożdżach (0 Pluton = duch), chlebie (7 Saturn = stabilizacja), ryżu (8 Uran = podstawa), soi (9 Neptun = wymiana), żółtku (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki) oraz w przeróżnych orzechach (0 Pluton = duch). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi od 1,3 do 1,5 miligrama. Przyporządkowane impulsy planetarne zapewniają stabilizację duchową oraz funkcjonowanie przemiany materii, a także pozytywnie oddziałują na psychikę.

Witamina B2, zwana także ryboflawiną lub laktoflawiną, wspomaga oczy, paznokcie u dłoni, włosy, skórę, przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów, ostrość widzenia, mnożenie erytrocytów (krwinek), oddychanie komórkowe oraz gospodarkę energetyczną.

Znajduje się w drożdżach (0 Pluton = duch), produktach mięsnych (3 Mars = siła), serze (0 Pluton = duch), jagodach (3 Mars = siła) oraz migdałach (0 Pluton = duch). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 1,5–1,7 miligrama. Przyporządkowany impuls planetarny wzmacnia sposób widzenia, ale przede wszystkim wzmaga siły duchowe.

Witamina B3, zwana także niacyną, ważna jest dla wiązania tkanek, kontroli cholesterolu, czynności serca, metabolizmu mózgu, krążenia, czynności wątrobowych oraz jelitowych, produkcji kwasów żołądkowych, snu, samopoczucia, przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Pełni także ważną rolę dla skóry, żył, nerwów oraz w oddychaniu i energii komórkowej.

Witaminę B3 można znaleźć w drożdżach (0 Pluton = duch), kartoflach (1 = uzdrowienie) oraz mięsie drobiowym (3 Mars = siła). Zalecana dawka dziennego spożycia waha się w przedziale od 2 do 17 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne przynoszą uzdrowienie duchowe oraz siły życiowe.

 

Witamina B4, znana też jako cholina od przyswajalnej dla ludzkiego organizmu substancji witaminopodobnej, znajduje się w mięsie (3 Mars = siła), zbożu (7 Saturn = stabilizacja) i jajkach (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki). Zalecana dawka dzienna wynosi około 350 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne dodają psychicznych sił i równowagi. Można powiedzieć, że sterują tym, co leży nam sercu.

Witamina B5, zwana także kwasem pantotenowym, zabezpiecza duchową świeżość, gospodarkę tłuszczową, lepsze dokrwienie oraz unerwienie członków, objętość i kolor włosów, produkcję energii, spalanie tłuszczu, siłę koncentracji, witalność, produkcję hormonów oraz przeciwdziała powstawaniu zapaleń.

Występuje w wątróbce zwierzęcej i nerkach (8 Uran = podstawa), mleku (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki) i rybach (5 Jowisz = szczęście). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 6 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne stabilizują nerwy oraz psychikę, przynoszą szczęście i poczucie pełni.

Witamina B6, zwana także pirydoksyną, jest ważnym elementem kształtującym poziom cukru we krwi, wykorzystywanie białek, przemianę tłuszczów i węglowodanów, porost włosów, pracę serca, krwiobieg, kwas żołądkowy, czynność układu kostnego; pracę komórek nerwowych oraz produkcję czerwonych krwinek.

Występuje w białej kapuście (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki), warzywach (różne impulsy) oraz drożdżach (0 Pluton = duch). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi od 1,6 do 1,8 miligrama, przyporządkowane impulsy planetarne przynoszą jasność duchową oraz zasoby energii. Zapewniony klarowny ogląd spraw pozwala rozkoszować się życiem i smakować jego słodycz.

Witamina B7, zwana także witaminą H lub biotyną, pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwi, dostarczanie energii do mózgu oraz komórek nerwowych, przemianę materii, paznokcie u dłoni, skórę, włosy (piękne, gładkie i jedwabiste), przemianę węglowodanów oraz komórki mięśniowe.

Występuje w nerkach (8 Uran = podstawa), żółtku (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki) oraz wątróbce wieprzowej (8 Uran = podstawa). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi od 20 do 30 mikrogramów. Przyporządkowane impulsy planetarne zapewniają silną podstawę. Dostarczają mózgowi oraz strukturze nerwowej ważnej energii.

Witamina B8, tak zwany inozytol, także przynależy do grupy B-kompleks. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że nie jest to prawdziwa witamina. Służy jako komponent prawidłowego przekaźnika neuronowego, czym zabezpiecza zdrowie systemu nerwowego. Inozytol stosuje się w terapii różnorodnych zaburzeń psychicznych. Jest on szczególnie ważny w walce z depresją.

Występuje niemal we wszystkich roślinach, zwłaszcza w pszenicy (7 Saturn = stabilizacja) oraz śliwkach (4 Merkury = wejrzenie). Inozytol jest zatem nieocenioną substancją odżywczą dla mózgu oraz wspomaga funkcjonowanie wątroby. Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 500 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne stabilizują psychikę oraz pozwalają na właściwy ogląd spraw.

Witamina B9, podobnie jak witamina B11, nazywana jest kwasem foliowym i pełni ważną funkcję dla wzrostu oraz ukrwienia. Zwłaszcza w okresie dziecięcym tej witaminy nie może zabraknąć. Wzmacnia naczynia włosowate oraz żyły.

Występuje w pomidorach (8 Uran = podstawa) oraz w wielorakich warzywach (różne impulsy planetarne). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi od 60 do 600 mikrogramów. Przyporządkowane impulsy planetarne zabezpieczają naszą podstawę. Wszystko zatem, co zostało nam dane przy narodzeniu, zostanie dzięki nim aktywowane. Podstawa jest początkiem wzrostu.

Witamina B10 znana jest także pod nazwą kwasu p-aminobenzoesowego (PABA). W tym wypadku chodzi o organiczny kwas węglowy stanowiący także budulec kwasu foliowego. Właściwie nie przynależy do grupy witamin, jest jednak ważnym składnikiem dla bakterii produkujących kwas foliowy.

Witamina B10 znajduje się przede wszystkim w komórkach skóry i pełni ważną rolę w wytwarzaniu pigmentu. Znajduje się w drożdżach (0 Pluton = duch), pełnoziarnistym chlebie (7 Saturn = stabilizacja) oraz wątróbkach drobiowych (8 Uran = podstawa). Zalecana dawka dziennego spożycia witaminy B10 wynosi 150 mikrogramów. Przyporządkowane impulsy planetarne stabilizują naszą podstawę (życie) oraz ducha. Chronią przed obcymi energiami pobieranymi przez ciało z zewnątrz.

Witamina B11, nazywana podobnie jak witamina B9 kwasem foliowym, pełni szczególnie ważną rolę w procesie przemiany białek oraz budowania krwinek. Jest ważna dla podtrzymania apetytu, budowy krwi oraz czynności mózgowych. Jest także odpowiedzialna za mocne włosy, funkcjonowanie wątroby, soki żołądkowe oraz czynności żołądka i jelit czy odporność nerwową i wzrost.

Występuje w drożdżach (0 Pluton = duch), ziarnach pszenicy (7 Saturn = stabilizacja), soczewicy (1 Słońce = uzdrowienie), pietruszce (4 Merkury = wejrzenie i 2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki).

Za zalecaną dawkę dziennego spożycia uchodzi 300 mikrogramów. Przyporządkowane impulsy planetarne wspomagają pracę mózgu, stabilizują ducha oraz intuicję. Do tego wzmacniają naszą aurę.

Witamina B12, zwana także kobalaminą, zapewnia budowę czerwonych krwinek oraz przemianę żelaza i energii, wyrównuje wartości tłuszczu, wspomaga mózg oraz system nerwowy, tworzenie kości, radość życia, optymizm, pracę mięśniową oraz ukrwienie.

Występuje w jajkach (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki), rybach (5 Jowisz = szczęście), mięsie (3 Mars = siła), nerkach zwierzęcych (8 Uran = podstawa) oraz burakach (4 Merkury = wejrzenie).

Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi około 3 mikrogramów. Przyporządkowane impulsy planetarne stabilizują psychikę, zapewniają odpowiednie wejrzenie w sprawy i czynią nas szczęśliwszymi.

Witamina B13 to inne określenie kwasu orotowego. Wzmacnia on serce, wspomaga pracę wątroby oraz pamięć. Znajduje się w produktach mlecznych (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki) oraz drożdżach (0 Pluton = duch).

Szczególnie dużo kwasu orotowego występuje w serwatce oraz mleku owczym i kozim (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki). Być może to właśnie stanowi powód, dla którego ludzie na Kaukazie dożywają późnej starości, gdyż korzystają oni z tych produktów na porządku dziennym. Opublikowane w 2009 w International Journal of Cardiology badania Moskiewskiej Akademii Medycznej potwierdzają, że sole magnezowe kwasu orotowego stanowią pomoc w leczeniu zaburzeń czynności serca i krążenia także w najbardziej zaawansowanych stadiach niedoczynności sercowych. Po roku stosowania soli magnezowych kwasu orotowego znacznie poprawiły się objawy kliniczne u 38 procent pacjentów leczonych na choroby sercowe. Grupa placebo z kolei wykazała zaledwie jeden przypadek pogorszenia samopoczucia.

Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi około 300 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne wspomagają ducha oraz psychikę. Pomaga to w osiągnięciu lub zachowaniu złotego środka oraz zapewnia równowagę w przeróżnych sytuacjach.

W przypadku witaminy B14 chodzi w rzeczywistości o mieszankę witamin B10 oraz B11. Jest to produkt końcowy syntezy kwasu foliowego, który chroni przed działaniem słońca.

Witamina B15, zwana także kwasem pangamowym, wspomaga żołądek i wątrobę. Znajduje się w owocach (niemal wszystkie impulsy planetarne, ryżu (8 Uran = podstawa), nasionach, piwie i kartoflach (1 Słońce = uzdrowienie), a zwłaszcza w soku ziemniaczanym (4 Merkury = wejrzenie). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 2 miligramy. Przyporządkowane impulsy planetarne troszczą się o uzdrawianie podstawy (twojej własnej energii).

Witamina B16 jest przyporządkowana witaminie B6. Określa się ją mianem pirodyksyny. Jest ona nader ważna dla procesów zachodzących w ciele oraz dla prawidłowego funkcjonowania systemu odpornościowego.

Witamina C, zwana także kwasem askorbinowym, jest ważna dla wiązania tkanki, naczyń krwionośnych, przemiany wapnia, zachowania mocnej, gładkiej skóry, wartości tłuszczowych, zdrowych nerwów, funkcjonowania systemu odpornościowego, kolagenu, zdolności koncentracji, silnych włosów, pozytywnego nastawienia, żołądka, skóry, snu oraz zdolności widzenia.

Występuje w pietruszce (4 Merkury = wejrzenie oraz 2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki), cytrynach i pomarańczach (1 Słońce = uzdrowienie), owocach dzikiej róży (3 Mars = siła), warzywach cebulowych (3 Mars = siła), agreście (3 Mars = siła), owocach mango (1 Słońce = uzdrowienie) i sałacie (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 100 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne wzmacniają cały kostium energetyczny.

Witamina D jest szczególnie ważna dla przemiany wapnia, usuwania ołowiu z ciała, silnych nerwów, produkcji hormonów; wzmacnia system immunologiczny, buduje kości, zapewnia silne serce, mocne zęby oraz krążenie.

Witamina D występuje w największych dawkach w węgorzu i tuńczyku (5 Jowisz = szczęście), jajach kurzych (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki), serze (0 Pluton = duch), pieczarkach i borowikach (7 Saturn = stabilizacja), awokado (5 Jowisz = szczęście), pełnotłustym mleku (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki), miodzie (6 Wenus = płaszczyzna serca), rybach morskich (5 Jowisz = szczęście), maśle (7 Saturn = stabilizacja) oraz kawiorze (8 Uran = podstawa).

D to jedna z najważniejszych witamin. Nazywa się ją witaminą słoneczną. Badania naukowe wykazują, że jej funkcje sięgają daleko poza regulację przemiany wapnia. Ma ona pozytywny wpływ na psychikę oraz wzmacnia system immunologiczny. Obniża ryzyko wystąpienia chorób sercowych i krążenia oraz wspomaga prewencję chorób nowotworowych. Witamina D pełni w organizmie funkcję centralnego przełącznika. Ciało wytwarza znaczne jej ilości poprzez wystawianie skóry na promieniowanie UV. Badania wykazują, że wysoki poziom witaminy D we krwi obniża ryzyko wystąpienia raka jelit lub piersi nawet o 40-50 procent. Witamina D działa także jak paliwo dla systemu immunologicznego. Aktywuje „naturalnych zabójców” – komórki odpornościowe wspomagające walkę z wszelkimi „nieproszonymi gośćmi”.

Trudno jest w tym przypadku określić dawkę zalecanego dziennego spożycia, gdyż produkcja witaminy D w znacznej mierze odbywa się w organizmie, co z kolei znów jest procesem zależnym od wielu czynników. Przyporządkowane impulsy planetarne stabilizują psychikę, czynią nas szczęśliwszymi oraz poszerzają czakrę serca.

Witamina E, zwana także tokeferolem, wspomaga zdolności przepływu krwi w organizmie. Reguluje właściwości krzepnięcia i chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Witamina E stabilizuje potencjał odpornościowy organizmu.

Występuje w olejach (zróżnicowane impulsy planetarne), żółtku (2 Księżyc = żeński pierwiastek psychiki), groszku (1 Słońce = uzdrowienie) i soi (9 Neptun = wymiana). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 10 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne wzmacniają wymianę energetyczną pomiędzy człowiekiem i naturą.

Witamina F to witamina skóry. Zaczęła funkcjonować pod nazwą niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3 i omega-6.

Występuje we wszystkich niemal olejach (zróżnicowane impulsy planetarne) i rybach (5 Jowisz = szczęście). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 4 miligramy. Przyporządkowane impulsy planetarne wzmacniają nas na wszystkich płaszczyznach życia, czynią nas szczęśliwymi i zadowolonymi.

Witamina K ważna jest w procesie krzepnięcia krwi, czynnościach serca, dla zdrowych zębów, kośćca, pracy wątroby, magazynowania węglowodanów, w witalności oraz leczeniu ran. Wspomaga tkanki, żyły i krew.

Występuje w marchewkach (4 Merkury = wejrzenie), szpinaku i kukurydzy (1 Słońce = uzdrowienie) i orzechach cedrowych (0 Pluton = duch). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi 1 miligram. Przyporządkowane impulsy planetarne rozluźniają ducha i ciało oraz pozwalają zrzucić balast z czakry serca.

Koenzym Q10 jest spokrewniony strukturalnie z witaminami E i K i odgrywa ważną rolę dla mięśnia sercowego, komórek i organów, spalania tłuszczu oraz dłuższego życia. Koenzym Q10 pełni zasadniczą funkcję w mitochondrialnej produkcji energii. Mitochondria są producentami energii komórkowej. Q10 przyczynia się do utrzymania optymalnej kondycji organizmu. Przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się oraz chorobom degeneracyjnym.

Ciało samo wytwarza Q10, ale koenzym występuje w nieznacznych ilościach także w produktach spożywczych. Najwyższe stężenie znajduje się w sardynkach (5 Jowisz = szczęście), soi (9 Neptun = wymiana), drobiu i mięsie wołowym (3 Mars = siła). Zalecana dawka dziennego spożycia, szczególnie rekomendowana sportowcom i osobom starszym, wynosi około 100 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne wprawiają naszą energię w ruch i dodają nam sił.

Najważniejsze minerały

Cynk jest ważny dla skóry. Bez niego niemożliwa byłaby wymiana tlenowa. Ponadto jest też ważny dla włosów oraz w gojeniu.

Występuje w serze (0 Pluton = duch), ostrygach (9 Neptun = wymiana), wątróbce (8 Uran = podstawa), mięsie wołowym (3 Mars = siła), sezamie (7 Saturn), owsie (5 Jowisz = szczęście), pszenicy (7 Saturn = stabilizacja) i groszku (1 Słońce = uzdrowienie). Zalecana dawka dziennego spożycia wynosi od 7 do 10 miligramów. Przyporządkowane impulsy planetarne czynią nas szczęśliwymi i sprawnymi. Stabilizują naszą podstawę, psychikę oraz skórę.