3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych
Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 74,90  59,92 
Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych
Audio
Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych
Audiobook
Czyta Marta Wągrocka
39,90 
Szczegóły
Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Okładka


Karta tytułowadla Klary i Jurka

– Rafał

dla Marcina

– Ula

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

This ebook was bought on LitRes

WSTĘP
SIĘGNIJ PO GWIAZDKĘ NA NIEBIE

Kiedy zmienisz sposób patrzenia na świat,

możesz zmienić świat, który widzisz.

Czy chcesz być wybrańcem?

Na Ziemi żyje ponad 7 miliardów ludzi, ale tylko niewielu to wybrańcy losu. Nie chodzi o milionerów czy celebrytów, choć pewnie i wśród nich znajdzie się paru szczęściarzy. Wybrańcy to ludzie, którzy żyją tak, jakby dostali gwiazdkę z nieba. Po 30 latach w związku spacerują po parku, trzymając się z ukochaną osobą za ręce. Jadą do pracy i są szczęśliwi, bo wierzą, że robią coś wartościowego. To zapracowani rodzice, którzy mają czas na zabawę z dziećmi, uprawianie sportu i częste spotkania ze znajomymi. To młodzież, która używa technologii, aby być bliżej innych, a nie pozostawać w izolacji. To dziadkowie, którzy grają z wnuczkami na konsoli, a potem z pasją czytają im na głos Dzieci z Bullerbyn. Czy znasz takich ludzi?

Dla Emo Sapiens emocje to siła, a nie słabość

Wybrańców coś łączy – są Emo Sapiens. Uważają, że emocje są ich siłą, a nie słabością. Mają chłodną głowę i gorące serce. W ich dobrze zestrojonym umyśle rozum i uczucia są harmonijną rodziną, która razem świętuje sukcesy i wspiera się w trudnych chwilach. Rozwijają inteligencję emocjonalną, świadomi, że za chwilę, w świecie sztucznej inteligencji, przyniesie im to nieocenione korzyści.

Wybrańcy potrafią zapanować nad ogniem emocji, dla wielu – nieposkromionym żywiołem. Wiedzą, jak skutecznie pozbyć się nieznośnego napięcia, które wywołuje stres i przeszkadza zamiast pomagać. Potrafią się przystosować do zmieniającego się świata i oswoić lęk przed nowym. Są otwarci na różnorodność gustów, poglądów i zwyczajów. Pielęgnują kontakty z bliskimi, znajomymi i sąsiadami, a tym samym przeciwstawiają się największemu zagrożeniu współczesnego świata – samotności.

Czy chcesz być wybrańcem? Czy chcesz być Emo Sapiens? Czy chcesz sięgnąć po gwiazdkę na niebie?

Przygotuj się na nowoczesność

Wydaje ci się, że świat, w którym żyjesz, szybko się zmienia? Dopiero zacznie. Będą za to odpowiedzialne algorytmy i myślące maszyny. Za dziesięć lat rzeczywistość stanie się kompletnie inna niż dzisiaj, a za dwadzieścia – będzie nie do poznania.

Można z tym walczyć albo temu zaprzeczać. Ale my mamy lepszy sposób: dostosuj się. Wypracuj otwartość na zmiany, elastyczność myślenia i działania. A co najważniejsze, naucz się krytycznego myślenia i samodzielnego zdobywania wiedzy. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z wszechobecnym stresem. No i wreszcie – za wszelką cenę broń się przed samotnością. Poświęć czas i uwagę na pielęgnowanie sieci osób, na których możesz zawsze liczyć i polegać. One dadzą siłę i energię tobie, a ty – im.

W świecie nowoczesnych technologii powyższe umiejętności staną się cennym atutem zarówno dla ciebie, jak i dla twoich bliskich.

Dwa rodzaje treningów

Pewnie wiesz, kim jest Robert Lewandowski. Czy wiesz jednak, dlaczego to jeden z najlepszych piłkarzy na świecie? Nie tylko dlatego, że urodził się z unikalnym talentem, ale również dlatego, że ciężko trenuje i dba o siebie, w czym wspiera go i dopinguje jego równie wysportowana żona Ania.

Trenuj emocje, aby zwiększyć wydajność, dodać energii i zapobiec wypaleniu

Robert ma dwa rodzaje treningów: specjalistyczny i ogólny. Pierwszy to godziny spędzane na boisku – z piłką, kolegami z drużyny i trenerami. To ćwiczenia schematów, sparingi i nauka strategii. Ale sam trening specjalistyczny nie wystarczy i musi być wspierany treningiem ogólnym na sali gimnastycznej, gdzie nie ma piłki ani bramki, ale ćwiczy się przysiady, bieganie i rozciąganie. Trening ogólny jest równie istotny jak specjalistyczny, gdyż zwiększa wydajność organizmu, poprawia kondycję oraz – dzięki stretchingowi – polepsza elastyczność mięśni i ścięgien, co zapobiega kontuzjom.

Te dwa treningi to metafora. Nie piszemy o czempionie polskiego futbolu, ale o… tobie. Trening specjalistyczny symbolizuje to, co się dzieje z twoim racjonalnym umysłem, kiedy pracujesz. Każdego dnia nabywasz wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Sumiennie wypełniając obowiązki domowe i zawodowe, możesz osiągnąć mistrzostwo w tym, co robisz.

Ale uwaga: przyjdzie ci to łatwiej, jeśli wzbogacisz swoje życie o trening ogólny – poświęcony twojemu umysłowi emocjonalnemu. Specjalne ćwiczenia wzmocnią go, aby był odporny na stres. A dodatkowo wygimnastykują szare komórki, żeby stały się elastyczne i nie poddawały się kontuzjom, czyli wypaleniu, apatii, pasywności – tym okropnym stanom, które dopadają nawet najlepszych. Pomyśl o tym treningu jako o ergonomii emocji, czyli dopasowaniu twojej osobowości i otoczenia, tak aby stać się osobą bardziej wydajną, zadowoloną i spełnioną.

Czy trenujesz emocje?

Zabieraj emocje na salę gimnastyczną!

Jeśli chodzi o rozwój racjonalny, pewnie niczego ci nie brakuje: nauczyciele, szkoły, kursy – ciągle uczysz się czegoś nowego. Co więcej, kiedy tylko się „bawisz”, grając w szachy, karty, układając puzzle czy rozwiązując krzyżówki, pobudzasz szare komórki do intensywnego myślenia. Świadomie bądź nie rozwijasz pamięć, zdolności planowania, przewidywania, tworzenia strategii i niekonwencjonalnych rozwiązań. Słowem, gimnastykujesz swój racjonalny umysł.

Ale jak wygląda twój trening emocji? Czy zabierasz je na salę gimnastyczną, aby wzmocnić i trochę porozciągać? Uderz się w piersi – czy w ogóle o tym pamiętasz? A może nie wiesz, że emocjonalny trening w ogóle istnieje? Że są ćwiczenia, które mogą nauczyć cię zarządzać emocjami, rozwijać odczucia, pogłębiać intuicję i wzbogacać podświadomość?

Taki trening emocji stworzył Rafał, czerpiąc ze swojej wiedzy o psychologii i mózgu oraz lat doświadczeń w biznesie. Kiedy pojawił się pomysł napisania o tym książki, zaprosił do jego realizacji Ulę, która wybornie zna się na biologii i fizjologii, a dzięki wyjątkowej wyobraźni jest skarbnicą unikalnych pomysłów. Książka, którą trzymasz w ręku, oraz towarzyszący jej Emo Notes są owocem ich pracy.

Zapraszamy do Mind Spa

Mind Spa to trywialne sposoby, które czynią cuda

Najlepszą salą do gimnastykowania emocji jest spa – miejsce i czas, w których poświęcasz pełną uwagę sobie i swojej regeneracji. Nasze spa jest wyjątkowe, bo wymaga nie tylko odpoczynku, ale także gimnastyki. A zatem zapraszamy do Mind Spa – spa dla umysłu, wielozmysłowego, nieco egzotycznego, a miejscami dzikiego treningu emocji. Chcemy wytworzyć w tobie dobrą energię związaną z eksperymentowaniem, poznawaniem nowości, dziwieniem się, słowem, ze smakowaniem życia i z zabawą. Zupełnie jak u dzieci. Na zajęciach z ciekawości świata i beztroskiej zabawy to one powinny być dla nas wzorami do naśladowania. Tymczasem kiedy stajemy się dorośli, sytuacja się zmienia – pielęgnujemy racjonalność, a zapominamy o emocjonalności. Pobyt w Mind Spa ma to zmienić.

Natura jest po twojej stronie, tylko nie rzucaj jej kłód pod nogi

Mind Spa to zestaw wyjątkowych zadań, które zmuszają szare komórki do „stretchingu” i nierutynowej pracy. Wchodząc do Mind Spa, odkryjesz wspaniałości, jakie w sobie nosisz. Dowiesz się, skąd brać zapał do działania, jak dbać o kreatywność, jak ładować akumulatory i jak w pełni odpoczywać.

Jeśli zaczniesz wykonywać chociaż część ćwiczeń Mind Spa, zobaczysz, że życie stanie się bardziej kompletne, a na pewno barwniejsze. Nie tylko twoje – skorzystają twoi bliscy, sąsiedzi i współpracownicy. Nie gwarantujemy, że nauczysz się wszystkiego zaraz po przeczytaniu tej książki i wypełnieniu Emo Notesu. Za to obiecujemy, że gdy trzymasz ją w dłoni, masz kompas, który wskazuje drogę do świata wybrańców.

Ktoś kiedyś powiedział, że „kiedy zmienisz sposób patrzenia na świat, możesz zmienić świat, który widzisz”. Trening emocji zmienia sposób patrzenia na świat i na siebie. Czy przyjmujesz zaproszenie do Mind Spa?

Przedmowa


ANNA LEWANDOWSKA

coach, trenerka fitness, promotorka zdrowego stylu życia

Trzy filary Mind SPA

Już po przeczytaniu wstępu SPA dla umysłu wiedziałam, że to książka bliska mojej filozofii. A lektura każdej kolejnej strony tylko mnie w tym utwierdzała.

Autorzy w fascynujący sposób opowiadają o tym, jak odnaleźć życiową równowagę. Równowagę między naszymi potrzebami, a światem zewnętrzym i wyzwaniami, które przed nami stawia. A także tymi wyzwaniami, które stawiamy przed sobą my sami.

Wyzwania… Nie zawsze łatwo im sprostać, ale zawsze warto się o to starać, aby dać radę. Dla nas samych, dla przyszłości naszej i naszych bliskich.

 

Aby było to możliwe – musimy być… zdrowi.

Zdrowie powinno być dla nas celem nadrzędnym, a zdrowy styl życia jest najlepszą drogą do jego realizacji. W mojej filozofii zawsze przedstawiam III Filary Zdrowia, które traktuję jako fundament. Każdy z nas jest inny, począwszy od płci, genów, wieku, wzrostu czy wagi, Mamy również różne nawyki i temperament. Każdy z nas powinien obserwować swoje ciało i swoje samopoczucie, słuchać sygnałów, które wysyła nasz mądry organizm, kiedy broni się przed szkodliwym jedzeniem lub przed pewnymi aktywnościami, które mogą być dla nas niekorzystne. Reagujmy, gdy ciało lub psychika zgłaszają przemęczenie, a stres daje się we znaki, co odbija się właśnie na naszym zdrowiu.

FILAR I
Zdrowa dieta

Chcąc zachować zdrowie, w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwy sposób żywienia. Pamiętajmy jednak, że dieta nie może być tylko chwilowym kaprysem, a powinna być narzędziem i wsparciem do zmiany nawyków żywieniowych na całe życie.

FILAR II
Aktywność fizyczna

Uzupełnieniem zdrowej diety jest odpowiednia aktywność fizyczna. Wspomaga ona redukcję masy ciała bądź pozwala na utrzymanie właściwej wagi. Właściwy trening jest również ważnym elementem profilaktyki wielu schorzeń. Umiarkowana aktywność wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

I wreszcie III Filar!

FILAR III
Równowaga psychofizyczna, radzenie sobie ze stresem, motywacja

Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia bardzo istotna jest też równowaga psychofizyczna. Świat pędzi i każdego dnia brakuje kilku godzin na wypełnienie wszystkich obowiązków. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jak poradzić sobie z wszechobecnym stresem. Skąd czerpać motywację?

Tego właśnie dowiesz się z książki SPA dla umysłu.

Przeczytaj i praktykuj. Po to, by każdego dnia czuć się najlepiej jak to możliwe!


Zanim odwiedzisz Mind Spa i rozpoczniesz trening emocji, przybliżymy ci postać Emo Sapiens – kim jest i czym różni się od Homo Sapiens. Będzie to wiedza w małej pigułce; jeśli chcesz więcej, sięgnij po książkę Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu.

EMO SAPIENS – KRÓTKI PRZEWODNIK

Kim jest Emo Sapiens

Umysł Emo Sapiens jest wyposażony w dwa silniki: chłodny namysł i gorące odczucia

Umysł Emo Sapiens jest wyposażony nie w jeden, ale w dwa silniki: rozum, czyli chłodny namysł, i emocje, czyli gorące odczucia. Oba napędy harmonijnie współpracują ze sobą. Emocje służą rozumowi i są dla niego wsparciem. Dają mu siłę do działania i dopingują, aby się nie poddawał. Z kolei rozum planuje i wynajduje nowe rozwiązania, tłumaczy, co się wokół nas dzieje, a także pozwala lepiej zarządzać emocjami. Wie, że warto czerpać z mądrości, którą skrywają. Dzięki wytrenowanej intuicji potrafi przeczuwać intencje innych osób oraz odczuwać na własnej skórze emocje, jakie ich wiążą.

Emo Sapiens wierzy w niemożliwe i niekiedy dokonuje cudów, co już samo w sobie jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. I zawsze ma nadzieję – nawet jeśli będą jej przeczyć wszystkie fakty na niebie i ziemi.

Czym Emo Sapiens różni się od Homo Sapiens

Czym się różnią? Na pierwszy rzut oka – niczym. Emo Sapiens, podobnie jak Homo Sapiens, ma piękny umysł, który jest wyrafinowany, ceni logikę i pielęgnuje kreatywność. To dzięki niemu kiedyś budował katedry, a dzisiaj statki kosmiczne. Ale oprócz ostrego jak brzytwa umysłu Emo Sapiens jest świadomy, że ma coś jeszcze – dzikie ciało. Dlaczego dzikie? Bo w dużym stopniu nieokiełznane i niezależne od wolnej woli. Powstało 2 miliony lat temu, na długo przed początkiem jakiejkolwiek cywilizacji. Ukształtowało się w rzeczywistości, która ze współczesnym światem ma niewiele wspólnego. Ciągle myśli, że zagrożeniem dla niego są dzikie zwierzęta.

Dla Emo Sapiens ciało jest nie tylko pancerzem ochronnym, ale również wiernym doradcą i siedliskiem intuicji. Porady typu „wyzbądź się emocji” czy „spójrz na wszystko chłodnym okiem” odcinają od źródła mądrości, którą natura wbudowała w nasze geny miliony lat temu. Mądrość instynktowna pozwala przeżyć w niebezpiecznym świecie przyrody, a mądrość intuicyjna jest kompasem i nawigacją w niezwykle złożonym świecie ludzi.

Instynkt i intuicja działają za darmo, bez wysiłku i od ręki. Nie są to waluty mile widziane w naszej zapracowanej cywilizacji. Pewnie dlatego Homo Sapiens niespecjalnie zastanawia się nad swoimi instynktami, a intuicję traktuje co najwyżej z pobłażaniem. Tymczasem Emo Sapiens dba o instynkty i rozwija intuicję. Rozumnie z nich korzysta, wiedząc, że są jego ukrytym arsenałem, który pozwala lepiej rozumieć siebie i trafniej przewidywać zachowania innych.

Emo Sapiens wie, że musi zapłacić cenę za korzyści, jakie przynosi mu mądre ciało. Homo Sapiens tego nie wie – i w konsekwencji płaci dużo więcej. Oprócz wszystkich wspaniałości dzikie ciało posiada jedną niedoskonałość: czasami nieadekwatnie reaguje na współczesne zagrożenia. W sytuacji napięcia zalewa je wybuchowa mieszanka hormonów stresu.

Emo Sapiens wie, że należy uspokoić nie tylko umysł, ale i ciało

Jeśli Homo Sapiens zostaje przez kogoś lub coś wyprowadzony z równowagi, to aby ochłonąć i się nie denerwować, przemawia do siebie uspokajająco oraz stara się intelektualnie przepracować konfliktową sytuację. To wystarczające rozwiązanie dla pięknego umysłu, ale niewystarczające dla dzikiego ciała. Emo Sapiens wie, że poza uspokajaniem musi dodatkowo spalić buzującą w sobie chemię, którą wywołały stres i napięcie. Robi to za pomocą łagodnego wysiłku fizycznego, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych.


Emo Sapiens pielęgnuje harmonię emocji i rozumu. Rozwija piękny umysł i dba o dzikie ciało.

Emo Sapiens nie boi się ognia

Dla Homo Sapiens emocje są jak ogień, który niszczy. Dla Emo Sapiens emocje są jak ogień, który jest żywiołem, ale też chroni, ogrzewa i daje energię. Idziemy o zakład, że również w twoim życiu najwspanialsze rzeczy zrodziły się, gdy intelekt dał się ponieść twórczej sile emocji. Kto się dziwi, jak to możliwe, że Dawid pokonał Goliata – w sporcie, w pracy, w życiu – niech szuka odpowiedzi w emocjach. To one zadziwiają, dają wiarę i nadzieję, wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Emocje mogą być niebezpieczne, ale jednocześnie są bardzo pomocne – wszystkie, nawet te negatywne. Strach to mądrość w obliczu zagrożenia, bez niego nie przetrwalibyśmy nawet kwadransa. Złość rodzi zwycięstwo i dodaje odwagi, aby słabszy przeciwstawił się silniejszemu. Wstręt chroni przed truciznami i alarmuje, że przeholowaliśmy z zabawą albo pracą. Smutek oszczędza energię i zapobiega waleniu głową w mur, kiedy już nic innego nie można zrobić.

Dla Emo Sapiens emocje są jak żywioł, który może być niebezpieczny, ale również chroni, ogrzewa i daje energię

Emo Sapiens traktuje emocje jak ogień, z dużym szacunkiem i ostrożnością. Zna dobrze siebie i wie, kiedy mogą się one rozrosnąć nieproporcjonalnie do sytuacji. Wie, jak je najlepiej zahamować lub rozładować. Wie, co robić, aby nie dopuścić do eskalacji kłótni. Wie, jak długo można się smucić, a kiedy trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Wie, kiedy ufać przeczuciu, a kiedy porady głosu wewnętrznego mogą wyprowadzić w pole.

EmoEkspert radzi


SŁAWOMIR SOWIŃSKI

nauczyciel historii, fan Star Treka

Bez emocji nie ma doskonałości?

Nie tylko w Star Treku

Twórcy kultowej dla wielu serii Star Trek opisują świat nieodległej przyszłości, pełnej kosmicznych podróży, ultranowoczesnych technologii oraz… emocji. W sadze, jaką oglądamy już od pół wieku, pojawiają się przedstawiciele innych gatunków, którzy przez kontrolę uczuć lub brak emocji wydają się doskonalsi od ludzi. Pozornie. Koniec końców okazuje się, że ludzkie odczucia nie są słabością, ale czymś bezcennym i wyjątkowym.

Kapitan James T. Kirk oraz Spock różnią się od siebie tak bardzo, że mogą sprawiać wrażenie przeciwieństw. Kirk jest emocjonalny, skory do bójek i flirtów. Z drugiej strony to wspaniały dowódca, którego brawurowe decyzje, często podejmowane instynktownie, przynoszą dobre efekty. Spock nie okazuje uczuć i kieruje się logiką. Tak jak inni Wolkanie nie lubi ryzyka. Trudno wyprowadzić go z równowagi. Wzorowy oficer, jest silniejszy od ludzi, a także wytrzymalszy psychicznie i fizycznie. Często nie zgadza się z decyzjami kapitana, jednak działając wspólnie, dobrze się uzupełniają. Podobnie skrajnie różni są Wolkanin Tuvok oraz Talaxianin Neelix. Pierwszy nie pokazuje emocji, drugi jest bardzo spontaniczny, łatwo wpada w złość, wdaje się w bójki z zazdrości. Mimo różnic stają się sobie bliscy, gdyż tolerują odmienne cechy. Razem potrafią wykonać bardzo trudne misje.

Wolkanie przed wiekami posiadali emocje i uczucia, ale nie potrafili ich kontrolować, czego skutkiem były wojny, które omal nie doprowadziły do zagłady całej rasy. Obecnie przez rytualne nauki Kolinahr, przypominające medytacje, Wolkanie oczyszczają się z resztek emocji. Kierując się logiką, nie chcą podejmować ryzyka, czego skutkiem jest wolniejszy rozwój ich cywilizacji oraz mniejsza skuteczność w działaniu. Podczas pierwszego kontaktu z ludźmi wolkańska cywilizacja stała na dużo wyższym poziomie, ale dzięki ryzykownym wyprawom i udoskonalaniu technologii ludzie zdobywali doświadczenia i wyprzedzili Wolkan w wielu aspektach.

Jednym z głównych bohaterów Star Treka jest Data, android, który jest pod każdym względem lepszy od człowieka, silniejszy, szybszy w działaniu, nie potrzebuje snu i potrafi przyswajać niesamowicie dużą ilość informacji. Ale chce być ludzki, pragnie czuć lub przynajmniej zrozumieć emocje. Aby uczyć się opieki, ma kota o imieniu Spot. Data maluje obrazy, gra na skrzypcach i pisze wiersze, według niego to jednak tylko odtwarzanie, a nie tworzenie. Uczy się opowiadać dowcipy oraz rozumieć, co ludzie czują, kichając albo pijąc napoje.

Star Trek ukazuje, że należy się uczyć radzenia sobie z emocjami, a nie je tłumić. Należy je poznawać, aby nad nimi panować. Uczucia i emocje pokazują, jak wartościowymi jesteśmy istotami, nawet w porównaniu z gatunkami uważanymi za doskonalsze. Poznanie uniwersum Star Treka może być wstępem do rozważań, czy w przyszłości wraz z rozwojem cywilizacji i kultury człowiek będzie się zmieniać pod względem emocji i uczuć, a także w jakim kierunku ta ewolucja może podążać.


Dekalog Emo Sapiens

Dekalog, który napisał Rafał do książki Emo Sapiens, to twój przewodnik. Jeśli weźmiesz sobie do serca jego zasady, zaczniesz delektować się nieznanymi dotąd smakami. A jeśli otworzysz się na innych, uświadomisz sobie, jak wspaniały świat cię otacza.


1. POZNAJ SIEBIE.

Zwiększysz kontrolę nad umysłem

Poznawaj mózg i umysł. Poznaj swoje emocje. Pytaj, szukaj i odkrywaj. Im więcej wiesz, tym lepiej będziesz rozumieć siebie. Tym lepiej wykorzystasz swój talent i będziesz mieć więcej kontroli.


2. POŁĄCZ DZIKOŚĆ Z PIĘKNOŚCIĄ.

Podpal wodę!

Łącz pozorne przeciwności. Wypracuj harmonię dwóch systemów: Emo i Sapiens – tak pięknie się uzupełniają. Doceń mądrość zarówno swojego dzikiego ciała, jak i pięknego umysłu. Słuchaj świadomego intelektu i podświadomych odczuć.

 

3. OTWÓRZ SIĘ NA LUDZI.

Poczuj, co odczuwają

Szukaj okazji do rozmowy i zabawy. Ciesz się z ucztowania z przyjaciółmi. Patrz uważnie na ludzi, wczuwaj się w ich emocje. To, czego nie ogarniasz umysłem, trzeba czasem objąć ramieniem.


4. DOPINGUJ DO DZIAŁANIA EMOCJAMI.

Nie mędrkuj

Nadmiernie krytyczne myślenie hamuje twórczość i zapobiega działaniu. Intelekt nie znosi ryzyka i wciska hamulec nawet wówczas, gdy działa to na twoją szkodę. Jeśli nie chcesz tkwić w impasie, pozwól, by emocje stały się twoim napędem.


5. SŁUCHAJ GŁOSU INTUICJI, UFAJ SWOJEMU CIAŁU.

Ale najpierw się wycisz

Pielęgnuj uważne odbieranie sygnałów wysyłanych przez ciało, potocznie nazywanych przeczuciem. Jeśli tylko stworzysz odpowiednie warunki, intuicja będzie ci służyła jak najlepszy doradca, trener i kierownik duchowy razem wzięci.


6. PIELĘGNUJ ZMYSŁY.

Dotykaj, wąchaj, smakuj. Wsłuchuj się i wpatruj

Pielęgnuj wszystkie pięć zmysłów – każdy z nich dodaje życiu barw. Wsłuchuj się i wpatruj, ale rób to z uwagą. Dotykaj, wąchaj, smakuj, także drugiego, bliskiego ci człowieka.


7. KARM SIĘ RÓŻNORODNOŚCIĄ.

To skarbnica podświadomej wiedzy

Rób często coś po raz pierwszy. Karm mózg nowymi umiejętnościami i przygodami. Każda z nich zapisuje się trwale w głębokich pokładach utajonej pamięci. Pomnażaj doświadczenia i przekraczaj rozumem ich granice.


8. DBAJ O SIEBIE,

a lepiej zatroszczysz się o innych

To jeden z twoich najważniejszych obowiązków: opieka, troska i uwaga okazana… sobie. Jeżeli chcesz dawać z siebie wszystko, co najlepsze, musisz najpierw mieć się czym dzielić. Stanie się to możliwe, gdy będziesz troszczyć się o siebie.


9. NIE REZYGNUJ Z MARZEŃ.

Wierz w niemożliwe

Bądź osobą niemądrą i głodną. Nie rezygnuj z marzeń. Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne. Tuż za rogiem jest coś, na co czeka cały świat, a możesz to odkryć tylko ty. Sky is the limit!


10. Umysł jest niedoskonały,

dlatego nabierz dystansu.

Żyj i daj żyć

Nie traktuj siebie zbyt poważnie. Jeśli uznasz, że możesz się mylić, łatwiej przyjdzie ci wybaczyć innym i sobie. Pozwól sobie na mniej surowości i wygórowanych oczekiwań. Jeśli ty wybaczysz sobie, świat też ci wybaczy.