Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Kto i kiedy pierwszy raz zaczął uznawać Jezusa za więcej niż człowieka? Kiedy ktoś pierwszy raz wprost nazwał Jezusa Bogiem? Autor w fascynujący sposób pokazuje, jak rodziła się wiara w boskość Chrystusa.


„Interesuje mnie historia, a konkretnie pamięć świadków i to, co przekazali – pisze autor we wstępie. – Interesuje mnie proste pytanie: kto i kiedy pierwszy raz zaczął uznawać Jezusa za więcej niż człowieka? Więcej niż człowieka to znaczy więcej niż nauczyciela mądrości, rabina, posłańca niebios, proroka, cudotwórcę, wędrownego kaznodzieję, uzdrowiciela. Więcej niż człowieka to znaczy też więcej niż Mesjasza lub sprawiedliwego Wybawiciela. Znaczy to też więcej niż anioła lub inny byt pośredni między Stwórcą a stworzeniem”.Paweł Lisicki – dziennikarz, publicysta, pisarz, były redaktor naczelny  dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Uważam Rze”, obecnie tygodnika „Do Rzeczy”. W 1998 roku otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego za książkę Doskonałość i nędza. Autor dwóch dramatów – Jazon (2000) i Próba (2005), powieści Przerwa w pracy (2009), książek: Kto zabił Jezusa? (2013) i Tajemnica Marii Magdaleny (2014), oraz wstępów krytycznoliterackich do Boskiej Komedii Dantego i pism Savonaroli. Przetłumaczył z niemieckiego m.in.: Heidegger i narodowy socjalizm Victora Fariasa, Katolicyzm Karla Adama i Zaćmienie Boga Martina Bubera.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 13 marca 2019
Paweł Lisicki "Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Kamil Cebulski
11 maja 2020

Paweł Lisicki napisał książkę, która częściowo odpowiada na wiele moich pytań, jakie zadaję sobie od czasu do czasu. W naprawdę fascynujący sposób opisuje, jak rodziła się wiara w Chrystusa jako boga, gdzie to wszystko się zaczęło i jak to właściwie wszystko było? Oczywiście źródeł na ten temat jest niewiele stąd wszyscy możemy snuć jedynie domysły. Ale w książce "Czy Jezus jest Bogiem? możemy się zapoznać z materiałami, którymi ludzkość dysponuje dziś, oraz poznać wiele interesujących informacji, aby samodzielnie formułować zdanie na ten temat. Teza autora nie ma na celu pozbawienia Chrystusa z nadanej mu boskości, a polemikę z wpływami historycznymi, które otaczają Pismo Święte. Nie wyklucza jednak żadnej z wersji znanej dziś. Zdecydowanie polecam i wierzącym i ateistom, rewelacyjna lektura.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę