Koniec z cukrzycą i otyłościąTekst

Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Joanna Figlewska

Cukrzyca typu 2 od 20 lat

Metformina 850 g 3 × dziennie

Onglyza 5 mg rano

Lantus 18 jednostek wieczorem

Jako osoba chorująca na cukrzycę od wielu lat, do przekładu książki Marka Hymana Koniec z cukrzycą i otyłością! przystępowałam z ogromnym zaciekawieniem i entuzjazmem, aczkolwiek również ze sporą dozą sceptycyzmu. Wiedząc dość dużo o swojej chorobie, trudno mi było przyjąć do wiadomości, co więcej, uwierzyć, że cukrzycę można cofnąć, a nawet wyleczyć!

Postanowiłam mimo to spróbować. Od razu szczerze przyznaję, że nie zastosowałam się w pełni do sześciotygodniowego programu doktora Hymana. Przede wszystkim nie zrezygnowałam całkowicie z pieczywa (choć znacznie zmniejszyłam jego dzienne spożycie, ograniczając się, zgodnie z dietą cukrzycową, wyłącznie do chleba razowego, 2 kromek na dzień). Nie wykluczyłam także z diety produktów mlecznych ani kawy, chociaż zmniejszyłam jej ilość na szklankę, zabielając ją mlekiem o zawartości 0% tłuszczu. Podobnie postąpiłam z twarogiem i jogurtami – zero tłuszczu. Rzecz jasna, zrezygnowałam również z cukru pod wszelką postacią, ale nie ze słodzika, a także nie wyrzekłam się porcji owoców jagodowych czy migdałów raz na jakiś czas. Ponadto nie wykluczyłam z diety napojów gazowanych słodzonych aspartamem, pomimo usilnych zaleceń autora.

Wychodząc z założenia, że lepiej zastosować choć trochę założeń programu Koniec z cukrzycą i otyłością! niż trzymać się kurczowo zasady „wszystko albo nic”, stopniowo wcielałam w życie zalecenia dr. Hymana. Z racji pracy nad przekładem, ćwiczenia fizyczne z braku czasu ograniczyłam do krótkich spacerów w dość szybkim tempie. Przyznam, że byłam bardzo ciekawa, czy to wszystko da to jakieś efekty.

Zaopatrzyłam się w niemalże pełen zestaw niezbędnych suplementów dostępnych na naszym rynku (większość z nich podałam w swoich przypisach do książki). Po konsultacji z lekarzem odstawiłam na próbę statyny i fibraty. Regularnie mierzyłam stężenie glukozy we krwi, co najmniej 3 razy dziennie.

Już po trzech tygodniach dawka 18 jednostek analogu insuliny długodziałającej okazała się za wysoka, prowadząc do niskich stężeń glukozy na czczo (poniżej 70, a czasem nawet 60). Zeszłam więc na 15 jednostek. Po następnych 3 tygodniach ponownie zmniejszyłam dawkę, dostosowując ją jednak do pomiarów cukru we krwi – raz było to 13 jednostek, raz 11, a czasem nawet 9, zależnie od stężenia cukru przed snem.

W ciągu dwóch miesięcy schudłam 4,8 kg, tracąc po kilka centymetrów w obwodach, a więc nie był to jedynie skutek pozbycia się wody z organizmu. Trójglicerydy wróciły do granic normy, ale cholesterol niestety, wzrósł powyżej normy. W tym przypadku sama zmiana (częściowa) diety i stylu życia okazała się niewystarczająca, lekarz zatem zadecydował, że powinnam wrócić do zażywania statyn.

Reasumując – jeśli tylko niektóre wskazówki z książki Koniec z cukrzycą i otyłością! dały mi efekt w postaci znacznego ograniczenia dawek analogu insuliny oraz doprowadziły do ubytku masy ciała, a przy okazji poprawy samopoczucia, to można wysnuć logiczny wniosek, że ścisłe przestrzeganie planu doktora Hymana przyniosłoby jeszcze bardziej spektakularne korzyści.

Jestem głęboko przekonana, że przy pewnej dawce samozaparcia i poddaniu się w pełni zaleceniom Marka Hymana, mogłabym, choćby na jakiś czas, w pełni odstawić insulinę. Cud? Nie wierzę w cuda. Wierzę w to, co dzięki osiągnięciom współczesnej nauki można wcielić w życie, i co naprawdę

działa!

Joanna Figlewska

„Książka Koniec z cukrzycą i otyłością! zmieniła moje relacje z jedzeniem…”.

Od czasów szkoły średniej walczyłam z nadwagą i próbowałam już właściwie wszystkiego – dostępnych programów odchudzania, czatów na forach internetowych i płynnej diety. Nic nie działało… prawdę mówiąc, żadna dieta właściwie nie dawała u mnie rezultatów. Bez przerwy byłam głodna. Kilka lat temu przeczytałam książkę doktora Hymana pt. UltraMetabolism i postanowiłam zgłosić się do niego w charakterze pacjentki. Jestem przekonana, że spotkanie z nim uratowało mi życie, moje poczucie godności i zdrowie psychiczne.

Udało się wyleczyć kilka schorzeń, których nikt przed nim u mnie nie zdiagnozował, ale moim największym problemem był zespół metaboliczny, inaczej mówiąc, stan przedcukrzycowy. Spróbowałam przejść na zdrową dietę, odtruć organizm, po czym przystąpiliśmy do leczenia mojej niedoczynności tarczycy. Udało mi się trochę schudnąć, ale w niewystarczającym stopniu. Doktor Hyman stwierdził, że należy „zresetować” u mnie insulinę. Żeby to osiągnąć, przestawił mnie na zaawansowaną wersję programu Koniec z cukrzycą i otyłością! na osiem tygodni. Wiedząc, że przez dwa miesiące niczego i tak nie będę mogła robić, zdecydowałam się pójść na całość. Latem 2011 roku, po ośmiu tygodniach planu zaawansowanego, schudłam 9 kilogramów, a do chwili, gdy piszę te słowa, łącznie ubyło mi 27 kilo. Największy cud polega na tym, że przeszły mi niepohamowane napady głodu! I wygląda na to, że nigdy nie wrócą.

Po raz pierwszy w życiu czuję, że mam zdrowy stosunek do jedzenia. Zdarza mi się myśleć: „A więc to tak się czują normalni ludzie!”. Przyznam szczerze, że nigdy nie wierzyłam w to, że osiągnę w życiu taki spokój ducha.

E. Wisconsin

„Zawdzięczam doktorowi Hymanowi życie…”.

Dzięki niemu jestem zdrowa. Kiedy pierwszy raz go spotkałam, byłam w najgorszej formie życiowej – cierpiałam na nadwagę, miałam nadciśnienie tętnicze, byłam na progu zachorowania na cukrzycę, a przede wszystkim byłam bardzo nieszczęśliwa. Dzięki programowi dr. Hymana, w ciągu roku zrzuciłam 34 kilogramy i całkowicie odstawiłem leki na nadciśnienie. Zmieniłam swój styl życia oraz odżywiania się; o wiele bardziej dbam teraz o zdrowie. Dziś mogę z dumą stwierdzić, że nadal żyję zdrowo i nie biorę żadnych lekarstw. Zawdzięczam doktorowi Hymanowi życie.

Jane Grimm

„Mark Hyman dał mi nadzieję. Ale także coś więcej: dał mi rezultaty. W ciągu czterech miesięcy zrzuciłam 24 kilogramy, a badania krwi wykazały, że już nie choruję na cukrzycę…”.

Zanim spotkałam doktora Hymana, byłam na samym dnie. Niemal przez cały czas miałam dużą nadwagę, ciśnienie tętnicze i poziom glukozy znacznie powyżej normy, a leki przeciwcukrzycowe przestawały już działać. Endokrynolog zasugerował, że powinnam zacząć brać insulinę, ponieważ poziom cukru na czczo po leku doustnym dochodził u mnie do 168! Kardiolog z kolei, do mojej codziennej dawki leków dodał jeszcze inne, próbując obniżyć mi nadciśnienie do w miarę zbliżonego do normy. Poranne wstawanie z łóżka było dla mnie nie lada wyzwaniem – cierpiałam na niewytłumaczalne bóle i pobolewania, drętwienia, obrzęki stawów i bóle głowy.

Gdy ostatecznie zjawiłam się w gabinecie doktora Hymana, pamiętam, jak usiadł naprzeciw mnie i poprosił, bym opowiedziała o swoich problemach zdrowotnych. Po chwili podniósł wzrok i spojrzał na mnie. „Na co pani czeka?” – zapytał. Odczekałam, aż mój mąż opuści gabinet, by zadać pytanie, na które najbardziej chciałam poznać odpowiedź: „Chcę wiedzieć, jak długo…”. Byłam przygotowana na śmierć.

Doktor ponownie zajrzał do mojej karty i odpowiedział: „To zależy. Ale sadzę, że od pół roku do roku”.

Kiedy usłyszał, że zabrakło mi tchu w piersiach, spojrzał na mnie z niepokojem. Z trudem powstrzymywałam łzy, zastanawiałam się, jak mam powiedzieć dzieciom, ile jeszcze pożyję. Nagle zmienił mu się wyraz twarzy, i łagodnie zapytał: „Czy pani myśli, że umiera?”. Tylko pokiwałam głową, ponieważ mój mąż właśnie wrócił do gabinetu.

„Parry, pani wcale nie umiera” – powiedział, uśmiechając się. – „Mówiąc: pół roku do roku, miałem na myśli okres całkowitego powrotu do zdrowia”.

Mark Hyman dał mi nadzieję. Ale także coś więcej: dał mi rezultaty. W ciągu czterech miesięcy zrzuciłam 24 kilogramy, badania krwi wykazały, że już nie choruję na cukrzycę, a moje ciśnienie było nawet lepsze niż w normie. Poczułam się, jakbym była zupełnie innym człowiekiem, bo tak było naprawdę. Dr Hyman zaoferował mi wsparcie, zrozumienie oraz narzędzia do powrotu do stanu równowagi i pozostania w nim.

Parry Aftab

Ten program pomógł mi nie tylko zrzucić 12 kilogramów (przeciętnie półtora kilograma tygodniowo) i zmniejszyć obwód pasa o 15 centymetrów, lecz także wyleczyć się z przewlekłego zapalenia dziąseł, umożliwił mi powrót do jazdy na rowerze, co uwielbiam, a do tego pozbyć się raz na zawsze bólu kolan”.

Obserwowanie strzałki na wadze, która zbliżała się do 100 kilogramów, było przygnębiające. Zdarzało mi się wcześniej już przekraczać tę liczbę, potem znowu się cofać, ale przyrzekłam sobie, że to już nigdy się nie powtórzy. Jednakże czynniki stresujące i moje osobiste wybory nie tylko spowodowały ponowny przyrost masy ciała, dodatkowo sprawiły, że wzrósł mi poziom cholesterolu, i lekarze zdecydowali, że powinnam zacząć brać leki. Zdawałam sobie sprawę z tego, że leczenie farmakologiczne oznacza moją osobistą porażkę, ale przy tym także stanowi rozpoczęcie cyklu leczenia objawów, nie zaś samego problemu, co w konsekwencji wywoła inne kłopoty ze zdrowiem, które z kolei będą wymagały stosowania następnych leków, i tak do znudzenia. W końcu jednak musiałam zaakceptować fakt, że brak mi siły woli, by samodzielnie coś z tym zrobić. Przyrzekłam sobie, że zmienię nawyki żywieniowe, ale okazywałam się bezradna wobec pokus pod postacią niskokalorycznych napojów gazowanych czy lodów. Byłam uzależniona od przyjemności i pocieszenia, jakich dostarczało mi jedzenie, ono zaś powoli i „pocieszająco” mnie zabijało…

 

Z tych właśnie powodów, gdy miałam sposobność poddania się programowi Koniec z cukrzycą i otyłością!, poczułam przypływ wielkiej nadziei, że będzie to coś innego niż to, czego już wielokrotnie próbowałam. I rzeczywiście, program ten sprostał moim oczekiwaniom. Dał mi nadzieję, że mogę spróbować jeszcze raz, dał mi do ręki narzędzia oraz niezbędne informacje, żeby mogło mi się udać, a ponadto sterował każdym moim krokiem na tej drodze. Po ośmiu tygodniach programu jakość mojego życia uległa niekwestionowanej poprawie.

Ten program pomógł mi nie tylko zrzucić 12 kilogramów (przeciętnie półtora kilograma tygodniowo) i zmniejszyć obwód pasa o 15 centymetrów, lecz także wyleczyć się z przewlekłego zapalenia dziąseł, umożliwił mi powrót do jazdy na rowerze, którą uwielbiam, a do tego pozbyć się raz na zawsze bólu kolan. Wraz z utratą kilogramów i centymetrów w talii pozbywałam się skrępowania i zażenowania. Wyobraźcie sobie tylko moje zaskoczenie i radość, gdy po siedmiu latach noszenia spodni w rozmiarze 48 zdołałam się w końcu wcisnąć w rozmiar 42! A jak cudownie brzmiały słowa mojej rodziny i przyjaciół: „Wyglądasz CUDOWNIE!”. Jakże wspaniale było mieć dość energii i zwinności, żeby znowu się bawić z wnuczętami w chowanego!

Bardzo, BARDZO SIĘ CIESZĘ, że przystąpiłam do tego programu!

Joan Brinkley

„Program Koniec z cukrzycą i otyłością! odmienił mnie tak bardzo, że nie potrafię tego wyrazić”.

Zamglona świadomość jest kalectwem. Nie pozwalała mi na pracę i radość z życia. Druzgotała poczucie godności i kazała w siebie wątpić. Najcudowniejszym darem, jaki przyniósł mi ten program, jest zdolność jasnego myślenia. Obecnie jestem zatrudniona w dwóch miejscach pracy. Obaj pracodawcy mnie doceniają, a ja jestem z siebie dumna. Czegoś podobnego nie doświadczałam od 15 lat. Schudłam także 8 kilogramów, a wszyscy wokół zauważyli tę różnicę.

Oboje z mężem tak bardzo jesteśmy zadowoleni ze zmian, jakie wprowadziliśmy podczas programu, że postanowiliśmy uczynić je podstawą naszego stylu życia.

Trudno ubrać w słowa doniosłość zmian, jakie program Koniec z cukrzycą i otyłością! wniósł w moje życie. Mój szef ostatnio powiedział: „Musisz czuć się lepiej po zmianie diety”. To jest niedomówienie. Program zmienił mnie tak bardzo, że nie potrafię tego wyrazić.

Jill Allen

Tytuł oryginału: The Blood Sugar Solution


Copyright © 2012 by Mark Hyman

Copyright for the Polish translation © 2013 by Wydawnictwo Nowa Proza


Redakcja: Urszula Okrzeja

Korekta: Elwira Wyszyńska

Opracowanie graficzne okładki: Piotr Chyliński

Fotografia na okładce: Serg64/Shutterstock.com

Projekt typograficzny, skład i łamanie: Tomek Laisar Fruń


ISBN 978-83-7534-097-6

Wydanie II


Wydawca: Nowa Proza sp. z o.o.

ul. F. Znanieckiego 16a m. 9

03-980 Warszawa

tel. 22 251 03 71

www.nowaproza.eu


Wyłączny dystrybutor: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.

ul. Poznańska 91, 05-850 Ożarów Maz.

tel. 22 721 30 00

www.olesiejuk.pl


Skład wersji elektronicznej: pan@drewnianyrower.com

Dla pierwszego w dziejach pokolenia dzieci, które będą bardziej chore i umrą we wcześniejszym wieku niż ich rodzice.

Dla nich i dla nas samych możemy popracować nad powrotem do zdrowiaDoktorowi Michałowi Gaworczykowi i doktor Agnieszce Wojciechowskiej-Luźniak poświęcam

Joanna Figlewska


Jak korzystać z tej książki?

Po niniejszą książkę mogliście sięgnąć z wielu różnych powodów.

Może chcecie sobie uświadomić skalę i wpływ obecnej ogólnoświatowej epidemii otyłości i cukrzycy typu 2 lub tego, co powinno nosić miano „cukrzyco-otyłości”?

Może chcecie zrozumieć czynniki społeczne, polityczne lub ekonomiczne, jakie nieustannie napędzają tę epidemię, a także to, co możemy z tym zrobić? Może jesteście politykami, zajmujecie się pracą w służbie zdrowia, jesteście wychowawcami i nauczycielami albo przywódcami religijnymi i poszukujecie właściwego rozwiązania tej kwestii?

Możecie się interesować naukowymi zagadnieniami opieki zdrowotnej jako jej konsumenci albo lekarze, i chcecie lepiej zrozumieć biologiczne aspekty otyłości i cukrzycy i to, dlaczego tak trudno znaleźć efektywne rozwiązanie problemu, pomimo postępu współczesnej medycyny.

Może pragniecie stworzyć albo przyłączyć się do grupy lub spontanicznego ruchu, by zmienić bieg tej epidemii?

A może po prostu szukacie praktycznego rozwiązania problemu oraz programu odchudzania i zahamowania własnej cukrzycy typu 2 lub stanu przedcukrzycowego?

Wszystkie powyższe przyczyny świadczą o tym, że niniejsza książka jest właśnie dla Was.

Stajemy w obliczu problemu, który dotyka niemal każdego na świecie. Nie jest tajemnicą fakt, że znajdujemy się w samym środku gwałtownej epidemii otyłości i cukrzycy typu 2.

Jako lekarz, naukowiec, wykładowca i obywatel usiłowałem znaleźć wszechstronny sposób rozwiązania tego problemu. Zmotywowało mnie to do napisania książki Koniec z cukrzycą i otyłością!

Chociaż książka ta dotyczy głównie kwestii otyłości oraz cukrzycy typu 2, to jednak może być również pomocna dla osób z cukrzycą typu 1, chcących żyć ze zdrowo wyrównanym stężeniem glukozy we krwi. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną i polega na uszkodzeniu komórek trzustki, a co za tym idzie, brakiem wytwarzanej przez nie insuliny. Cukrzyca typu 2 jest także chorobą o podłożu zapalnym, jednakże w jej przypadku chodzi o początkowo zbyt dużą produkcję insuliny, przez co komórki organizmu stają się mało wrażliwe na jej działanie. Zaburzenie to nosi nazwę insulinooporności. Często całymi latami poprzedza ono zachorowanie na cukrzycę typu 2. Niniejsza książka zajmuje się właśnie cukrzycą typu 2 oraz insulinoopornością, dlatego więc, jeśli piszę o cukrzycy jako takiej, dotyczy to cukrzycy typu 2.

Chodzi w niej o znacznie więcej niż o sam poziom cukru we krwi. Książka traktuje o dotarciu do samych korzeni problemu i zaradzeniu mu na różnych poziomach – biologicznym, osobistym, społecznym i ekonomicznym.

Na początku książki umieszczam prosty test, który będzie pomocny w sprawdzeniu, czy cierpicie na cukrzyco-otyłość. Ponieważ ten problem dotyka co drugiego Amerykanina, a także Europejczyka, to najprawdopodobniej Wasza odpowiedź na ten test będzie twierdząca.

W rozdziale 1 części I, zatytułowanej „Zrozumienie, czym jest plaga naszych czasów” omawiam szerzej zakres tej epidemii na świecie i jej wpływ nie tylko na bogate kraje Zachodu, lecz także kraje rozwijające się. W rozdziale 2 przyjrzymy się bliżej prawdziwej biologicznej przyczynie epidemii – insulinooporności – i powodom, dla których nasze obecne podejście do problemu się nie sprawdza.

W rozdziale 3 rozwiewam medyczne mity, powstrzymujące nas przed skutecznym zajęciem się tą epidemią, na przykład takie, że cukrzyca typu 2 jest chorobą genetyczną, albo że tej cukrzycy nie da się cofnąć, lub że leki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy oraz jej powikłań.

W rozdziale 4 zajmuję się nowymi badaniami nad biologią uzależnienia od jedzenia i dowodzę, że niepowstrzymane napady głodu i objadanie się nie są naszą winą. Prowadzi to do krytycznego spojrzenia na praktyki marketingu żywnościowego i ich wpływ na dzieci oraz otyłość dziecięcą.

W rozdziale 5 przedstawiam sposoby, jakimi wielkie koncerny rolnicze, spożywcze i farmaceutyczne napędzają epidemię otyłości, cukrzycy i chorób przewlekłych na naszym globie, tworząc „otyłościogenne” środowisko, i wyjaśniam, jak wszyscy razem możemy z tym walczyć.

Superzdrowotny test: Odkryjcie powody przybierania na wadze i zachorowania na cukrzycę

Książka pomoże Wam zgłębić i leczyć przyczyny leżące u podłoża otyłości i cukrzycy, a także niemal wszystkich chorób przewlekłych. Umieściłem w niej kilka specjalnych testów, które łącznie tworzą Superzdrowotny test. Stanowi on klucz do odkrycia powodów i leczenia wszystkich Waszych problemów zdrowotnych oraz wytyczenia własnej, przystosowanej do indywidualnych potrzeb drogi powrotu do zdrowia. Stojąca u podstaw tych zagadnień wiedza oraz medycyna funkcjonalna lub holistyczna, dzięki specyficznemu zestawowi testów pozwoli Wam odkryć prawdziwe źródła problemów zdrowotnych.

Superzdrowotny test można wypełniać bezpośrednio w książce. Jego wynik zapoczątkuje Waszą drogę ku długiemu, zdrowemu i pełnemu energii życiu.

W rozdziale 6 przedstawiam nowy, oparty na badaniach naukowych system medycyny holistycznej, mapę drogową dotarcia do chorób przewlekłych dwudziestego pierwszego wieku, zwany medycyną funkcjonalną, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem leżących u podłoża otyłości i cukrzycy przyczyn biologicznych. Korzysta ona z zastosowania zindywidualizowanej medycyny, genomiki i biologii systemowej przy wytyczaniu praktycznej mapy drogowej dla diagnostyki, leczenia i odwracalności chorób. Ten kierunek medycyny koncentruje się na przyczynach i mechanizmach powstawania chorób, a nie na objawach czy ich umiejscowieniu. Leczymy cały układ, nie same choroby. Leczymy podłoże lub teren, a nie roślinę. Ta metoda daje nadzwyczajne wyniki w leczeniu otyłości i cukrzycy typu 2.

W części II, „Siedem kroków w leczeniu cukrzyco-otyłości” omawiam ostatnie osiągnięcia naukowe dotyczące otyłości i cukrzycy, pozwalające nam na zorientowanie się, co leży u podstaw biologicznych przyczyn tych chorób. Otyłość i cukrzyca są wynikiem wielu różnych czynników, między innymi zaburzeń odżywiania, hormonalnych, immunologicznych, zapalnych i trawiennych, a także takich, jak zatrucie środowiska, dysfunkcja metaboliczna i stres. Każdy z tych czynników z osobna lub wszystkie występujące łącznie mogą leżeć u podłoża Waszego konkretnego przypadku. Niezwykle ważne dla procesu zdrowienia jest ustalenie dzięki testom w części II rodzaju Waszych schorzeń i personalizacja podejścia do nich.

W części III, „Koniec z cukrzycą i otyłością! Przygotowania”, nauczycie się, jak przygotować umysł, ciało i własną kuchnię do sześciotygodniowego programu; jak zdrowieć razem dzięki tworzeniu lub przyłączaniu się do grup wsparcia; i w końcu, jak dokonać oceny stanu własnego zdrowia dzięki testom z tej książki i badaniom laboratoryjnym, które pomogą Wam zrozumieć przyczyny i zaawansowanie Waszej cukrzyco-otyłości.

Część IV, „Sześciotygodniowy plan działania”, to praktyczny sześciotygodniowy program w sześciu krokach, który możecie zastosować samodzielnie lub pod opieką lekarza prowadzącego. Daję tam również wskazówki, jak tworzyć dla siebie grupę wsparcia. Reakcje grupy i jej wsparcie ułatwiają przejście całego programu, czynią go zabawnym, a także sprawiają, że zmiany są trwałe.

Sześciotygodniowy plan działania opisuje:

• W jaki sposób ustalić u siebie utajone przyczyny insulinooporności i cukrzycy.

• Zindywidualizowane samodzielne działanie terapeutyczne pomagające w określeniu Waszych osobistych przyczyn cukrzyco-otyłości.

• Jak zmienić dietę, by wyeliminować chorobę, i jak używać żywności w charakterze leku.

• Wyjątkowo smaczne zaplanowane menu wraz z przepisami oraz dołączonymi listami zakupów.

• Dobór suplementów diety i lekarstw do poprawy i zoptymalizowania działania insuliny i ustabilizowania stężenia glukozy we krwi.

• W jaki sposób zintensyfikować działanie i skuteczność ćwiczeń fizycznych.

• Narzędzia redukujące stres w leczeniu cukrzyco-otyłości.

• W jaki sposób ustalić i zredukować szkodliwe działanie zanieczyszczonego środowiska i jego wpływu na Wasze organizmy.

• Jakie badania przeprowadzić, by ustalić, czy macie problem zdrowotny.

 

• W jaki sposób rozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, by uzyskać informacje, badania i leczenie potrzebne do skutecznego ustalenia problemu zdrowotnego i inteligentnego stosowania leków, gdy są niezbędne.

• W jaki sposób utrzymać zdrowie przez długie lata.

Część V jest swoistym manifestem, wezwaniem do działania i planem dla Was, Waszych rodzin, społeczności lokalnych, szkół, miejsc pracy i wspólnot religijnych, pod hasłem „zdrowiejmy razem”. Ruch na bazie wszelkich zróżnicowanych grup to jedyny sposób na cofnięcie epidemii. Jest to niezbędne, jeśli chcemy pomóc nie tylko sobie, lecz także naszym dzieciom i ich dzieciom.

Stosowanie się do sześciotygodniowego planu działania może drastycznie obniżyć stężenie glukozy we krwi i spowodować niedocukrzenie, jeśli przyjmujecie leki przeciwcukrzycowe. Jeśli je zażywacie, ale chcecie przystąpić do programu, koniecznie musicie systematycznie dokonywać pomiarów cukru i konsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, jeśli to będzie potrzebne. Być może w takiej sytuacji zajdzie potrzeba zmniejszenia dawki zażywanych leków, jednakże taka zmiana może być dokonana jedynie przy pomocy i pod nadzorem lekarza prowadzącego.

By sparafrazować stwierdzenie mojej przyjaciółki, Hillary Clinton: „żeby być zdrowym, potrzeba całej wioski”1.

1Tytuł książki Hillary Clinton Trzeba całej wioski został zaczerpnięty z nigeryjskiego porzekadła „Do wychowania dziecka potrzeba całej wioski” (przyp. tłum.).