Chorzy ze stresu

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Chorzy ze stresu
Chorzy ze stresu
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 65,30  52,24 
Chorzy ze stresu
Audio
Chorzy ze stresu
Audiobook
Czyta Anna Cieślak
34,90  25,48 
Szczegóły
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Copyright © Ewa Kempisty-Jeznach, 2021

Projekt okładki

Agata Wawryniuk

Redaktor prowadzący

Anna Derengowska

Redakcja

Kinga Szafruga

Korekta

Katarzyna Kusojć

Anna Godlewska

ISBN 978-83-8234-024-2

Warszawa 2021

Wydawca

Prószyński Media Sp. z o.o.

02-697 Warszawa, ul. Rzymowskiego 28

www.proszynski.pl

„Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić

– to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz”.

Albert Einstein

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Rozdział 1

Choroby psychosomatyczne chorobami XXI wieku?

Choroby psychosomatyczne chorobami XXI wieku? Wydaje się, że umysł i ciało tworzą absolutną symbiozę. Jeśli masz zdrowy umysł, to i twoje ciało ma się dobrze. I odwrotnie, kiedy ciało jest zdrowe, to i umysł ma się dob­rze. Jednak wśród nas żyją ludzie – nazywam ich „ludźmi wyzwań” – u których opisana zależność nie występuje. To paradoks XXI wieku. W jakim punkcie rozwoju medycyny jesteśmy?

W ciągu ostatnich trzydziestu lat, tak jak w dziedzinie informatyki, również w medycynie dokonała się wielka rewolucja. O ile ta pierwsza była na ustach całego świata, druga rozgrywała się w cieniu. Przykłady na potwierdzenie tego stanu rzeczy można mnożyć… W tym samym roku, 1992, w którym wysłano pierwszego SMS-a, powstała szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Kiedy w 1998 roku zamieniliśmy kasety VHS na płyty DVD, James Thomson nazywany „pionierem biologicznego kreacjonizmu”, wyizolował komórki macierzyste. W 2005 roku pokolenie Y żyło serwisem YouTube, a świat medyczny oklaskiwał pierwszą częściową transplantację twarzy. Kiedy w 2007 roku marzyliśmy o iPhonie Steve’a Jobsa, dla pacjentów ze zwyrodnieniem siatkówki pojawiła się nadzieja w postaci protezy wzrokowej, którą było bioniczne oko Argus II.

To jednak nie wszystko. W ciągu ostatnich trzech dekad wynaleziono nowe szczepionki, nowe antybiotyki i nowe narzędzia diagnostyczne. Czas pozwolił nam także zrewidować niektóre teorie. Okazało się, że wielu noblistów zostało nagrodzonych przez pomyłkę, a właściwie dlatego, że ich idee na ówczesne czasy były rewolucyjne i wydawały się wiarygodne. I tak w 1959 roku Severo Ochoa de Albornoz i Arthur Kornberg otrzymali Nagrodę Nobla za nieprawdziwą interpretację naszej dziedziczności. Według ich oceny enzym polinukleotyd fosforylazy był odpowiedzialny za produkcję RNS, w rzeczywistości jest to enzym polimeraza RNA. Jak widać, dzisiejsza wiedza medyczna zaprzecza temu, co naukowcy wymyślili wcześniej. Dzięki rozwojowi nowych technologii medycyna wymagała od lekarzy wąskich specjalizacji. Tylko wtedy można było dogłębnie i perfekcyjnie opanować przynajmniej jej część. Powstały biotechnologia, biofizyka, inżynieria genetyczna – zupełnie nowe dziedziny związane ze zjawiskami chemicznymi i genetycznymi zachodzącymi w komórce. Zostaliśmy z nimi skonfrontowani podczas ostatniej pandemii COVID-19. Codziennie, od rana do wieczora, media pokazywały nam kolorowe obrazy wirusa SARS-Cov-2 przypominające kosmiczny pojazd z Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Biotechnolodzy na całym świecie prześcigali się w dokładnym poznaniu jego budowy, a szczególnie enzymów umożliwiających transport wirusa do ludzkiej komórki, a w zasadzie jądra, oraz procesów transkrypcji RNA i możliwości jej zahamowania.

Oczy otworzyła nam również genetyka i powiedziała wiele o procesach zmian w chromosomach, ich wpływie na choroby i dziedziczenie. Medycyna odkrywa wciąż nowe enzymy, hormony, cytokiny, bada mechanizmy chorób genetycznych i autoimmunologicznych. Do tych nowo poznanych patomechanizmów chorób firmy farmaceutyczne równolegle dostosowują nowe leki i szczepionki. Rewolucją w dziedzinie farmakoterapii są leki biologiczne, które mogą naśladować funkcje prawidłowych białek ludzkich i działają na poziomie mitochondriów w DNA komórki. Zaczęła się nowa era leczenia przyczynowego chorób, a nie – jak miało to miejsce dotąd – leczenia ich skutków lub tylko łagodzenia objawów. W XXI wieku pojęliśmy, że nowoczesna medycyna zmienia się już na najbardziej pierwotnym poziomie relacji lekarz–pacjent. Pomiędzy tymi dwiema osobami musi znaleźć się miejsce na empatię. Bariery po obu stronach powinny zniknąć. Kiedy relacja stanowi układ przyjacielski, pozwala lepiej zrozumieć człowieka, poznać jego psychikę, która odgrywa ogromną rolę w diagnostyce i leczeniu chorób. Dystans nie pomaga „wejść” w sytuację człowieka i poznać jego schorzenia do końca. Jeśli nie zbliżymy się do pacjenta, nie odkryjemy wielu chorób, które bardzo często mają w obecnych czasach źródło w sferze psychicznej człowieka i w jego sytuacji życiowej.

Zadajmy sobie kluczowe pytanie: czy lecząc psychikę, możemy również leczyć ciało, albo czy lecząc ciało, możemy poprawić kondycję psychiczną? Nie jest to łatwe. Z jednej strony nie ulega wątpliwości, że człowiek stanowi całość. Potrafi nawet sam wyleczyć pewne swoje dolegliwości, ale istnieją również takie choroby psychosomatyczne, w których przypadku głowa nie jest w stanie zapanować nad ciałem. To współczesny paradoks. Powinniśmy powiedzieć, że umysł i ciało pozostają w absolutnej symbiozie – jeśli mamy zdrowy umysł, to i ciało ma się dobrze. I odwrotnie, kiedy ciało jest zdrowe, to i umysł ma się dobrze. Na to wskazuje logika. Jednak w XXI wieku u ludzi, których nazywam „ludźmi wyzwań”, występuje nowy typ chorób zwanych psychosomatycznymi, w których opisana zależność nie ma zastosowania. Ludzki mózg, który każdego dnia przyswaja 34 gigabajty informacji – odpowiednik 100 tysięcy słów, nie jest w stanie zapanować nad ciałem. To tutaj zawiesza się, przegrzewa i resetuje. Musimy pamiętać, że każdy z nas tylko do pewnego momentu zachowuje kontrolę nad swoim ciałem i psychiką, a stres, którego doświadcza „człowiek współczesny”, sprawił, że granica między kontrolą a jej utratą jest cieńsza niż kiedykolwiek.

Niektórzy z nas zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę – wdrapują się po szczeblach kariery w korporacjach, przejmują firmy po rodzicach lub od zera zakładają własne biznesy. To są ci młodzi i ambitni, którzy ciągle prą do przodu. Wielu z nich pracuje w dziedzinie IT, zajmuje się nowymi przekaźnikami wiedzy informatycznej, są wśród nich też prezesi i przedsiębiorcy. No właśnie – „ludzie wyzwań”, czyli elity, ale w szerokim pojęciu. Z różnych pięter korporacji. Większość z nich dopiero zaczyna i marzy o karierze, czyli są to tzw. orki. Ci, którymi inni orzą. Żądne uznania „orki” pną się coraz to wyżej i wyżej, a przy tym najbardziej cierpią. Korporacje działają na nich morderczo. Jeszcze w XIX wieku ludzie od rana do wieczora pracowali przy taśmie produkcyjnej. Może było to nudne i monotonne, ale nie tak obciążające. Dzisiaj jeden pracownik ma dziesięć taśm do obsłużenia, a one muszą się ze sobą zgrać. Przy wykorzystaniu komputera musi kontrolować cały proces produkcji, co przekłada się na duże obciążenie umysłu i zmysłów. Kiedy naszym światem całkowicie będzie rządzić sztuczna inteligencja, psychosomatyka przestanie być elitarna. Stanie się chorobą powszechną…

Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywaliśmy nadciśnienie, otyłość i cukrzycę. Teraz dołączyły do nich nowe, które nazywam: „chorobami wyzwań”. Z chorobami cywilizacyjnymi mają jednak wspólny mianownik: są związane ze zmianą naszego stylu życia. Z tym, że staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem, a nasza dieta bazuje na produktach pełnych konserwantów, hormonów, wypełniaczy, które zmieniają mikroflorę jelitową. W obecnych czasach większość z nas, zaczynając od pani na poczcie, po prezesa firmy, kojarzy swoje miejsce pracy z siedzeniem przed laptopem. Żywienie hybrydowe to kolejny kataklizm. Skąd nasz organizm ma mieć enzymy trawienne na emulgator E325 (mleczan sodu)? To my wymyśliliśmy dodatek do żywności konserwujący mięso, nie zrobiła tego natura. To dlatego tak wielu z nas ma problemy z trawieniem. Wątroba sztucznych dodatków nie przerobi, a nerka ich nie przefiltruje. Nie rozłoży także do końca leków i suplementów diety, których nadużywamy. Będą się więc, nieprzetworzone, gromadziły we krwi, działając toksycznie na cały organizm. A obciążona wątroba, pracując wolniej, zacznie się otłuszczać. I powstanie kolejny problem.

Medycyna próbuje przyjść nam z pomocą – opracowywane są najnowsze leki zwane biologicznymi. Są pierwszymi, które mają zdolność wnikania w strukturę komórki, w jej mitochondria, a konkretnie w strukturę DNA. Zaszliśmy tak daleko, że te leki działają selektywnie. Z każdym rokiem powstaje około dziesięciu nowych medykamentów tego typu. Dopasowywane są do przeciwciał produkowanych przez organizm w chorobach z autoagresji. Czyli autoimmunologicznych, w których nasz układ immunologiczny, zamiast walczyć ze światem zewnętrznym: z bakteriami, wirusami, alergenami czy innymi toksynami, walczy z samym sobą. To kwadratura koła.

Nadal nie znamy odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego. Dlaczego w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów tworzymy przeciwciała przeciw własnym stawom? Albo dlaczego organizm chorych na bielactwo produkuje przeciwciała przeciwko własnemu barwnikowi skóry – melaninie. Wreszcie: dlaczego łuszczyca pojawia się po silnym przeżyciu emocjonalnym? Coraz więcej naukowców przychyla się do tezy, że choroby z autoagresji mogą mieć związek z naszym stylem życia. Stres wywrócił ludzkie życie do góry nogami, a nas, lekarzy, zmusił do nowego holistycznego spojrzenia na pacjenta. W końcu psyche i soma są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają, a ich oddziaływania kierują się prawami nowej cywilizacji.

 

Rozdział 2

Pan Karol, mój „pacjent zero”

Wszystko zaczęło się od pana Karola. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w moim gabinecie lekarskim w Warszawie. Nawet nie przyszło mi do głowy, że jest moim „pacjentem zero”. Pierwszym umieszczonym przeze mnie w grupie „ludzi wyzwań”, którą sama tak nazwałam.

Siedział przede mną atrakcyjny 36-latek z trzydniowym zarostem. Na jego ciemnych, modnie zaczesanych do góry włosach zauważyłam lekki szron. Miał na sobie dopasowaną niebieską koszulę i pomarańczowe spodnie. A kim był? Doświadczonym redaktorem i wolnym strzelcem. Pracował dla różnych magazynów o typowo męskich profilach. Pisał o autach, jachtach, polowaniach, męskich sportach, kobietach i seksie. Z jego interesującej twarzy można było wyczytać nie tylko intelekt, ale też dziwne zatroskanie, a nawet rezygnację.

– Byłem u wielu lekarzy i straciłem już nadzieję, że ktokolwiek może mi pomóc – zaczął naszą rozmowę.

– Czy mógłby mi pan powiedzieć, co pana niepokoi i co panu dolega? – zapytałam, patrząc w jego pozbawione radości życia szare oczy.

– Problem polega na tym, że nie wiem. Mam różne nietypowe objawy: szumy w uszach, bóle w dole brzucha, przewlekłą chrypkę. To wieczne odchrząkanie bardzo denerwuje moją żonę. Zagroziła nawet, że jeśli nie przestanę, to zamieni wspólne łóżko na kanapę. Byłem już u dwóch laryngologów i jednego specjalisty od chorób płuc. Ten ostatni wysłał mnie na test alergiczny, który praktycznie niczego nie wykazał. Dostałem spray na astmę, ale on nic nie pomaga. Wykonałem tomografię komputerową i rezonans mag­netyczny głowy oraz klatki piersiowej, nie wykryły żadnych nieprawidłowości. A ja jak miałem chrypkę, tak mam, i chrząkam. Laryngolog stwierdził, że to refluks żołądkowo-jelitowy, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i gardła. Poddałem się gastroskopii, ale specjalista stwierdził, że nic mi nie jest. Zrobiono mi nawet podczas gastroskopii tzw. test urazowy na bakterię o trudnej nazwie Helicobacter pylori, który wyszedł negatywny. Laryngolog zapisał mi jednak lek przeciwkwasowy należący do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Choć regularnie przyjmowałem go przez miesiąc, też mi nie pomógł – mówił.

Słowa: „Też mi nie pomógł” powtórzył jeszcze raz, jakby chciał podkreślić brak umiejętności lekarzy w diagnozowaniu jego choroby.

– Wie pani – kontynuował. – Dla mnie to życiowa katastrofa, prowadzę prezentacje, seminaria internetowe, zabieram głos na konferencjach i widzę, jak innych irytuje to moje chrząkanie. Może jestem już przewrażliwiony, ale jak sam siebie słyszę, to jeszcze bardziej się nakręcam i chrząkam coraz więcej. Redaktor naczelny jednego z magazynów, dla którego piszę reportaże, wysłał mnie do zaprzyjaźnionego psychiatry, a ten dał mi lek antydepresyjny. Brałem z dużymi oporami przez sześć tygodni i jak chrząkałem, tak dalej chrząkam. Z kolei z powodu bólów w podbrzuszu chodziłem od urologa do urologa. Przebadałem mocz, pęcherz i prostatę. PSA mam jak noworodek, a w USG i rezonansie magnetycznym układu moczowo-płciowego niczego nie wykryto. Nie wiem, co mógłbym jeszcze zrobić – zakończył długi monolog, oczekując ode mnie szybkiego rozwiązania jego problemów zdrowotnych.

– Panie Karolu, nie mam zaczarowanej różdżki, ale chyba wiem, co panu dolega i jak można panu pomóc… – odpowiedziałam, wzbudzając w nim nadzieję.

W tym czasie przejrzałam historię choroby i ostatnie wyniki badań lekarskich z grubej teczki dokumentacji medycznej pacjenta. To musiało go kosztować fortunę – pomyślałam na widok sterty papierów i zdjęć.

– Czy wybierze się pan ze mną w medyczną podróż po pana organizmie? Cofniemy się do przeszłości i wybiegniemy w przyszłość, a wszystko po to, żeby zrozumieć to, co się dzieje „tu i teraz”. Obiecuję, że zdemaskujemy mylące symptomy i odkryjemy mechanizmy ich powstawania, a na koniec stanie się pan dawnym sobą.

– Naprawdę? – z niedowierzaniem zapytał pan Karol.

– Tak, ale przed nami długa droga i chciałabym pana prosić o „udostępnienie” własnych wrażeń i doświadczeń innym. Proszę mi wierzyć – dodałam – wśród nas żyje wielu niezdiagnozowanych pacjentów, którzy tak jak pan wędrują od gabinetu do gabinetu, szukając odpowiedzi.

– Chętnie z panią wyruszę, ale proszę mi przyrzec, że na końcu drogi nie tylko dojdziemy razem do celu, czyli diagnozy, ale także pokaże mi pani rozwiązanie problemu, i zacznę znowu cieszyć się życiem…

Pokiwałam niepewnie głową z nadzieją, że pan Karol nie zauważył mojego zakłopotania.

Wzięłam na siebie duże wyzwanie – pomyślałam. Ale my, współcześni lekarze, musimy się zmierzyć z nowym zadaniem, które nieoczekiwanie zrzuciła na nasze barki Dolina Krzemowa.

Pan Karol należał do psychosomatyków, a moim zadaniem było wytłumaczyć mu, co to oznacza i z czym się wiąże. Chorował na globus histericus, tzw. gałkę nerwową. W sytuacjach stresowych zwężał podświadomie krtań i musiał chrząkać, żeby otworzyć „najważniejszą dla powstawania ludzkiego głosu strukturę”. Bóle w dole brzucha imitujące zapalenie cewki moczowej i prostaty często występują u mężczyzn. To na organy układu moczowo-płciowego mężczyźni często przenoszą swój stres. W dalszej części książki wytłumaczę to dokładniej. Przyrzekłam to panu redaktorowi i przyrzekam to czytelnikom tej książki. Dodam, że pan Karol zrozumiał, że jest psychosomatykiem, a dzisiaj, wolny od swoich dolegliwości, cieszy się dobrą jakością życia.

Rozdział 3

Historyczne podstawy nauki o psychosomatyce

Panie Karolu, opowiem panu o moich pacjentach i o ich problemach. Na ich przykładach pozna pan, jak różne obrazy maluje psychosomatyka. Ile odmian i odcieni mają w sobie nowe choroby „ludzi wyzwań”. Mianownik jest wspólny, ale liczba liczników ogromna. Cofnijmy się jednak do czasów antycznych. To w starożytnej myśli greckiej znajdziemy początki medycyny psychosomatycznej. Już Marek Tulliusz Cyceron w Rozmowach tuskulańskich pisał o tym, że nasze emocje mogą zaburzać zdrowie fizyczne. Z kolei Platon zauważył, że „część nigdy nie może być zdrowa, gdy nie jest zdrowa całość”. Jednak za ojca psychosomatyki uznaje się Johanna Christiana Heinrotha, niemieckiego lekarza psychiatrę i pedagoga, urodzonego w 1773 roku w Lipsku. To on w 1811 roku objął pierwszą na całym świecie katedrę Psychiatrii i Terapii Psychiatrycznej. Jeszcze w tym samym roku z jego inicjatywy powstał pierwszy szpital psychiatryczny w zamku Sonnenstein, gdzie leczono chorych psychicznie i opiekowano się nimi. Heinroth był geniuszem medycyny holistycznej. Pisał, że patrząc na człowieka, powinniśmy oceniać nie tylko jego pojedyncze cechy, ale całe ludzkie życie we wszystkich układach. Pojedynczy objaw jest niczym bez oceny całości, a całość jest niczym bez łączącej poszczególne elementy idei. To holistyczne spojrzenie na człowieka i jego dolegliwości. Nie uważa pan, że to genialne, panie Karolu, szczególnie że zostało zapoczątkowane w czasach poprzedzających wynalezienie żarówki? Nowatorska idea Heinrotha ma obecnie coraz więcej zwolenników. Szybki rozwój medycyny, wymagający coraz szerszego zakresu wiedzy i umiejętności, doprowadził do powstania wąskich specjalizacji medycznych. Niestety, żeby zrozumieć i połączyć w całość mechanizmy funkcjonowania człowieka, trzeba patrzeć szerzej niż poprzez pryzmat specjalizacji. Zwłaszcza że współczesny Homo sapiens w średnim wieku bardzo odbiega od swojego dziadka i babci, którzy żyli w czasach, gdy nie znano jeszcze internetu, telefonów komórkowych i Netfliksa. Najtrudniej jednak odróżnić to, co w człowieku jest organiczne, od tego, co psychiczne. Termin „psychosomatyka” też został po raz pierwszy użyty w 1818 roku przez Heinrotha, który opisując zaburzenia snu, widział ich źródło właśnie w psychosomatyce.

Uśmiechając się do pana Karola, dodałam:

– Co ciekawe, XIX-wieczny naukowiec przyczyny chorób psychosomatycznych upatrywał w karze za grzechy i niemoralnym prowadzeniu się.

Pan Karol, odwzajemniając ironiczny uśmiech, odpowiedział mi zaczepnie pytaniem:

– Czy pani ma mnie też na myśli?

– Nigdy w życiu, przecież żyjemy w innych czasach – odparłam. – Współczesna definicja psychosomatyki zajmuje się rozpatrywaniem zależności między psychiką (gr. psyche) a ciałem (gr. soma) człowieka. Obecna rewolucja informatyczna rozpoczęta przez wynalezienie internetu (1990) doprowadziła do ekstremalnego stresu, z jakim jeszcze nigdy w dziejach ludzkości nie spotkał się człowiek.

– Co pani doktor ma na myśli? – zapytał pan Karol.

– Panie redaktorze, wszystkiemu jest winna Dolina Krzemowa. Ostatnie trzydzieści lat rewolucji informatycznej zmieniło nasz świat nie do poznania. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, telefonów, e-maili od współpracowników i przyjaciół, wszechwiedzącego Google, Facebooka, YouTube’a, Twittera czy WhatsAppa. A przecież to wszystko powoduje jeden wielki stres. Przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, żyjemy w dwóch równoległych rzeczywistościach: w świecie realnym i wirtualnym. Jednak wszyscy wiemy, że rozdwoić się nie da… Proszę mnie dobrze zrozumieć – nie krytykuję postępu, ale obawiam się, że świat zmienia się za szybko jak na jedno ludzkie życie… Zanim nasz praprzodek opuścił jaskinię, upłynęło kilka milionów lat. Kolejnym przełomem w dziejach ludzkości była rewolucja urbanistyczna, która miała miejsce w IV tysiącleciu p.n.e. na Bliskim Wschodzie. To na terenie Mezopotamii, rozległej krainy położonej nad rzekami Tygrys i Eufrat, narodziła się pierwsza cywilizacja. To Sumerom, na co dzień noszącym spódniczki z liści, zawdzięczamy pismo klinowe, koło, które legło u podstaw rozwoju transportu, podstawy matematyki i astronomii. Jak pan widzi, do czasów rewolucji przemysłowej ludzkość rozwijała się w duchu slow life, a człowiek miał szansę zaadaptować się do zachodzących zmian. Świat przyśpieszył wraz z pierwszą rewolucją przemysłową, która rozpoczęła się w drugiej połowie XVIII wieku w Anglii. Na przestrzeni dwustu lat przenieśliśmy się do miast, zaczęliśmy podróżować koleją i komunikacją miejską. Powstał pierwszy telefon, żarówka i odkurzacz elektryczny. Jednak to, co przyniosła ze sobą Dolina Krzemowa, czyli rewolucja cyfrowa, jej tempo i zakres są oszałamiające. Na każdym kontynencie miliardy ludzi korzysta z internetu, a najważniejszym kapitałem stała się informacja. Siedząc w metrze w Singapurze, nie widziałam żadnego człowieka czytającego gazetę. Nawet osoby stojące były „zassane” przez telefony. Dzisiaj już trzyletnie dzieci potrafią posługiwać się smartfonem. Pamiętam, ile czasu potrzebowałam, żeby przed laty wytłumaczyć mojej mamie, jak korzystać z komórki, nie mówiąc o Skypie. Nasze mózgi przeszły niesamowitą i nieoczekiwaną ewolucję w zaledwie trzydzieści lat.

Mimo że moja opowieść nie była sensacyjna, pan Karol słuchał mnie uważnie. Miałam wrażenie, że wie, do czego zmierzam.

– Stres, panie Karolu, ekstremalny stres spowodował, że współczesny człowiek się zmienił, zmieniła się także odpowiedź obronna jego organizmu i powstały nowe choroby, które nazywam „chorobami Doliny Krzemowej”, czyli chorobami psychosomatycznymi o innym profilu niż w czasach Heinrotha.

– A co z chorobami cywilizacyjnymi? – zapytał pan Karol z dziennikarską dociekliwością.

– Zdradzę panu moje własne spojrzenie na to zagadnienie. W odróżnieniu od wielu naukowców myślę, że to choroby psychosomatyczne, a nie choroby cywilizacyjne zdominują świat. Łatwy dostęp do wiedzy o tzw. zdrowym stylu życia, a co za tym idzie, stosowanie odpowiedniej diety i popularność aktywności fizycznej spowodują, że ludzie zaczną unikać czynników ryzyka takich jak nadwaga czy otyłość prowadząca do cukrzycy bądź miażdżycy. Niestety, ze względu na wzrastający poziom stresu w czasach rewolucji informacyjnej, jak i jej następczyni – rewolucji SI (sztucznej inteligencji), choroby psychosomatyczne będą rozwijały się w rekordowym tempie.

Pan Karol rozsiadł się wygodnie w fotelu i poprosił wchodzącą panią recepcjonistkę o filiżankę kawy bez cuk­ru z odrobinką mleka.

– Czy tylko stres wywołuje choroby psychosomatyczne? – zapytał po chwili, popijając kawę.

– Panie Karolu, stres ma wiele odcieni. Spięcie z żoną, problemy w pracy, smog, dziura ozonowa i globalne ocieplenie, modny triathlon, powiększony zestaw zamawiany w fast foodzie, natężenie decybeli w mieście, wakacje z małymi dziećmi w tropikach, a nawet wielka wygrana w totolotka – to wszystko jest stresem dla naszego organizmu.

Według teorii stresu Hansa Hugona Selyea stresory nie muszą być nieprzyjemne – ważna jest ich intensywność, siła oddziaływania i indywidualne możliwości adaptacyjne jednostki. Ze względu na siłę i zakres oddziaływania Richard Lazarus i Susan Folkman wyróżnili trzy podstawowe kategorie stresorów: katastrofy i tragedie, poważne wydarzenia życiowe, codzienne utrapienia i zmartwienia. Do pierwszej z nich zaliczamy wszystkie dramatyczne sytuacje, z którymi musimy mierzyć się w życiu, ale na które nie mamy wpływu. Będą to klęski żywiołowe takie jak: powódź, trzęsienie ziemi, tsunami, katastrofa jądrowa w Czarnobylu, zamach na World Trade Center z 11 wrześ­nia, epidemia gorączki krwotocznej Ebola czy pandemia COVID-19. Mówimy więc o zdarzeniach traumatycznych, które przychodzą nagle, na ogół bez ostrzeżenia, pozostawiając po sobie potężny ślad w naszej psychice. Do drugiej kategorii – poważnych wydarzeń życiowych – należą stresory osobiste, które mniej lub bardziej zauważalnie wpływają na przebieg naszego życia. Niektóre z nich są przewidywalne, a inne nie. W tej grupie znajduje się rozwód, separacja, kara więzienia, utrata pracy, ale także zdarzenia pozytywne, takie jak ślub, wyjazd na wakacje czy święta. Wszystkie łączy wspólny mianownik: konieczność dostosowania się do nowej sytuacji. Do trzeciej grupy – codziennych utrapień i zmartwień, należą lekceważone i niedoceniane uciążliwości dnia codziennego: poranna sprzeczka, szukanie kluczyków, awizo zostawione przez listonosza, korek w mieście czy stanie w długiej kolejce do kasy. Ich siła tkwi w powszechności i częstości występowania – w sposób kumulatywny obniżają nasz nastrój i zmniejszają motywację do działania. Tak jak Johanna Christiana Heinrotha możemy uznać za ojca psychosomatyki, tak Hansowi Selyeowi zawdzięczamy pojęcie stresu. Urodzony w Wiedniu fizjopatolog i endokrynolog poświęcił pół wieku badaniom nad stresem. Zyskał nawet przydomek: „dr Stress”. To on jako pierwszy postawił hipotezę, że szereg chorób somatycznych jest skutkiem niezdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem. Zjawisko to okreś­lił mianem niewydolności tzw. syndromu ogólnej adaptacji (GAS) i opisał w książce Stres życia (The Stress of Life) wydanej w 1956 roku. Wielu naukowców uważa Selyea za prekursora medycyny psychosomatycznej. Uważał on, że stres powstaje, kiedy na naszej drodze do celu napotykamy przeszkody utrudniające jego realizację.

 

– To przecież spotyka nas codziennie, i to wielokrotnie – skomentował pan Karol.

– Właśnie dlatego wszyscy jesteśmy otoczeni stresem. Jedni umieją się z nim lepiej obchodzić, a inni gorzej. Niektórym z nas wydaje się, że są niezniszczalni i przeceniają własne możliwości, a objawy psychosomatyczne ukazują ich ograniczenia fizyczne. Mózg ludzki działa jak najlepszy komputer. Każdego dnia gromadzi, przetwarza i wykorzystuje średnio 34 gigabajty danych, odpowiednik 100 tysięcy słów. Niestety, ciało za nim nie nadąża, a poprzez różne symptomy, niezidentyfikowane jako żadna choroba organiczna, krzyczy: „Zwolnij, kolego”.

– Czyli to znaczy, że mózg wszystko ogarnia, a ciało jest na wylocie? – wtrącił pan Karol, stawiając tym retorycznym pytaniem kropkę nad i.