Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek to polski dziennikarz, a także tłumacz i pisarz. Autor pochodzi z Radomia, tam też urodził się 10 kwietnia 1978 roku. Jes... Szczegóły

O autorze

Ziemowit Szczerek to polski dziennikarz, a także tłumacz i pisarz.

Autor pochodzi z Radomia, tam też urodził się 10 kwietnia 1978 roku. Jest absolwentem wydziału prawa oaz studiów podyplomowych z zakresu polityki.

Obecnie mieszka w Krakowie.

Twórczość

Szczerek skupia swoją uwagę na problemach Europy wschodniej, często też kierunkuje swoją twórczość w stronę dziennikarstwa podróżniczego.

Jest autorem tłumaczenia «Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky» Huntera Thompsona, które było pierwszym przekładem utworu w Polsce. Poza tym, tłumaczył również wiele innych publikacji z zakresu politologii. W kolaboracji z innymi pisarzami Szczerka można przeczytać w książce "Paczka Radomskich' czy «Mur. 12 kawałków o Berlinie».

Jako autor oryginalnej historii alternatywnej Polski dał się poznać w swojej publikacji z 2013 roku «Rzeczpospolita zwycięska», napisanej formą eseistyczną. Fabularyzowany reportaż poruszający tematykę Ukrainy zobaczymy natomiast w «Przyjdzie Mordor i nas zje» z 2013 roku. Książka była nominowana w 2014 roku do Literackiej Nagrody Nike. Również w roku 2016 jego książka «Tatuaż z tryzubem» była nominowana do tejże nagrody.

Od długiego czasu, aż po dziś dzień Ziemowit Szczerek związany jest z «Tygodnikiem Powszechnym», gdzie publikuje jako autor wywiadów, opowiadań i reportaży literackich, oraz portalem «Ha!Art», gdzie wydaje swoje felietony.

Autor został wyróżniony nagrodą «Paszportu Polityki» w 2013 roku

Publikacje

Do najbardziej popularnych publikacji autora można zaliczyć:

  • "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian"
  • "Siódemka"
  • "Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna"
  • "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową"
  • "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion"
  • "Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim"

Kupujcie, pobierajcie i czytajcie online książki Ziemowita Szczerka na LitRes. A tym, którym bardziej podoba się słuchać niż czytać, polecamy audiobooki.

Podobni autorzy