Swietłana Aleksijewicz

Swietłana Aleksijewicz

Swiatłana Aleksijewicz – radziecka i białoruska pisarka, dziennikarka, scenarzystka filmów dokumentalnych. Autor prozy fabularnej i dokument... Szczegóły

O autorze

Swiatłana Aleksijewicz – radziecka i białoruska pisarka, dziennikarka, scenarzystka filmów dokumentalnych. Autor prozy fabularnej i dokumentalnej. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku.

Swiatłana Alaksandrauna Aleksijewicz urodziła się 31 maja 1948 roku w Stanisławie (obecnie to jest miasto Iwano-Frankowsk na Ukrainie), ale po demobilizacji ojca rodzina przeniosła się na Białoruś. Po ukończeniu szkoły dziewczyna dostała się na wydział dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Po uzyskaniu dyplomu trafiła do pracy do gazety rejonowej obwodu brzeskiego, gdzie łączyła pracę podstawową z działalnością wykładowczą. Rok później została zaproszona do redakcji «Gazety wiejskiej» (Mińsk), a później została współpracownikiem czasopisma Literacko-Artystycznego «Niemen» (organ Związku Pisarzy Białorusi).

Wszechstronna twórczość

Jeszcze w czasie studiów dziewczyna zainteresowała się twórczością literacką, kilkakrotnie została laureatką republikańskich, a także ogólnopaństwowych konkursów naukowych prac studenckich. Później próbowała się w różnych kierunkach, pisała opowiadania, reportaże, artykuły. Według autora na jej twórczość ogromny wpływ wywarł słynny białoruski pisarz Ales Adamowicz, którego nazywa swoim głównym nauczycielem.

Podczas jednego z wywiadów Swiatłana Aleksijewicz wyraziła główną ideę swoich prac: «Zawsze chcę zrozumieć, ile osób jest w człowieku. I jak chronić tego człowieka w człowieku? Przez co możemy go chronić». Książki pisarki wydawane były nie tylko na terenie Rosji, ale także za granicą. Jest autorką scenariuszy 21 filmów dokumentalnych, a także trzech sztuk teatralnych na scenach Francji, Niemczech i Bułgarii.

Książki, dotykające duszy

Pierwsza książka Aleksijewicz nosiła tytuł «Wyjechałem ze wsi». Potem pojawiły się prace połączone wspólnym tytułem «Głosy utopii»:

  • „Wojna nie ma kobiecej twarzy”;
  • „Ostatni świadkowie. Solo na głos dziecka”;
  • „Cynkowi chłopcy”;
  • „Modlitwa Czarnobylska. Kronika przyszłości”;
  • „Czas z drugiej ręki”.

Aleksijewicz nazywana jest «genialnym mistrzem prozy artystyczno-dokumentalnej». Za wkład w literaturę w 2015 roku otrzymała Nagrodę Nobla z sformułowaniem «za jej wielogłosową twórczość – pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach».

Na LitRes możesz pobrać wszystkie książki Swiatłany Alaksandrauny Aleksijewicz, wybierając odpowiedni format: mobi, txt, epub, pdf. Pobierz dzieła na czytnik, smartfon, laptop lub inne urządzenie elektroniczne i poznaj twórczość białoruskiej pisarki.