Stephen Hawking

Stephen Hawking

Stephen William Hawking – to współczesny Brytyjski kosmolog, fizyk, naukowiec, pisarz specjalizujący się w literaturze popularnonaukowej. St... Szczegóły

O autorze

Stephen William Hawking – to współczesny Brytyjski kosmolog, fizyk, naukowiec, pisarz specjalizujący się w literaturze popularnonaukowej.

Stephen urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w rodzinie badacza w centrum medycznym i sekretarza tego samego ośrodka. Warto zauważyć, że początkowo rodzice Hawkinga mieszkali na stałe w Londynie, ale zostali ewakuowani na najbliższe przedmieścia podczas bombardowań. W wieku 20 lat ukończył studia na Uniwersytecie Oksfordzkim, uzyskując tytuł licencjata. Warto zauważyć, że tytuł magistra nie uzyskał na macierzystej uczelni, ale na Uniwersytecie Cambridge, gdzie profesura dobrowolnie wysłała obiecującego studenta ze względu na jego nieznośny charakter. Hawking przyznał, że do Cambridge trafił po tym, jak zagroził obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, jeśli egzaminatorzy nie przyznają mu najwyższego wyniku. W końcu Stephen bronił pracy naukowej poświęconej właściwościom rozszerzających się wszechświatów, właśnie w Cambridge. Rok przed uzyskaniem doktoratu młody człowiek prowadził badania w Gonville and keys College, a następnie kontynuował badania naukowe w Instytucie astronomii teoretycznej i Instytucie astronomii, katedrze matematyki i fizyki, a nawet zdążył spróbować się jako nauczyciel fizyki grawitacji i matematyki. Wybitne zdolności młodego naukowca zostały wyróżnione stypendium California Institute of Technology. Również w 1974 roku został członkiem Royal Society of London, a pięć lat później otrzymał imienną profesurę matematyki na Uniwersytecie Cambridge. Co ciekawe, na początku lat siedemdziesiątych Hawking odwiedził nawet ZSRR, gdzie wraz z sowieckimi kolegami omawiał teorię i problemy czarnych dziur. Ponownie odwiedził ten kraj w 1981 roku, aby wziąć udział w warsztatach na temat kwantowej teorii grawitacji.

Stephen Hawking: twórczość

Debiut literacki Stephena miał miejsce w 1988 roku, kiedy światło dzienne ujrzała jedna z jego najbardziej znanych książek – «Krótka historia czasu». W utworze opowiedział, jak powstał wszechświat, jaka jest natura przestrzeni, czasu, czarnych dziur, teorii superstrun, a także zwrócił uwagę na niektóre problemy matematyczne. Rosyjskojęzyczni czytelnicy pozytywnie ocenili książkę, szczególnie zauważając niezwykle harmonijne połączenie faktów historycznych i nowych teorii prezentowanych w przystępnym języku.

Według krytyków najpopularniejsze utwory Hawkinga to:

  • „Krótka historia czasu”;
  • „Najkrótsza historia czasu”;
  • „O wszechświecie w pigułce”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że u szczytu kariery naukowej Hawkingowi zdiagnozowano powoli postępującą postać stwardnienia zanikowego bocznego, które stopniowo sparaliżowało mięśnie ciała. Przerażająca diagnoza i okropne prognozy – dwa lata przed śmiercią – prawie złamały wolę genialnego naukowca. Znalazł jednak w sobie siłę do walki i kontynuowania swojej działalności. Niemniej jednak Stephen musiał znieść kolejny cios losu: po zapaleniu płuc i tracheostomii nie był już w stanie mówić. Mimo to naukowcowi i jego przyjaciołom udało się rozwiązać takie zadanie, ulepszając wózek inwalidzki, instalując na nim syntezator mowy. Przez całe życie Hawking aktywnie zajmował się rozpowszechnianiem myśli naukowej, pokazując osobisty przykład, że prawdziwie entuzjastyczna osoba nie zna żadnych przeszkód.

Stephen Hawking zmarł w marcu 2018 roku z powodu problemów, spowodowanych jego chorobą.

Podobni autorzy