Seweryna Szmaglewska

Seweryna Szmaglewska

Seweryna Szmaglewska – polska pisarka, prozaik, autorka powieści dla młodzieży. Seweryna Szmaglewska-Wiśniewska przyszła na świat 11 lutego ... Szczegóły

O autorze

Seweryna Szmaglewska – polska pisarka, prozaik, autorka powieści dla młodzieży.

Seweryna Szmaglewska-Wiśniewska przyszła na świat 11 lutego 1916 roku w Przygłowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Po ukończeniu żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie Trybunalskim wyjechała do Warszawy, gdzie uczęszczała do Studium Społeczno-Oświatowego Wolnej Wszechnicy Polskiej. Następnie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Łodzi. W latach 1942–1945 była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 pod Wodzisławiem Śląskim podjęła udaną próbę ucieczki z marszu śmierci. Następnie skierowała się w kierunku północno-wschodnim, a z czasem udała się jeszcze dalej od trasy marszu. Ostatecznie ukryła się w gospodarstwie Dolników w Boryni (dziś część Jastrzębia Zdroju).

Po II wojnie światowej zamieszkała w Łodzi, w 1946 poślubiła architekta Witolda Wiśniewskiego i przeprowadziła się do Warszawy. Zeznawała podczas procesów norymberskich. Przez wiele lat pełniła funkcję wiceprezes Rady Naczelnej ZBoWiD, była też członkinią Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. Zmarła 7 lipca 1992 roku w Warszawie.

Twórczość

Seweryna Szmaglewska debiutowała w 1945 roku swoją autobiografią zatytyułowaną “Dymy nad Birkenau”. Ze względu na walory literackie i faktograficzne uznana została za wybitne osiągnięcie literatury obozowej, przez wiele lat znajdowała się w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. Książkę przetłumaczono na język angielski, holenderski, czeski, rosyjski, chorwacki, a także mongolski. Kolejną ważną powieścią autorki są wydane w 1960 roku “Czarne Stopy”. Książka opowiada o przygodach młodych harcerzy. W 1973 roku opublikowana została kontynuacja powieści, zatytułowana “Nowy ślad Czarnych Stóp”, której akcja rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w pierwszej części.

Książki Seweryny Szmaglewskiej można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.