Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej urodził się 1 listopada 1964 roku w Trzciance położonej w zachodniej Polsce. Studia rozpoczął w Poznaniu, na Uniwersytecie A... Szczegóły

O autorze

Ryszard Ćwirlej urodził się 1 listopada 1964 roku w Trzciance położonej w zachodniej Polsce. Studia rozpoczął w Poznaniu, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, jednak dyplom z dziedziny socjologii obronił na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez pewien czas studiował również malarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, jednak przerwał studia przed obroną. Po zakończeniu edukacji związał się na długi czas z telewizją. Pracował jako reporter – zrealizował kilkadziesiąt reportaży, wydawca i producent. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, później przez trzynaście lat w poznańskim oddziale TVP, gdzie między innymi pełnił funkcję szefa redakcji Teleskopu. W latach 2010-2016 był członkiem zarządu do spraw programowych Radio Merkury S.A. w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Twórczość

Debiut literacki Ryszarda Ćwirleja miał miejsce stosunkowo późno, autor miał wówczas 43 lata. Jego pierwsza powieść „Upiory spacerują nad Wartą” wydana została w 2007 roku. Jest to kryminał, którego fabuła osadzona jest w Poznaniu czasów PRL-u. Książka spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród czytelników, dlatego też pisarz postanowił kontynuować swój pomysł. Tym sposobem powstał Cykl o milicjantach / policjantach z Poznania.

W jego skład wchodzą między innymi:

  • „Trzynasty dzień tygodnia”,
  • „Jedyne wyjście”.

W swoim dorobku literackim Ćwirlej ma również Cykl przedwojenny. Należą do niego głośne powieści:

  • „Tam ci będzie lepiej”,
  • „Tylko umarli wiedzą”,
  • „Już nikogo nie słychać”,
  • „Pójdę twoim śladem”.

Na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu powieści Ryszarda Ćwirleja były pięciokrotnie nominowane do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. Na jej podstawie powieści „Ręczna robota” Ćwirlej napisał scenariusz słuchowiska radiowego pod tym samym tytułem, który zrealizował Teatr Polskiego Radia. Była to największa tego typu produkcja w historii Teatru, prace nad nią trwały aż dwa miesiące, a udział w niej wzięło aż 116 aktorów. Słuchowisko zostało wyemitowane w radiowej Jedynce. Książki Ryszarda Ćwirleja można czytać online na stronie Litres lub pobrać w formatach: epub, mobi, pdf.

Podobni autorzy