3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Sprawy rodzinne

Tekst
Autor:
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

"Dobre myśli, dobre słowa, dobre uczynki” – ta formuła stanowi kwintesencję etyki i religii Parsów, niewielkiej społeczności wyznawców Zaratusztry, mieszkającej w Indiach. Oddają oni cześć ogniowi jako źródłu światła, ciepła i życia. Ogień przenika całe dzieło stworzenia, a jego podstawowymi składnikami są: czerwień, żółć i błękit.


Co wiemy o Parsach? Trzeba przyznać, że prawie nic. Są potomkami starożytnych Persów, zaratusztrianami, a najsłynniejszym Parsem był Freddie Mercury. Tyle – może warto by poznać trochę bliżej również ich codzienność?


Akcja powieści Rohintona Mistry toczy się w społeczności Parsów w Bombaju i opowiada historię pewnej rodziny mieszkającej w tej tętniącej życiem metropolii. To uniwersalna opowieść o miłości, dojrzewaniu, przemijaniu, starości, umieraniu – opowieść o człowieku i o tym, że każda podjęta decyzja na nowo buduje lub rujnuje nasz świat. Mnóstwo tu wątków egzotycznych, wschodnich, a jeszcze więcej – takich, w których każdy człowiek odnajdzie coś z własnych doświadczeń.W roku 2002 książka otrzymała nagrodę MAN BOOKER PRIZE


Najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku. Do 2013 przyznawana autorom, którzy byli obywatelami Wspólnoty Narodów, Zambii lub Republiki Irlandii. Pierwsza nagroda została przyznana w 1969 roku. Laureat Nagrody Bookera otrzymuje sumę 50 tys. funtów.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 08 kwietnia 2021
"Sprawy rodzinne" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Jagoda Banach
01 listopada 2021

Zbudowany z mistrzowskim wyczuciem, pełen różnorodności, energii i nędzy obraz Bombaju. To intymna historia parsyjskiej rodziny z trudna przeszłością i zawikłanymi relacjami, opowieść o relacjach przedstawicieli różnych pokoleń, trudnościach w opiece nad starszymi, zadawnionych konfliktach, rodzinnych radościach i udrękach, a nawet religijnym nawróceniu. Wszystkie postaci są wyraziste, prawdziwe, zwłaszcza Nariman oraz Roksana. Polecam tę lekturę, na długo zapada w pamięci.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę