Dzieci Aspergera

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Dzieci Aspergera
Dzieci Aspergera
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 80,80  64,64 
Dzieci Aspergera
Audio
Dzieci Aspergera
Audiobook
Czyta Bartosz Głogowski
44,90 
Szczegóły
Opis książki

Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania niepełnosprawnych dzieci. Dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy.


Reżim nazistowski sortował ludzi według rasy, religii i kondycji fizycznej. Nazistowscy psychiatrzy wybierali dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano  do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano.


„Dzieci Aspergera” to przejmująca książka o tym, co człowiek może zrobić drugiemu – słabszemu. To również opowieść o człowieku wplątanym w morderczą ideologię i historia początków badań nad autyzmem, która zmusza do rozważań nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.


***

Edith Sheffer jest historyczką zajmującą się Niemcami i Europą Wschodnią. Pracuje w Instytucie Studiów Europejskich na University of California w Berkeley.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 07 września 2019
Edith Sheffer "Dzieci Aspergera" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Dzieci Aspergera
Audiobook
Czyta Bartosz Głogowski
44,90 
Józefa Radzinska
25 marca 2020

Bardzo emocjonalna książka, interesująca zarówno na płaszczyźnie historycznej, jaki i psychologicznej i etycznej. Opracowanie na bardzo wysokim poziomie, autorka bardzo rzetelnie przedstawiła dane oraz fakty. Traktuje głównie o przekształceniu rewolucyjnego systemu opieki społecznej międzywojennej Austrii w narzędzie eksterminacji niechcianych jednostek. Jest to historia rozpoznania i opisania Zespołu Aspergera, podczas II wojny światowej, kiedy to wiedeński psychiatra Hans Asperger, odpowiedzialny za morderczą ideologie Trzeciej Rzeszy dochodził do diagnozy «autystycznej psychopatii». Praca nad tym zaburzeniem obarczona była śmiercią kilku tysięcy dzieci w programie eutanazji dziecięcej, polegającej na eliminowaniu życia niewartego życia..

Autorka zachęca do refleksji nad kilkoma tematami. Zdecydowanie polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę