Zdążyć przed Panem Bogiem

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Zdążyć przed Panem Bogiem
Zdążyć przed Panem Bogiem
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 47,80  38,24 
Zdążyć przed Panem Bogiem
Audio
Zdążyć przed Panem Bogiem
Audiobook
Czyta Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski
24,90 
Szczegóły
Opis książki

Kanoniczna książka, najsłynniejsza, obowiązkowa.

Literacki dokument o wyścigu ze śmiercią.

Od ponad czterdziestu lat Zdążyć przed Panem Bogiem pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku.

To książka, która powstała z rozmów z Markiem Edelmanem, lekarzem, podczas wojny jednym z przywódców powstania.

Marek Edelman opowiada o wojnie i o medycynie. O tym, czym jest godna śmierć i godne życie. Jest to także opowieść o ludziach, którzy mu towarzyszyli – o powstańcach, zakonnicach, dawnych akowcach, kobietach, które kochał, o pacjentach i o lekarzach.

„ - Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył. To jest ważne: On nie jest za bardzo sprawiedliwy. To jest również przyjemne, bo jeżeli się coś uda – to bądź co bądź Jego wywiodło się w pole…

– Wyścig z Panem Bogiem? Cóż to za pycha!

– Wiesz, kiedy człowiek odprowadza innych ludzi do wagonów, to może mieć z Nim później parę spraw do załatwienia. A wszyscy przechodzili koło mnie, bo stałem przy bramie od pierwszego do ostatniego dnia. Wszyscy, czterysta tysięcy ludzi przeszło koło mnie”. (fragment książki)

Na okładce najnowszego wydania znajduje się unikatowe zdjęcie Marka Edelmana w klinice profesora Jana Molla, jednego z twórców polskiej kardiochirurgii. Profesor Moll, z którym doktor Edelman współpracował, jest także jednym z bohaterów książki.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788308067017
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Hanna Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Zdążyć przed Panem Bogiem
Audiobook
Czyta Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski
24,90 
Jolanta Grzyb
10 sierpnia 2020

Świetny reportaż oparty na wywiadzie ze słynnym Markiem Edelmanem – przywódcą powstania w warszawskim getcie w 1943 roku oraz lekarzu. Jedna z najlepszych książek o tematyce wojennej jakie czytałam. Kolejna odsłona oblicza wojny i holokaustu, oraz kolejna dawka emocji o tym okrutnym, bezlitosnym czasie strachu i poświęceń. «Zdążyć Przed Panem Bogiem» to opowieść o poczuciu misji, o ścieżce ku wolności, która prowadziła przez odwagę, terror i śmierć. Niesamowicie szczere, wzruszające wyznanie, które ukazuje brutalną prawdę. Moim zdaniem, jest to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy. Ważny temat, o którym musimy pamiętać i wiedzieć jak najwięcej. Mocna i wartościowa lektura, którą zdecydowanie polecam wszystkim.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę