Wirus panikiTekst

Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu
Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Pogłoski i mity, które narosły wokół szczepień ochronnych, krążą w przestrzeni publicznej od dekad. Anegdoty i przypuszczenia nie prowadzą jednak do poznania prawdy i nie mają szans w starciu z rzetelnymi badaniami. Odrzucenie wiedzy naukowej doprowadziło do powstania Towarzystwa Płaskiej Ziemi i odnowienia wiary w lecznicze skutki upuszczania krwi. Rygorystyczne eksperymenty – do wysłania ludzi na Księżyc i rozwoju mikrochirurgii. Dlaczego więc, pomimo stwierdzonej skuteczności szczepionek, ruchy antyszczepionkowe zajmują tak mocną pozycję? I dlaczego zagrożenia związane z brakiem szczepień są lekceważone, a w siłę rosną teorie spiskowe?

Amerykański dziennikarz Seth Mnookin bez wyśmiewania przeciwnika rozkłada na czynniki pierwsze antyszczepionkowe fobie i ich źródła. Prowadzi czytelnika przez historię medycyny, objaśniając kolejne etapy rozwoju nauki, jak również równoległego tworzenia się grup opierających swoją działalność na lęku i podejrzeniach.

Uzasadniona obawa czy kaprys klasy średniej? Prawdziwe zagrożenie czy kompletny brak wiedzy? „Wirus paniki” to opowieść o tym, jak strach potrafi pokonać rozsądek, a emocje – logikę.

„Mnookin nie szczędzi krytyki antyczepionkowcom, choć nie jest to tak naprawdę książka wymierzona w przeciwników szczepień, tylko w demokratyzację informacji. Autor pisze o chorobach zakaźnych, ale także o zakażeniu dezinformacją, które rozprzestrzenia się dzięki nowym technologiom.” David M. Shribman, „The Boston Globe”

„Mnookin błyskotliwie opisuje, w jaki sposób internet stał się narzędziem komunikacji dla tych, których łączą przekonania. Sięga przy tym wnikliwie do historii, przywołuje wiele interesujących anegdot i imponuje zakresem omawianego materiału.” Susannah Nesmith, „The Miami Herald”

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 25 września 2019
  • ISBN: 9788380499300
  • Tłumacz: Hanna Pustuła-Lewicka
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Seth Mnookin "Wirus paniki" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Petroniusz Tadych
14 sierpnia 2020

Ciekawa pozycja o tym jak media wkładają nam do głowy nieodpowiedzialne, niesprawdzone informacje, oraz o szerzącej się szarlatanerii i ignorancji wobec nauki. Świetnie podsumowana działalność mediów oraz niektórych osób ze środowiska medycznego, którzy bez skrupułów szerzą fake newsy. O ruchu anty-szczepionkowym słyszy się zewsząd od lat, było jednak dla mnie nowością i interesującą odmianą przeczytać co tak naprawdę stoi za rozpoczęciem tego nurtu. Od razu widać wielkie poświęcenie i prace autora nad tym reportażem, rozległa bibliografia robi wrażenie, a wykonany research o podejściu do szczepionek na przestrzeni dziesięcioleci, zawierający rolę naukowców, rodziców, oszustów, polityków i dziennikarzy stanowi wisienkę na torcie. Świetna lektura, polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę