Joseph Conrad i narodziny globalnego świataTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Arcydzieło. Jedna z najważniejszych książek na temat kolonializmu, jakie powstały w naszych czasach.

William Dalrymple, „The Guardian”


Najlepsza książka 2017 „New York Timesa”

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży. Maya Jasanoff, jedna z najlepiej zapowiadających się historyczek młodego pokolenia, podąża śladami Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: Tajnego agenta, Lorda Jima, Jądra ciemności i Nostromo. W wizjonerskim stylu zgłębia życie i czasy Conrada, ukazując dwie burzliwe epoki globalizacji – współczesną i tę z przełomu XIX i XX wieku.

Joseph Conrad urodził się w Berdyczowie, w zaborze rosyjskim, w 1857 roku jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W wieku szesnastu lat porzucił majątek opiekuna prawnego Tadeusza Bobrowskiego, by zostać marynarzem. W ciągu dwudziestu lat opłynął wszystkie morza świata, po czym zamieszkał na stałe w Anglii i chwycił za pióro. Obserwował wzbierający, nastawiony na rywalizację „nowy imperializm”, który panoszył się w niemal każdym zamieszkanym zakątku naszego globu. Przyglądał się również z bliska miejscom położonym „o trzysta mil od wszelkich poczt i telegrafów”. Widział hipokryzję, stojącą za najważniejszymi ideałami Zachodu.

W tej wykraczającej poza ramy gatunkowe, porywającej intelektualnie i głęboko ludzkiej publikacji, wyruszamy z autorką w podróż do mrocznego jądra Conradowskiego świata – a stamtąd prosto do naszego własnego jądra ciemności.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 08 marca 2019
Maya Jasanoff "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

"Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" to bez dwóch zdań, jedna z najlepszych biografii pisarza. Daje poczuć czytelnikowi czas, w których tworzył oraz daje go poznać od bardziej osobistej strony. Bohaterem głównym jest oczywiście Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Mężczyzna urodził się na terenie imperium rosyjskiego w 1857 i został kapitanem statku. Następnie osiedlił się w Anglii i tam przybrał nazwisko Joseph Conrad oraz zaczął swoją przygodę z pisaniem. Dodatkowo książka Mai Jasanoff dostarcza nam wielu informacji z zakresu kolonializmu w XIX i XX wieku. Po tej lekturze wiem już jak mało wiedziałam o Conradzie, a szkoda, bo jest naprawdę ciekawym pisarzem, poruszającym ważne tematy. Polecam zapoznać się z ta lekturą.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę