Wiedeń 1913

Tekst
Z serii: Pasaże
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Rok 1913 to mała apokalipsa, zwiastująca koniec pewnego świata. Najlepiej czuć to było w trzeszczącej w szwach monarchii austro-węgierskiej, a zwłaszcza w jej wiedeńskiej stolicy. Zmierzch, a przecież przekreślając stary porządek – rok 1913 był także początkiem nowej ery. Książka Piotra Szaroty to jednak nie tylko wycinek historii kultury, ale także opowieść o ludziach, o ich wielkości i małości, narcyzmie, głodzie sukcesu i zabójczej rywalizacji, a wreszcie o szalonych i z reguły nieszczęśliwych miłościach. To również próba odmitologizowania Wiednia, który z jednej strony był magnesem i inspiracją, z drugiej zaś – jak ujął to Thomas Bernhard – „potworną maszyną do unicestwiania geniuszy”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 17 marca 2019
  • ISBN: 978-83-7453-149-8
  • Wydawca: Słowo/Obraz Terytoria
  • Spis treści
Piotr Szarota "Wiedeń 1913" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Zachariasz Bronikowski
13 lipca 2020

Moje pierwsze spotkanie z Piotrem Szarotą rozpocząłem od książki «Wiedeń 1913». W utworze zostały przedstawione chronologiczne wydarzenia, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu Wielkiej Wojny. Autor poświęca także uwagę okolicznościom i realiom kulturowym danego okresu, przedstawia dominujące kursy artystyczne czy literackie oraz to, jak wpływ miały one na kształtowanie świadomości narodu. Niezwykle imponująca jest bibliografia jaką autor zebrał oraz ilość informacji w książce, które zostały podane w taki sposób aby nie przeciążyć czytelnika. Wszystko składa się w logiczną całość, autor zadbał o porządek w opisywanych zagadnieniach, a po przerzuceniu ostatniej strony chciałoby się czytać jeszcze. Na pewno sięgnę po kolejne pozycje literackie Pana Szaroty, dziękuje autorowi za tak świetną podróż historyczną.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę