Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z lat 80. oraz 90. robią dzisiaj?

Po świecie komputerów 8 bitowych, giełd, piractwa, czasopism o grach, początkach biznesu rozrywkowego oprowadzają w niewygodnej dla wszystkich i pełnej prawdy rozmowie Tomasz TDC Cieślewicz i Piotr Marecki. Z tej geekowskiej narracji wynika także, że gry i demoscena to część dziedzictwa kulturowego, a „Robbo” i inne tytuły należy wreszcie postawić tam gdzie ich miejsce: obok filmów Wajdy i powieści Tokarczuk.


***

Za dużo prawdy. Nie polecam.

Paweł „Pirx” Kalinowski


Wehikuł czasu. Przenosi nas do czasów, gdy wszystko było ważne. Po sponiewieraniu nostalgią ujawnia sekret, że można tak i dzisiaj. Nie czytać, towar niebezpieczny, może odciągnąć od smartfona.

Krzysztof „Kaz” Ziembik


Niezwykle entuzjastyczny wywiad. Rozmowa wciąga nas – wręcz porywa – w magiczny i na bieżąco odkrywany świat czasów ośmiobitowego komputera Atari oraz przedstawia niesamowitych ludzi, którzy ten świat tworzyli z pasją, łamiąc wszelkie ograniczenia stawiane przez sprzęt.

Kuba Husak, muzyk, projektant gier, programista dem i gier


Nowe pokolenia nie będą fascynować się poezją Mickiewicza. Młodych ludzi, zanurzonych w cyfrowym świecie, może zainteresować historia pierwszych dzieł na komputery domowe. Przeczytaj, co tworzono bez internetu i ekranów 4K, za to z pasją, wyobraźnią i mikroprocesorem o częstotliwości taktowania 1,77 MHz.

Piotr „0xF" Fusik, naczelny koder demosceny Atari (Numen, Drunk Chessboard)


To opowieść o wydobywaniu pokładów możliwości z kawałka elektroniki liczącego sobie kilka dekad.

Bartek "„V0yager"” Dramczyk, Pixelpost.pl


Opowiadajmy legendę polskiego game devu, opowiadajmy, póki jest świeża. Historie rodem z demosceny, salonów gier i piwnicznych wytwórni oprogramowania są barwną, alternatywną perspektywą polskiej transformacji. To na wskroś optymistyczna i bezpretensjonalna opowieść o chłopakach z podwórka, których zabawa wyobraźnią wprowadziła do wielkiego świata. Polski sen, jeden z niewielu.

Konrad Janczura, pisarz, gracz

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 17 grudnia 2019
  • ISBN: 978-83-65739-87-2
  • Redaktorzy: Marta Syrwid, Miłosz Biedrzycki
  • Wydawca: Ha!art
  • Spis treści
Piotr Marecki "Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bolesław Blazek
06 kwietnia 2020

Czytałem już sporo polskich publikacji na temat narodzin sceny gier w Polsce i o świecie gier w ogóle. Lektura książki «Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce» okazała się jednak dużo bardziej sentymentalnym przeżyciem, niż to co zazwyczaj oferują księgarnie, znacznie mniej tutaj charakterystyki biznesu rozrywkowego, autorzy skupili się raczej na powrocie do przeszłości. Ciekawa pozycja, zwłaszcza pod względem formy. Wiele ciekawostek z branży, omawianie kultowych produkcji i powrót do korzeni polskiego przemysłu gier. Świetna pozycja, aż się łza w oku kręci na niektóre wspominki. Polecam wszystkim wkręconym w temat.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę