Józef BeckTekst

Biografia
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Winowajca polskiej klęski w XX wieku czy niesłusznie oskarżony?

Kompleksowa historia życia kontrowersyjnego ulubieńca Józefa Piłsudskiego

Józef Beck – prawa ręka marszałka Piłsudskiego, żołnierz, konspirator, dyplomata, obiekt plotek i bohater skandalu obyczajowego, a przede wszystkim centralna postać niekończących się dywagacji na temat polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem i szans na uniknięcie klęski II RP.

Kim był naprawdę?

Skąd wzięła się jego czarna legenda?

Dlaczego przegrał batalię o historyczną pamięć?

Popularnonaukowa biografia polityczna autorstwa duetu wybitnych historyków – Marka Kornata i Mariusza Wołosa – to ważny głos w sporze o polską politykę w XX wieku i rolę, jaką odegrał w niej Beck. W tomie I autorzy prezentują życie polskiego dyplomaty od czasów szkolnych, służby w Drużynach Strzeleckich i w Legionach, przez pobyt na placówce dyplomatycznej w Paryżu, aż po organizowanie przewrotu majowego, objęcie funkcji wicepremiera i głównego wykonawcy polityki zagranicznej Piłsudskiego. Tom ten kończy śmierć marszałka jako swoisty punkt zwrotny w polskich dziejach.

W II tomie widzimy Becka już jako samodzielnego kreatora polskiej polityki na arenie europejskiej; obserwujemy jego działalność dyplomatyczną przed wybuchem wojny, wreszcie czas kampanii wrześniowej i ostatnie lata jego życia na internowaniu w Rumunii.

Autorzy dalecy są od pochopnych ocen i prostych odpowiedzi. Z ich pracy wyłania się skomplikowany portret nie tylko samego dyplomaty, ale i sytuacji Polski w I połowie XX wieku.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 10 lutego 2021
  • Rozmiar: 2110 str. 11 ilustracji
  • ISBN: 9788308071274
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Mariusz Wołos "Józef Beck" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Pola Walenta
24 marca

Niezwykle obszerna pozycja, dająca kompletny obraz postaci jednego z najważniejszych polskich polityków XX wieku. Praca została oparta na imponującej bazie źródłowej i niewątpliwie będzie ważnym głosem w dyskusji na temat polskiej polityki zagranicznej w latach 1933–1939. Jej lektura pozwoli na lepsze zrozumienie decyzji podejmowanych przez ministra i wprowadzi odbiorców w meandry ówczesnej polityki. Napisana świetnym językiem, dużo pożytecznych informacji, polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę