Ubezpieczenia gospodarcze i społeczne. Zbiór zadańTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Niniejszy zbiór zadań zapełnia lukę w krajowym piśmiennictwie ubezpieczeniowym, w którym brakuje publikacji stricte dydaktycznej do wykorzystania jako pomoc przy prowadzeniu kursów w formie ćwiczeniowej lub warsztatowej.

Publikacja powinna być traktowana przede wszystkim jako materiał edukacyjny przeznaczony dla studentów kierunków ekonomicznych oraz osób rozpoczynających karierę na rynku ubezpieczeniowym. Dla bardziej zaawansowanych czytelników prezentowane treści i zadania mogą natomiast stanowić wartościowy materiał do powtórzeń.

Zbiór składa się z dziesięciu rozdziałów omawiających tematykę z zakresu ubezpieczeń gospodarczych i ubezpieczeń społecznych. Każdy rozdział rozpoczyna się omówieniem podstawowych pojęć związanych z poruszaną problematyką oraz pytaniami problemowymi wprowadzającymi do tematu. Zasadnicza cześć poszczególnych rozdziałów obejmuje natomiast zróżnicowane ćwiczenia: kazusy, zadania obliczeniowe, zadania problemowe (case study) i schematy. Każdy rozdział kończy się pytaniami testowymi wielokrotnego wyboru, które mogą być użyteczne przy powtórce materiału.

***

Dr Maciej Cycoń – adiunkt w Katedrze Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor, współautor i redaktor kilkudziesięciu recenzowanych publikacji naukowych, współautor dwóch podręczników akademickich. Wykonawca kilkunastu projektów naukowo-badawczych. Autor pracy doktorskiej pt. Odwrócona hipoteka jako forma zabezpieczenia emerytalnego nagrodzonej I miejscem w Konkursie o Nagrodę Rzecznika Finansowego oraz specjalną Nagrodą Prezesa ZUS dla najlepszej pracy doktorskiej. Wielokrotnie zwyciężał w studenckich plebiscytach na najlepszego prowadzącego, a także uzyskiwał nagrody rektora za działalność dydaktyczną. Wykładowca na studiach podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Współpracuje z Wyższą Szkołą Ekonomii i Informatyki w Krakowie, Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową w Nowym Targu. Złożył z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy na brokera ubezpieczeniowego.

Dr Tomasz Jedynak – adiunkt w Katedrze Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor i współautor kilkudziesięciu recenzowanych publikacji naukowych, współautor dwóch podręczników akademickich. Wykonawca kilkunastu projektów naukowo-badawczych obejmujących zagadnienia z zakresu ekonomii i finansów, w tym w szczególności problematykę ubezpieczeń społecznych i funkcjonowania systemu emerytalnego. Wykładowca na studiach doktoranckich i podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Gościnnie wykładał w Lwowskim Instytucie Bankowości Narodowego Banku Ukrainy, Politechnice Lwowskiej oraz w Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze. Aktywnie współpracuje i wykłada w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych konferencji i seminariów naukowych.


Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Spis treści

WSTĘP

1. WPROWADZENIE DO UBEZPIECZEŃ

1.1. Podstawowe pojęcia

1.2. Pytania wprowadzające

1.3. Zadania

1.4. Pytania testowe

1.5. Wykaz literatury

2. RYZYKO W UBEZPIECZENIACH

2.1. Podstawowe pojęcia

2.2. Pytania wprowadzające

2.3. Zadania

2.4. Pytania testowe

2.5. Wykaz literatury

3. UMOWA UBEZPIECZENIA

3.1. Podstawowe pojęcia

3.2. Pytania wprowadzające

3.3. Kazusy

3.4. Pytania testowe

3.5. Wykaz literatury

4. PRODUKTY UBEZPIECZEŃ MAJĄTKOWYCH I ŻYCIOWYCH

4.1. Podstawowe pojęcia

4.2. Pytania wprowadzające

4.3. Zadanie – analiza ogólnych warunków ubezpieczenia

4.4. Pytania testowe

4.5. Wykaz literatury

5. UBEZPIECZENIA OBOWIĄZKOWE

5.1. Podstawowe pojęcia

5.2. Pytania wprowadzające

5.3. Kazusy

5.4. Pytania testowe

5.5. Wykaz literatury

6. PODSTAWY KALKULACJI SKŁADKI UBEZPIECZENIOWEJ

6.1. Podstawowe pojęcia

6.2. Pytania wprowadzające

6.3. Zadania

6.4. Pytania testowe

6.5. Wykaz literatury

7. ZASADY USTALANIA WYSOKOŚCI ODSZKODOWANIA

7.1. Podstawowe pojęcia

7.2. Pytania wprowadzające

7.3. Zadania

7.4. Pytania testowe

7.5. Wykaz literatury

8. GOSPODARKA FINANSOWA ZAKŁADÓW UBEZPIECZEŃ I REASEKURACJA

8.1. Podstawowe pojęcia

8.2. Pytania wprowadzające

8.3. Zadania

8.4. Pytania testowe

8.5. Wykaz literatury

9. UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

9.1. Podstawowe pojęcia

9.2. Pytania wprowadzające

9.3. Zadania

9.4. Kazusy

9.5. Pytania testowe

9.6. Wykaz literatury

10. SYSTEM EMERYTALNY

10.1. Podstawowe pojęcia

10.2. Pytania wprowadzające

10.3. Zadania

10.4. Pytania testowe

10.5. Wykaz literatury

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 kwietnia 2020
Maciej Cycoń "Ubezpieczenia gospodarcze i społeczne. Zbiór zadań" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę