Rząd wszechmogącyAudio

Narodziny państwa totalnego i wojny totalnej
0
Recenzje
Posłuchaj fragmentu
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Rząd wszechmogący
Rząd wszechmogący
E-book
24  17,52 
Szczegóły
Opis książki

Klasyczne dzieło najwybitniejszego przedstawiciela austriackiej szkoły ekonomii Ludwiga von Misesa wydane podczas jego emigracji w Stanach Zjednoczonych w 1948 r. i po raz pierwszy opublikowane po polsku w 2018 r. W „Rządzie wszechmogącym” Mises pokazuje, jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem polityki protekcjonizmu i etatyzmu.


Książka zawiera wnikliwą analizę politycznej rzeczywistości ówczesnych Niemiec. Dowodzi, że korzenie totalitarnej tragedii, która wstrząsnęła światem, sięgają znacznie głębiej niż tylko przegranej I wojny światowej czy niekorzystnych dla Niemiec postanowień traktatu wersalskiego. Kraj ten już od połowy XIX wieku stopniowo odchodził od wolności, polityki wolnorynkowej i skończył rządzony przez Hitlera i nazistów.


Autor z charakterystyczną dla siebie konsekwencją i jasnością wywodu prowadzi słuchacza przez historię, ukazując mechanizmy utrwalania się etatystycznych błędów w mentalności elity oraz narodu. Przedstawia także czasy mu współczesne, wiążąc totalitaryzm z pochwałą rozrostu władzy państwowej i badając oblicza, które w różnych społeczeństwach potrafi on przyjąć. Mises ujmuje go jako problem globalny, dokonując krytycznego przeglądu ówczesnych wyobrażeń powojennego porządku politycznego, zawierających w sobie błędy „racjonalnego planowania” i rozprawia się z licznymi mitami, jak choćby przekonaniem o kapitalistycznej istocie nazizmu.


Okraszona nawiązaniami do dorobku teoretycznego Misesa, takimi jak dowiedzenie niemożności kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie, książka pozwala w pełni docenić wiedzę i erudycję autora. Dzięki temu słuchacz będzie mógł spojrzeć jego oczami na jeden z najbardziej kluczowych okresów w dziejach ludzkości, silnie rzutujący również na współczesność.


W dobie powracającej mody na kontrolowanie przez instytucje państwa kolejnych sfer życia gospodarczego i osobistego, „Rząd wszechmogący” to znakomita przestroga przed rozwojem etatyzmu, a także narzędzie edukacji historycznej, politologicznej i ekonomicznej.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 03 czerwca 2021
  • ISBN: 978-83-65086-31-0
  • Tłumacz: Mateusz Guzikowski
  • Lektor: Patryk Trzcionka
  • Redaktor: Elżbieta Michalak
  • Wydawca: Instytut Ludwiga von Misesa
  • Spis treści
Ludwig von Mises "Rząd wszechmogący" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Rząd wszechmogący
E-book
24  17,52 

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę