3 książki za 35 oszczędź od 50%
Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery – kanadyjska autorka książek, znana przede wszystkim z powieściowego cyklu pt. «Ania z zielonego wzgórza» Pisarka urodz... Szczegóły

O autorze

Lucy Maud Montgomery – kanadyjska autorka książek, znana przede wszystkim z powieściowego cyklu pt. «Ania z zielonego wzgórza»

Pisarka urodziła się 30 listopada 1874 w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda. Była jedynaczką, córką Hugh Johna Montgomery’ego i Clary Woolner Macneill Montgomery. Gdy Lucy miała 21 miesięcy, matka dziewczynki zmarła na gruźlicę. Po tym wydarzeniu ojciec Lucy przeniósł się na zachód Kanady, zostawiając dziewczynkę pod opieką teściów mieszkających w rybackiej wiosce Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda. Swoje dzieciństwo i młodość autorka spędziła z dziadkami, którzy nie okazywali wnuczce wiele ciepła. Jednak z pomocą zawsze przychodziła jej ciotka – Annie Macneill Campbell, która zawsze pomagała i z radością gościła młodą Lucy.

W 1894 roku ukończyła kurs nauczycielski w Prince of Wales College, zdobywszy dyplom nauczycielki pierwszej klasy. W latach 1894-1898 pracowała w trzech szkołach: w Bideford, Belmont i Lower Bedeque. W latach 1901–1902 przez dziewięć miesięcy pracowała jako korektorka w gazecie „The Daily Echo” w Halifax. Mieszkając w Cavendish nie przestawała pisać – publikowała swoje opowiadania na łamach wielu kanadyjskich gazet.

Lucy Maud Montgomery zmarła w Toronto 24 kwietnia roku 1942. Pisarka została pochowana na cmentarzu w Cavendish, niedaleko jej rodzinnego domu.

Twórczość

Do najbardziej popularnych książek autorki należą powieści z cyklu «Ania z zielonego wzgórza» (1908). Jest to sentymentalna historia o uroczej, niekonwencjonalnej sierocie, która znajduje dom prowadzony przez starszą parę. Autorka czerpała inspirację do książki z dzieciństwa oraz wiejskiego życia i tradycji Wyspy Księcia Edwarda. Cykl składa się z dziewięciu części i przeprowadza czytelnika przez okres dzieciństwa Ani, aż po macierzyństwo.

Publikacje

Lucy Maud Montgomery jest autorka takich pozycji literackich jak:

  • cykl «Ania z Zielonego Wzgórza» (Ania z Avonlea, Dziewczę z sadu, Historynka, Złocista droga, Ania na Uniwersytecie, Wymarzony dom Ani, Dolina Tęczy, Rilla ze Złotego Brzegu, Emilka ze Srebrnego Nowiu )
  • "Błękitny zamek"
  • "Czarodziejski świat Marigold"
  • "W pajęczynie życia"
  • "Pani na Srebrnym Gaju"
  • "Jana ze Wzgórza Latarni"

Pobierajcie, kupujcie i czytajcie książki Lucy Maud Montgomery na serwisie LitRes. A dla tych, którzy wolą słuchać proponujemy szeroką bazę audiobooków.

Podobni autorzy

Podobni autorzy