Śmierć Iwana Iljicza

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Śmierć Iwana Iljicza – nowela Lwa Tołstoja opublikowana po raz pierwszy w 1886 roku. Utwór należy do najwybitniejszych osiągnięć tego autora w zakresie prozy psychologicznej.Głównym bohaterem noweli jest sędzia Iwan Iljicz Gołowin. Akcja rozpoczyna się na jego pogrzebie, na którym spotykają się jego rodzina i koledzy z pracy. Dowiadujemy się, że zmarł po ciężkiej chorobie. Autor opisuje dzieje jego życia, a historię jego choroby, która dopadła go nagle u szczytu kariery. Choroba połączona z cierpieniami fizycznymi i psychicznymi uzmysławia mu, że jego życie nie było takie, jakie powinno być.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 17 marca 2019
Lew Tołstoj "Śmierć Iwana Iljicza" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wilhelmina Kulbacka
14 lipca 2020

Rewelacyjna, ponadczasowa powieść, Lew Tołstoj to nadal jeden z moich ulubionych pisarzy. Historia człowieka owładniętego paniką w wyniku choroby. Nagle zaczyna zdawać sobie sprawę z wielu rzeczy, które zrobił lub też nie zdążył w swoim życiu, zaczyna też zastanawiać się nad swoim losem. Tytułowy Iwan Illicz to typowy rosyjski "chinovnik' czyli urzędas, który powiązany jest ze swoim towarzystwem siecią kłamstw i wzajemnych 'uprzejmości'. W obliczu śmiertelnej choroby zaczyna zdawać sobie sprawę z wielu rzeczy, ostrzega marność swojego zachowania. Mocno psychologiczna, metaforyczna opowieść, autor to niezwykle uzdolniony mistrz swojego fachu. Literatura rosyjska jest mi wyjątkowo bliska, zwłaszcza tacy klasycy jak Tołstoj. Dzieła tego pokroju nigdy nie wyjdą z kanonu klasyki, są ponadczasowe i można je czytać wiele razy bez znudzenia. Polecam i namawiam by przeczytać.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę