3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
Kristen Roupenian

Kristen Roupenian

Kristen Roupenian urodziła się w 1981 roku. Dorastała w okolicach Bostonu. Jej ojciec jest lekarzem, a matka emerytowaną pielęgniarką. Roupe... Szczegóły

O autorze

Kristen Roupenian urodziła się w 1981 roku. Dorastała w okolicach Bostonu. Jej ojciec jest lekarzem, a matka emerytowaną pielęgniarką. Roupenian ukończyła Barnard College w 2003 roku. Na Harvardzie zdobyła doktorat z języka angielskiego, prowadząc badania nad literaturą postkolonialną. Jest wykładowczynią z tego zakresu, prowadzi również zajęcia w fundacji przeciwko przemocy seksualnej. Pisarka przez kilka lat mieszkała w Kenii, gdzie zajmowała się edukacją w zakresie HIV i AIDS wśród dzieci.

Twórczość

Kristen dużo pisała już w liceum, jednak zadebiutowała dopiero po zakończeniu edukacji. W 2017 roku opowiadanie Kristen Roupenian zatytułowane „Kociarz” zostało opublikowane w gazecie The New Yorker. Pisarka otrzymała zaliczkę w wysokości 1,2 mln dolarów za kolejną książkę „You Know You Want This”.

W 2018 roku HBO wykupiło prawa do twórczości Kristen, z zamysłem stworzenia serialu na jej podstawie. W marcu 2018 roku A24 nabyła prawa do scenariusza horroru napisanego przez Roupenian. „Kociarz” opublikowany na łamach „New Yorkera” szybko stał się najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym prestiżowym magazynie.

Opowiadanie dało początek zbiorowi, który uznano za najważniejsze amerykańskie wydarzenie literackie roku. To prawdziwa proza XXI wieku, która w ciągu zaledwie jednej nocy została największym viralowym fenomenem literackim w historii. „Kociarz” jest nazywany portretem pokolenia w skondensowanej formie.

Na książkę składa się dwanaście opowiadań o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo.

Podobni autorzy