Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński – polski pisarz, poeta, publicysta oraz krytyk teatralny, najbardziej znany z utworów dla dzieci i młodzieży jak np. "Sza... Szczegóły

O autorze

Kornel Makuszyński – polski pisarz, poeta, publicysta oraz krytyk teatralny, najbardziej znany z utworów dla dzieci i młodzieży jak np. "Szatan z siódmej klasy”.

Pisarz urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju, na terenie ówczesnych Austro-Węgier. W wieku 14 lat trafił do Lwowa, gdzie ukończył gimnazjum im. Jana Długosza. Następnie studiował polonistykę i romanistykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Już we Lwowie młody Kornel Makuszyński zaczął pisać wiersze, które prezentował z nieśmiałością spotykanemu w cukierni Leopoldowi Staffowi. Środowisko poetyckie wzięło młodego Kornela Makuszyńskiego pod swoje skrzydła, a jego kariera zaczęła się powoli rozwijać. W 1908 roku ukazał się jego pierwszy tomik wierszy, a w 1914 roku dołączył do redakcji „Słowa Polskiego”, gdzie pisał recenzje teatralne.

Podczas wojny został zesłany do Rosji. Powróciwszy ze zsyłki osiadł się w Warszawie, gdzie osiągnął szczyt swojej kariery, a następnie w Zakopanem. Wraz z wybuchem II wojny światowej kariera literacka Makuszyńskiego legła w gruzach – stracił mieszkanie i przepadły jego manuskrypty oraz kolekcja dzieł sztuki. Po wojnie wraz z drugą żoną przeprowadził się do ukochanego Zakopanego, gdzie zmarł 31 lipca 1953.

Twórczość

Przed II wojną światową Kornel Makuszyński był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych polskich pisarzy. Pisał przede wszystkim felietony i humoreski, jednak popularność przyniosły mu utwory dla dzieci i młodzieży, z których najpopularniejsze to: «O dwóch takich co ukradli księżyc», «120 przygód koziołka matołka» czy «Szatan z siódmej klasy». Napisał również powieści na temat życia cyganerii "Perły i wieprze” oraz "Po mlecznej drodze”. Po II wojnie światowej zakazano publikowania jego twórczości. Pisarz zaczął popadać w zapomnienie. Jednak po przełomie politycznym w 1956 roku, w 3 lata po śmierci Makuszyńskiego, młodzi Polacy zaczęli organizować drużyny harcerskie imienia Makuszyńskiego, szereg szkół przyjęło go także za swojego Patrona. Zaczęto drukować jego książki, powróciły one również do kanonu lektur szkolnych. Dziś wiele z jego utworów doczekało się ekranizacji.

Publikacje

Kornel Makuszyński jest autorem takich pozycji literackich jak m.in.:

  • "Awantura o Basię"
  • "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki"
  • "O dwóch takich, co ukradli Księżyc"
  • "Szatan z siódmej klasy"
  • "Przygody Koziołka Matołka"
  • "Panna z mokrą głową"
  • "Wanda leży w naszej ziemi"

Pobierajcie, kupujcie i czytajcie książki na serwisie LitRes. A dla tych, którzy wolą słuchać proponujemy szeroką bazę audiobooków.