My

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, pierwowzór Nowego wspaniałego świata Huxleya i 1984 Orwella.

Najlepsze dzieło science fiction, jakie dotąd napisano – Ursula K. Le Guin.

Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator Δ-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.

Powieść Zamiatina to iście prorocza wizja – opisuje przerażającą i groteskową rzeczywistość, do której współczesne społeczeństwa zaczynają się niepokojąco zbliżać. Za sprawą inwigilacji w stylu chińskich Punktów Oceny Obywateli świat raźnym krokiem zmierza ku totalitarnemu koszmarowi. Czytajcie Zamiatina, póki nie jest za późno…

Dzięki intuicyjnemu zrozumieniu irracjonalnej strony totalitaryzmu (…) powieść Zamiatina przewyższa Nowy wspaniały świat Huxleya. – George Orwell.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 16 września 2020
  • ISBN: 9788381887885
  • Tłumacz: Adam Pomorski
  • Wydawca: Rebis
  • Spis treści
Jewgienij Zamiatin "My" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Wehikuł czasu»
Ostatni brzeg
Kwestia sumienia
Rój Hellstroma
-5%
Magdalena Lesiak
12 listopada 2020

Zdecydowanie książka «My» to najstarsza antyutopia jaką przeczytałam do tej pory. Została napisana w 1920 roku, a opublikowana w 1988 roku. Naturalnie więc język nieco trąci myszką, nie przeszkadzało mi to jednak w całościowym odbiorze i czerpaniu przyjemności z czytania. To słynne dzieło to pierwowzór kolejnych antyutopijnych powieści, naprawdę rewelacyjna literatura, warto dać jej szansę pomimo stu letniego wieku. Robi wrażenie i wciąga. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę