Bolesław Rogatka książę legnicki dziedzic monarchii Henryków Śląskich

PDF
1220/1225-1278
Z serii: Biografie
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W burzliwe dzieje XIII – wiecznego Śląska znakomicie wpisuje się panowanie Bolesława Rogatki. Księcia niezwykle barwnego, którego blisko 40 - letnie rządy pełne były skandali zarówno politycznych jak i obyczajowych. Zgodnie z przekazem źródeł, już babka Bolesława Rogatki, księżna Jadwiga, późniejsza święta, miała zwracać się do młodego księcia słowami „biada, biada tobie, Bolesławie, jak wielkie nieszczęście przyniesiesz ty jeszcze ziemi swej…”. Całe to przepowiedziane nieszczęście miało wynikać z charakteru księcia, który przez całe swoje panowanie „nic innego nie robił tylko płatał głupie figle”.


Średniowieczni autorzy, a za ich przykładem, także współcześni historycy, zarzucają Bolesławowi Rogatce dużo cięższe winy, niż tylko płatanie figli. Bolesław Rogatka oskarżany jest o doprowadzenie do upadku tzw. „monarchii Henryków śląskich”. Utrata przez Bolesława Rogatkę władzy nad Małopolską i Wielkopolską nie była końcem jego niepowodzeń. Niedługo później książę wdał się w konflikt z braćmi, który zakończył się podziałem Śląska. Jeszcze do niedawna jeden z najpotężniejszych książąt polskich, stał się odtąd panem izolowanego na arenie politycznej niewielkiego księstwa legnickiego. Podniesienie znaczenia politycznego Bolesława Rogatki u schyłku jego panowania nie przełożyło się na odbudowę nadszarpniętego autorytetu. Współcześni nadal wypominali księciu nadmierne otaczanie się Niemcami, sprzedaż ziemi lubuskiej arcybiskupowi magdeburskiemu, a także bezpardonowe metody działania, zwłaszcza spalenie w kościele w Środzie Śląskiej 500 ludzi, spiskowanie przeciw braciom, uwięzienie biskupa wrocławskiego Tomasza I czy ograbienie bratanka, Henryka Prawego, z części ojcowizny.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 25 lipca 2019
  • ISBN: 978-83-7730-957-5
  • Całkowity rozmiar: 2 MB
  • Całkowity liczba stron: 394
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Avalon
Jacek Osiński "Bolesław Rogatka książę legnicki dziedzic monarchii Henryków Śląskich" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Biografie»
Bolesław II Szczodry
Bolesław II Mazowiecki
Piotr I Święty Car Bułgarski (ok. 912-969) Maria Lekapena Caryca Bułgarska (ok. 912 - ?963)
-5%
Sylwester Rusek
28 czerwca

Bardzo ciekawa, ale zaznaczę, że nie jest to książka łatwa w lekturze, jednak po jej przeczytaniu mogę również zdecydowanie powiedzieć, że «wiem więcej» o tym burzliwym okresie dziejów Polski. Na szczęście autor nie ogranicza się tylko do faktów związanych z tytułowym bohaterem – Bolesławem Rogatką, ale ukazuje również szerszy aspekt śląski, ogólnopolski, jaki i europejski. Na pewno must read dla zainteresowanych tym tematem. Myślę, że autor wyczerpująco go rozwija.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę