Szadź

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować – zbyt wiele wymaga, słynie z ostrego języka i jest bardziej inteligentna od kolegów. Jej zaangażowanie w każdą ze spraw nie bierze się znikąd: ma kilka tajemnic i wolałaby się nimi nie dzielić. Ostatnie, czego jej trzeba, to błyskotliwy psychopata – człowiek, który odczuwa emocje tylko wtedy, gdy poluje. Gdy wybiera dziewczyny, osacza je i zabija: powoli, delektując się ich cierpieniem. Jest precyzyjny i metodyczny, przekonany, że nikt mu nie dorówna. Nie popełnia błędów. Do czasu.

Kiedy na jego drodze staje komisarz Polkowska, będzie musiał zmierzyć się równym mu przeciwnikiem, kimś, kto potrafi rozgryźć tok jego rozumowania i podążyć za makabrycznymi wskazówkami.

Czy Polkowskiej uda się ocalić kolejną dziewczynę, mimo seksizmu i niekompetencji jej szefów? Czy tajemnica z przeszłości, która dopada ją w chwili, gdy jej życie zaczyna się układać, pokrzyżuje śledztwo? Czy zdoła uratować życie kogoś, kto jest jej najbliższy?

Igor Brejdygant (ur. 1971), polski scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in. do Zbrodni (reż. Greg Zgliński), Prostej historii o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik), Palimpsestu (reż. Konrad Niewolski), Paradoksu (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant) – na podstawie którego napisał świetnie przyjętą powieść pod tym samym tytułem (Marginesy 2016) – oraz Belle epoque (2017) i międzynarodowej koprodukcji Ultraviolet (2017). W cyklu Szaleńcy Pana Boga zrealizował dokumenty Bracia, Kazanie nad czarną rzeką i Latawiec.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 10 marca 2019
Igor Brejdygant "Szadź" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wioleta Wrobel
02 marca 2020

Natknęłam się na «Szadź» w jakimś zestawieniu najlepszych polskich kryminałów. Kiedy znalazłam chwilę wolnego czasu i książka pojawiła się na Litres, zdecydowałam się ją kupić. Przyznam, że do czytania podchodziłam kilkukrotnie, sam początek jakoś mnie nie porwał. W końcu, w podróży skupiłam się tylko na czytaniu i przed wyjściem z pociągu zostało mi kilka stron do przeczytania.. Niesamowicie wciągająca powieść. Bardzo dobrze przemyślana historia. Trzyma w napięciu niemal od początku aż do końca. Profesjonalnie wykreowane postacie, bardzo wiarygodne. Autor przedstawia nam historię z trzech perspektyw: policjantki, mordercy i przyszłej ofiary. Dodatkowo historia życia każdego z opisanych bohaterów, sama w sobie też jest bardzo intrygująca. Wszystko razem to mieszanka wybuchowa, która potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Zakończenie trochę banalne, mogło być lepiej, ale mimo to oceniam powieść bardzo wysoko i trafia ona automatycznie na listę moich ulubionych pozycji!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę