Grzegorz Kapla

Grzegorz Kapla

Grzegorz Kapla – podróżnik, dziennikarz i powieściopisarz, z wykształcenia literaturoznawca. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość artykułów... Szczegóły

O autorze

Grzegorz Kapla – podróżnik, dziennikarz i powieściopisarz, z wykształcenia literaturoznawca.

Ma na swoim koncie niezliczoną ilość artykułów, reportaży oraz trzy powieści kryminalne. Żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Umożliwia mu to swobodne przemieszczanie się po świecie, co jest jego uzależnieniem. Kiedy akurat nie pisze artykułu czy książki, Grzegorz Kapla zawsze jest w drodze, którą relacjonuje na swoim facebookowym profilu Kapla w drodze. Podróże są ogromną inspiracją dla jego twórczości literackiej.

Mieszka w Warszawie, w 2018 roku jako redaktor prowadzący podjął się, wraz z Oliwierem Janiakiem, z którym współpracował już wcześniej przy innym projekcie, odświeżenia magazynu ElleMan. Podpisał również umowę z wydawcą na cykl kryminałów. W ten sposób, z trzema powieściami na koncie, dołączył do szacownego grona pisarzy.

Twórczość

W 2017 roku nakładem National Geographic ukazała się książka W drodze na Kazbek i z powrotem. Grzegorz Kapla dzieli się w niej swoim zachwytem nad Gruzją. Ten ilustrowany przepięknymi zdjęciami autorski przewodnik, jest próbą przeniesienia na papier uroku i specyficznej kaukaskiej magii, której ulega każdy odwiedzający ten region.

Po latach pracy dziennikarskiej, w 2018 roku, Grzegorz Kapla zadebiutował wreszcie jako autor literackiej fikcji kryminałem Bezdech. Pierwsza powieść to jednocześnie początek całego cyklu, którego główną bohaterką jest Olga Suszczyńska, zwana Serbią, pokiereszowana przez życie zdolna policjantka zmagająca się z alkoholowym nałogiem.

W tym samym roku ukazała się druga część cyklu zatytułowana Bezład.

Powieścią Bezmiar Grzegorz Kapla zamknął swoją kryminalną trylogię, zapowiadając, że nie będzie to ostatnie spotkanie z Olgą Suszczyńską.

Książki Grzegorza Kapli można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.