3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy, były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, były dyrektor Instytutu Książki. Grzegor... Szczegóły

O autorze

Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy, były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, były dyrektor Instytutu Książki.

Grzegorz Gauden przyszedł na świat 17 marca 1953 roku w Poznaniu. W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1975–1977 pełnił funkcję przewodniczącego komisji kultury zarządu wojewódzkiego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Na początku lat 80. działał w „Solidarności”, był redaktorem naczelnym dziennika „Wiadomości Dnia”, a także „Obserwatora Wielkopolskiego”. Od 1984 do 1993 roku przebywał na emigracji w Szwecji. Studiował na Uniwersytecie w Lund, organizował szwedzki Komitet Poparcia Solidarności.

Od 1989 roku zaczął publikować w prasie krajowej, m.in. we „Wprost”. Po powrocie do kraju został przedstawicielem koncernu Bulls Press zajmującego się dystrybucją w Polsce komiksów i materiałów agencyjnych. Od września 2004 roku do września 2006 roku był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”. Od 2008 roku do 1 kwietnia 2016 był dyrektorem Instytutu Książki.

Jest autorem książki „Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”, która otrzymała nominację do nagrody za najlepszą książkę historyczną roku dotyczącą historii Polski po 1918 roku.

Książkę Grzegorza Gaudena można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.