Zbrodnia i kara

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Zbrodnia i kara
Zbrodnia i kara
Audiobook
Czyta Jacek Dragun
Szczegóły
Opis książki

Słynna powieść Fiodora Dostojewskiego, opowiadająca o losach byłego studenta Rodiona Raskolnikowa, który postanawia zamordować i obrabować bogatą lichwiarkę.


Pomysł na tę powieść narodził się w czasie, kiedy sam autor przebywał na katordze. Zainteresował się wtedy psychologią współwięźniów, wśród których byli i tacy, którzy zostali skazani za morderstwo.

Bohater powieści, 23-letni były student prawa jest półsierotą, ma jednak kochająca rodzinę. Jego matka i siostra darzą go głęboką miłością i wspierają finansowo.

Jednak bohater, zbuntowany wobec porządkowi świata, decyduje się popełnić morderstwo. Przekonany, że jako jednostka wybitna, ma prawo zabijać, gdyż geniusz usprawiedliwia wszystkie zbrodnie na „zwykłych” ludziach. Morderstwo ma stać się rodzajem sprawdzianu jego odwagi. Choć jednocześnie bezpośrednia pobudką tego czynu jest zła sytuacja finansowa Raskolnikowa…

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 marca 2019
Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Zbrodnia i kara
Niedostępna w sklepie
Czyta Jacek Dragun
Agata Biesiada
23 marca 2020

Prawdziwy klasyk. Dla mnie to jedna z najważniejszych książek w moim życiu, pierwsza lektura w liceum, która tak mnie porwała i tak naprawdę po części nakierowała na studia rusycystyczne. Rosyjska literatura ma wielu wspaniałych artystów, wśród prawdziwego panteonu pisarzy złotego wieku znajduje się i Dostojewski. W zasadzie każdy z jego utworów mnie zachwycił, ale z uwagi na sentyment zawsze jako najważniejszą dla mnie, bo pierwszą, wymieniam «Zbrodnię i karę». Ocenianie w jakikolwiek sposób takiego mistrza jak Dostojewski nie wyszłoby z mojego gardła (czy też klawiatury). Mogę jedynie powiedzieć, że dla mnie jest to dzieło nadzwyczajne, ponadczasowe, wnikliwe, niesamowicie wciągające i tak samo zachwycające za każdym razem gdy do niego wracam. Nic dodać nic ująć.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę