Eustachy Rylski

Eustachy Rylski

Eustachy Rylski – polski dramaturg, prozaik i scenarzysta. O autorze Urodzony w 1944 roku na we wsi Nawojowej (obok Nowego Sącza) wychowyw... Szczegóły

O autorze

Eustachy Rylski – polski dramaturg, prozaik i scenarzysta.

O autorze

Urodzony w 1944 roku na we wsi Nawojowej (obok Nowego Sącza) wychowywał się w otoczeniu kobiet, ponieważ w czasie wojny wielu mężczyzn i młodych chłopców zostało zabitych.. Jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej, który zginął rozstrzelany przez Niemców na dwa miesiące przed urodzeniem się Eustachego. Zajmowali się więc chłopcem dziadkowie od strony ojca.

Przyszły pisarz nigdy nie ukończył studiów. Kiedy chłopak miał 17 lat zaczął pracować w bazie samochodowej obok Jeleniej Góry, jako referent techniczny. Jako bardzo wszechstronna osoba, zajmował się wieloma różnymi zajęciami, od robotnika czy pracownika szkoły budowlanej, przez urzędnika, aż do współwłaściciea remontowo-budowlanej firmy, która upadła w momencie jego pisarskiego debiutu.

Twórczość

Pierwszym dziełem Rylskiego był „Stankiewicz. Powrót”, który pojawił się na łamach tygodnika „Literatura” w roku 1893 i nagrodzony został przez czasopismo debiutem roku. Krótka historia, opowiadająca o losach potomka oficera carskiej armii i powstańca styczniowego

Jednakże, w 1984 roku „Stankiewicz”został ponownie wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy, wraz z jego drugą minipowieścią, pt. „Powrót”. 39-cio letni wtedy Rylski został uznany przez krytyków i czytelników, a „Stankiewicz” został przetłumaczony na hiszpański, rosyjski, węgierski,francuski, niemiecki i włoski. Co więcej, prawa do adaptacji zarówno tej jak i drugiej minipowieści autora – „Powrót”, zostały wykupione przez producentów filmowych.

Od momentu wydania opowiadań pod tytułem „Tylko chłód” w 1987 Rylski wstrzymał pisanie prozy na około 20 lat. W 1989 roku rozpoczął działalność ze sceną, poprzez pisanie scenariuszy dla Teatru Telewizji. Po przerwie od pisana autor powrócił z powieścią „Człowiek w cieniu” w 2004 roku, która zdobyła nagrodę Adama Mickiewicza, a kolejna, pt. „Warunek” była nominowana do Nagrody Nike.

Napisał również scenariusz do filmu Antoniego Krauzego, który został nakręcony na podstawie opowiadaia „Dziewczynka z hotelu Excelsior” ze zbioru „Wyspa” Rylskiego.

Publikacje

  • „Stankiewicz. Powrót” (1984),
  • „Człowiek w cieniu” (2004),
  • „Warunek” (2005),
  • „Na grobli” (2010),
  • „Obok Julii” (2013),
  • „Blask” (2018).

W serwisie Liters czekają na was opowiadania Eustachego Rylskiego w różnych formatach, jak na przykład pdf, epub. Możecie je kupić, czytać online czy pobierać, a dla tych, którzy wolą słuchać dostępne są audiobooki w wersji mp3.