Nowy Jork

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Edward Rutherfurd opisuje niezwykłą historię, która zaczyna się od majestatycznych pustkowi Nowego Świata, a kończy na drapaczach chmur miasta, które nigdy nie zasypia. Opowiada o drobnych szczegółach dnia codziennego, zarówno z czasów dawno minionych, jak i współczesności, w której życie pędzi z zawrotną szybkością. Jego pióro ożywia przed nami barwną historię czterech stuleci.

Rutherfurd wplata w swoją opowieść losy wymyślonych bohaterów i prawdziwych postaci, towarzyszy im w kolejnych wzlotach i upadkach, tak mocno połączonych z dziejami miasta. Jego książka mówi o tym, jak w ciągu czterystu lat Nowy Jork stał się stolicą świata, przez jednych kochanym, przez innych znienawidzonym do tego stopnia, że chcieli go zniszczyć. W tej epickiej opowieści o Nowym Jorku jak w soczewce skupia się historia Ameryki.

Edward Rutherfurd urodził się w angielskim Salisbury, nad którym góruje słynna średniowieczna katedra. Studiował w Cambridge i kalifornijskim Stanford. Próbował pisać, pracując jednocześnie w branży wydawniczej. W końcu, w 1983 roku, porzucił pracę, żeby osiąść w domu rodzinnym i poświęcić się pisaniu Sarum, powieści historycznej obejmującej okres dziesięciu tysięcy lat, rozgrywającej się w okolicy Stonehenge. Gdy książka ukazała się cztery lata później, od razu trafiła na listy światowych bestsellerów. Od tego czasu Rutherfurd napisał sześć poczytnych powieści, w tym Russka, London i Paryż.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788381433921
  • Tłumacz: Elżbieta Smoleńska
  • Wydawca: Czarna Owca
  • Spis treści
Edward Rutherfurd "Nowy Jork" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Szmaragdowa Seria»
Paryż
Rosja
Londyn
-5%
Świętosława Krasny
09 czerwca 2020

"Nowy Jork" Pana Rutherfurda przeraził mnie nieco swoim pokaźnym rozmiarem. Na szczęście po pierwszych kilku stronach okazało się, że książka nie tylko czyta się sama, ale nawet nie czułam gdy przeczytałam tę cegiełkę. Akcja powieści rozpoczyna się w XVII w. Poznajemy początki miasta, jego historię, upadki i wzloty na przestrzeni lat. Mamy opis paru nowojorskich rodzin, na podstawie których poznajemy mentalność amerykanów z czasów kształtowania się metropolii. Bardzo ciekawa, wnikliwa analiza rozwoju miasta w kontekście postępu całych Stanów Zjednoczonych. Lekki język i przyjemna narracja, odrobina humoru i oryginalny sposób przedstawienia tematu. «Nowy Jork» zachwycił mnie, na pewno sięgnę po kolejne książki tego autora w niedalekiej przyszłości. Polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę