Dennis Lehane

Dennis Lehane

O autorze Dennis Lehane to amerykański pisarz irlandzkiego pochodzenia, autor powieści detektywistycznych i thrillerów. Wykształcenie i wyb... Szczegóły

O autorze

O autorze

Dennis Lehane to amerykański pisarz irlandzkiego pochodzenia, autor powieści detektywistycznych i thrillerów.

Wykształcenie i wybór profesji

Dennis Lehane urodził się 4 sierpnia 1965 roku w Dorchester, stanie Massachusetts. Był najmłodszym dzieckiem wśród wielu braci i sióstr. Jego rodzice zdecydowali się na emigrację z Irlandii. Chłopiec uczył się w jezuickiej szkole, potem college’u, a następnie został studentem Międzynarodowego Uniwersytetu Florydy.

Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej mężczyzna pracował jako konsultant do pracy z dziećmi skrzywdzonymi oraz upośledzonymi umysłowo, a także jako sprzedawca w antykwariacie, kierowca limuzyny i przy załadunkach towarów.

Obecnie Dennis i jego żona Angie mieszkają czasem Bostonie, a czasem w Sankt-Petersburgu (nad Zatoką Meksykańską na Florydzie). Oprócz pisania powieści Lehane pisze także scenariusze. Jest autorem trzech odcinków serialu „The fire”.

Obecnie pracuje nad programem telewizyjnym o latach siedemdziesiątych w Bostonie.

Hobby, które stało się pracą

Dennis zaczynał pisać opowiadania będąc jeszcze studentem. Jego debiutancka powieść „Wypijmy, nim zacznie się wojna” została opublikowana w 1994 roku i otworzyła serię o detektywach z Bostonu, Patricku Kenzie i Angie Gennaro. Utwór przyniósł autorowi nagrodę Shamus za stworzenie ciekawego wizerunku prywatnego detektywa.

Dziś, bibliografia Lehane liczy około 15 powieści:

  • „Since We Fell”,
  • „Brudny szmal”,
  • „World Gone By” i inne.

Trzy spośród jego prac zostały zekraninzowane: „Wyspa skazańców” nakręcony przez Martina Scorsese w 2010 roku z Leonardo DiCaprio w roli głównej, „Rzeka tajemnic” nakręcony przez Clinta Eastwooda, oraz „Gdzie jesteś, Amando?” reżyserii Bena Afflecka.

LitRes zaprasza do pobierania wszystkich książek Dennisa Lehane'a, aby zapoznać się jego twórczością. Wybierz wygodny dla siebie format (pdf, txt, epub, fb2) i czytaj na swoim smartfonie, laptopie lub czytniku.

Podobni autorzy