Dean Koontz

Dean Koontz

O autorze Amerykański pisarz science-fiction Dean Koontz urodził się w stanie Pensylwania 9 lipca 1945 roku. Zakończył Uniwersytet w Shippen... Szczegóły

O autorze

O autorze

Amerykański pisarz science-fiction Dean Koontz urodził się w stanie Pensylwania 9 lipca 1945 roku. Zakończył Uniwersytet w Shippensburg w 1967 roku, po czym rozpoczął pracę w szkole, jako nauczyciel języka angielskiego. Od małego marzył o byciu pisarzem. Pierwsza powieść wyszła spod jego ręki w 1968 roku i przyniosła mu rozgłos. Dean Koontz jest znany na całym świecie, a łączny nakład wszystkich jego dzieł wynosi więcej niż sto milionów.

Znakomity pisarz dorastał w biednej rodzinie, jego ojciec był alkoholikiem, niejednokrotnie z różnych powodów stawiany był przed wymiar sprawiedliwości. Rodzicie Koontz’a nie traktowali jego twórczości poważnie, była to według nich strata czasu i pieniędzy. Tymczasem Dean już w wieku ośmiu lat pisał nieduże opowiadania, sam robił dla nich okładki i sprzedawał sąsiadom – z uporem dążył do celu.

Twórczość

Pierwsze powieści pisał nocami, łącząc swoją pasję z wymagającym sporego zaangażowania zawodem nauczyciela. Było tak do momentu, w którym jego żona zaproponowała, aby zrezygnował z posady w szkole i zajął się tylko pisaniem, ona zobowiązała się w tym czasie przejąć rolę karmiciela rodziny. Po pięciu intensywnych latach kariera pisarska Deana rozwinęła się na tyle, że rodzina Koontz'a nie musiała już nigdy martwić się finansami.

Rozgłos przyniosły pisarzowi następujące powieści:

  • „Miasto”;
  • „Niewinność”;
  • „Apokalipsa Odda”;
  • „Interludium Odda”.

W trakcie swojej kariery pisarz posługiwał się wieloma pseudonimami: John Hill, Leigh Nichols, Owen West, Richard Paige, Anthony North, Aaron Wolfe, David Axton, Brian Coffey, Deanna Dwyer, K. R. Dwyer. Jego kariera zaczęła się od fantastyki naukowej, kolejne dzieła były połączeniem fantastyki i horroru.

Autor zawsze zwraca uwagę na szczegóły, dlatego wnikliwie studiuje literaturę naukową. W jego prywatnej bibliotece znaleźć można ponad pięćdziesiąt tysięcy pozycji, w tym podręczniki chemii, biologii, psychiatrii, socjologii, psychopatologii.

Od 1975 roku Dean Koontz pisze głównie horrory. Krytycy literatury zachwycają się jego talentem i stawiają go na równi ze Stephenem Kingiem. Dziesiątki porywających opowieści Koontz’a zostało przetłumaczone na czterdzieści języków.

Na stronie LitRes znajdziesz elektroniczne wersje książek Deana Koontz’a oraz audiobooki.

Podobni autorzy