Bracia Grimm

Bracia Grimm

Bracia Grimm – dwaj bracia zebrali, opracowali i wydali zbiór mitów, podań, baśni i opowieści ludowych, który przeszedł do kanonu światowej ... Szczegóły

O autorze

Bracia Grimm – dwaj bracia zebrali, opracowali i wydali zbiór mitów, podań, baśni i opowieści ludowych, który przeszedł do kanonu światowej literatury.

Jacob Grimm urodził się 4 stycznia 1785 roku, ukończył studia prawnicze, był bibliotekarzem królewskim w Westfalii, a jako doradca prawny brał udział w obradach Kongresu Wiedeńskiego. Młodszy o rok Wilhelm, również prawnik i bibliotekarz, był członkiem akademii nauk i profesorem literatury średniowiecznej na uniwersytecie w Berlinie. Zbierał oraz badał podania i mity ludowe. Wydał liczne teksty z zakresu literatury niemieckiej.

Pierwsze wydanie baśni ukazało się w latach 1812-1815. Ciężka praca zaowocowała imponującym zbiorem opowieści, przypowieści, bajek i baśni przez wieki przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z ust do ust w tradycji ludowej, nie tylko krajów europejskich.

Baśnie braci Grimm stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków. Bracia Grimmowie zmierzali w nich do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych, stąd charakterystyczne dla opowieści okrucieństwo. Niemniej w świecie tych baśni panowało żelazne prawo moralne – dobro i przezorność zwyciężają niegodziwość.

Książki Braci Grimm można czytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy