Współdziałanie terenowych organów administracji wojskowej z organami administracji rządowej i samorządowej w sytuacjach kryzysowych
O książce
W rozdziale pierwszym w skrócie i syntetycznie zaprezentowany został „cywilny” i „wojskowy” system zarządzania kryzysowego, który ma stanowić wprowadzenie do szczegółowego opisania systemu zarządzania kryzysowego terenowych organów administracji wojskowej. Ponadto omówiono podstawy organizacyjno-prawne towarzyszące procesom udziału terenowych organów administracji wojskowej w systemie zarządzania kryzysowego.
W rozdziale drugim dokonano analizy i oceny obszarów oraz zakresu (treści) współdziałania, jak też obowiązujących procedur związanych z tym procesem. Ponadto opisano relacje współdziałania terenowych organów administracji wojskowej z organami administracji publicznej w akcjach i operacjach reagowania kryzysowego.
W rozdziale trzecim przedstawiono wyzwania i oczekiwania co do współdziałania terenowych organów administracji wojskowej z organami administracji publicznej w akcjach oraz zarządzania kryzysowego z udziałem jednostek wojskowych. Przedstawiono także propozycje dotyczące rozszerzenia obszarów współdziałania oraz wskazano postulowane kierunki doskonalenia procedur współdziałania wspomnianych organów.
Praca zwieńczona jest zakończeniem, w którym sformułowano wnioski. Książka niniejsza może być wykorzystana głównie przez praktyków związanych z szeroko rozumianym zarządzaniem bezpieczeństwem (zarówno cywilnych, jak i wojskowych), a zwłaszcza przez studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem narodowym i wewnętrznym. (Ze Wstępu)