Szkolenia dla nastolatków

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Szkolenia dla nastolatków
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Jak zarządzać swoimi emocjami" program 5-sesyjny. Dla grupy 12+ latków

Lekcja 1

Materiały:

1. Tablica i co na niej pisać.

2. papierowe lalki

3. kartki A4 + flamastry

4. Metaforyczne karty asocjacyjne

1. Poznawanie siebie nawzajem. "Wypełnij kukiełkę (albo na tablicy… jeśli nie ma papierowych) i wykorzystaj ją do opowiedzenia o sobie.

Moja głowa – lubię myśleć o…

Twarz – lubię mówić o…

Uszy – lubię słuchać…

Prawa ręka – lubię robić…

Lewa ręka – lubię dawać… brać…

Prawa stopa – lubię chodzić…

Lewa stopa – lubię zajęcia sportowe ( gry, itp…)

Całe ciało – lubię marzyć o…

2. Zasady działania grupy. + proszę o dopisanie uczestników, jeśli są życzenia:

1. Poufność.

2. Nie należy poniżać ani obrażać, a także używać ostrego języka.

3) zwracać się do siebie po imieniu. Szanuj mówcę.

4. Mówcie po kolei, podnosząc rękę, jeśli chcecie się wypowiedzieć. Jeśli jest coś osobistego, czego nie chcesz powiedzieć na głos, możesz odmówić.

5. Nie spóźniać się.

3. Cele programu.

Naucz się rozpoznawać, rozumieć i kontrolować swoje emocje, stąd uczucia, bo uczucie to dłużej trwająca, mniej intensywna emocja.

4. oczekiwania wobec szkolenia. Swoje oczekiwania napiszcie anonimowo na małych papierowych karteczkach. Nałóż na nie "swój znak" i włóż do pojemnika.

5. "Myślenie, czucie, odczuwanie". Ludzie nie zawsze wiedzą jak zarządzać swoimi emocjami, ponieważ nie zawsze potrafią je rozróżnić, a czasem nawet mylą je z myślami i uczuciami. Zrobimy ćwiczenie, po wykonaniu którego będziesz mógł powiedzieć, które z nich jest uczuciem, które myślą, a które odczuciem.

Podzielcie się na pary i na zmianę rozmawiajcie ze sobą przez minutę.

1. Myślę, że…

2. Czuję…

3. czuję…

Omów, na czym polega różnica.

6. "Teraz zrobimy listę znanych emocji. Tak po prostu. Jedna osoba odgaduje emocję i pokazuje ją, a pozostałe osoby odgadują ją, po kolei. Zróbcie listę i zapiszcie ją na tablicy.

7. "Mapa uczuć" Narysuj mapę uczuć. 3 uczucia, które odczuwam często, 2, które odczuwam rzadko. I 2, których w ogóle nie czuję. Ewentualnie z IAC… wystarczy spisać je na papierowym rumianku.

8. "Rozmowa z osobą bez emocji" W jednej chwili jeden mówi, drugi słucha uważnie, jak zwykle. Następnie po minucie jeden mówi dalej, a drugi robi kamienną minę… zmieńcie strony. Omawiamy. Jak to jest komunikować się bez emocji? Są więc przydatne…

9. Przypowieść.

Słynny tadżycki lekarz, filozof, matematyk i poeta urodzony w pobliżu Buchary w 980 roku, Abu Ali ibn Sina, znany lepiej jako Awicenna, został wezwany do leczenia młodego księcia. Książę rozpływał się na jego oczach, tracił sen i apetyt, stawał się obojętny na wszystko wokół. Awicenna domyślił się, że młody człowiek jest zakochany. Książę ożenił się z dziewczyną, którą kochał i wyzdrowiał.

Tak o sprawie pisał Avicenna około 1020 roku. Avicenna w swoim słynnym Kanonie Medycyny

"Miłość to choroba jak obsesja, podobna do melancholii… Określenie obiektu miłości jest jednym ze środków leczenia. Odbywa się to w ten sposób: wywołuje się wiele imion, powtarza wielokrotnie, a dłoń trzyma się na pulsie. Jeśli puls bardzo się zmienia i staje się jakby przerywany, to powtarzając i sprawdzając go kilka razy, poznasz imię ukochanej. Następnie w ten sam sposób nazywa się ulice, domy, zawody, drzewa genealogiczne i miasta, łącząc każdy z nich z imieniem ukochanej i śledząc puls; jeśli zmienia się on, gdy któryś z tych znaków jest wielokrotnie wymieniany, zbiera się z nich informacje o ukochanej, jej imieniu, stroju i zawodach i dowiaduje się, kim jest. Próbowaliśmy tej metody i uzyskaliśmy informacje, które pomagają nam zidentyfikować ukochaną. Następnie, jeśli nie znajdziesz innego lekarstwa niż zbliżenie między nimi dozwolone przez wiarę i prawo, przeprowadź je.

Ale mówmy dalej o emocjach. Zachowanie danej osoby może być również wykorzystane do oceny cech charakteru. Na przykład nieśmiałość i tchórzostwo. Mogą być podobne z wyglądu, ale są zasadniczo różne.

10. "Najlepsze uczucie" podział na małe grupy, wybór uczucia z tablicy. Po omówieniu go musimy udowodnić, że jest on najlepszy. Każda drużyna tak robi. Aż wszyscy dojdą do konsensusu.

Dyskusja.

10. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.

11. Praca domowa. Obejrzyj (ponownie) film "Maska" z Jimem Carreyem, zastanawiając się nad emocjami, dobrymi i złymi, a także uczuciami i maskami, które ludzie noszą.

12. na torze: "Miło było cię poznać ( porozmawiać z tobą, bo…" na linii po okręgu.

Lekcja 2

Materiały:

1. Tablica i co na niej pisać.

2) kartki A4 + flamastry

4. Ewentualnie wycięte maski do kolorowania

5. Kosy

6. Stoper

1. Pozdrowienia. "Dziś mam ochotę na…" w kręgu.

2. "Narysuj górę lodową uczuć, widoczną część góry lodowej i podpisz uczucia, które zwykle pokazują i uczucia, które nie pokazują na dole. Zrób listę "dobrych" i "złych" uczuć. Omawiamy.

3. "The Mask. Zapewne doświadczyłeś jednego, a okazałeś inne uczucie. Narysuj to, co faktycznie poczułeś i co pokazałeś. Rozmowa i dyskusja.

4. Porozmawiajcie o zakazie uczuć i konsekwencjach takich zakazów. ( przykład balonu, czajnika itp.)

5. "Frozen". Jedna osoba "zamraża" pozostałe próbują ją rozśmieszyć lub w inny sposób odmrozić tak, aby zmieniła twarz. Liczę czas, kto wytrzyma najdłużej. Opowie innym, jak to zrobił.

6. Omawiamy, że głównymi uczuciami, z którymi musimy sobie radzić, są zazwyczaj strach, uraza i złość. Strachem zajmiemy się w osobnym treningu, złością w kolejnej sesji, ale urazą zajmiemy się w zadaniu domowym. Teraz opowiem trochę o przestępstwie. (przez Kraśnikową)

7. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.

8. Praca domowa. "List do krzywdziciela".

9. W utworze: "Kiedy odchodzę, czuję…" ripostowano w koło.

Lekcja 3

Materiały:

1. Tablica i co na niej pisać.

2. arkusze złości, mogą to być gazety. + dom.

3. maty są miękkie.

4. Narzuta na łóżko

1. Pozdrawiam Krótka historia "Jak raz wyszedłem z konfliktu" Dyskusja. Jak zwykle czujemy się w konfliktach, jak się zachowujemy? Jak się potem zachowujemy? Mówimy o skumulowanej, niewydanej agresji. I o sporcie, o pracy fizycznej. O Mate i grach komputerowych – profilaktyka uzależnień. O Mat – przykład nazw demonów + nieuprawianie. O uzależnieniu od komputera, tylko dla rozładowania agresji… gry, inaczej przerodzi się to w nałóg. I zanim zaczniemy wykonywać ćwiczenia pomagające rozładować agresję. Zobaczmy, jak to jest być uzależnionym.

2. "Ćwiczenie zależności" W parach. Jeden pan, drugi niewolnik… 3 minuty, zmiana. Omówienie. I przejdź do technik radzenia sobie z gniewem.

3. "Podrzyj kartki papieru i rzucaj nimi w ścianę, wyrażając agresję. Omówienie.

4. "Koty i psy" Na wyciągnięcie ręki. Część kota, część psa. Szczekanie, syczenie. Zmień stronę. Kopnij, posiekaj. Michael Jackson. ( taniec )

Dąż do wyładowania agresji + przejdź pozytywnie. Dyskusja, jak to jest?

5. Ćwiczenie "Push" Leżąc na plecach, odpychaj się nogami. W par.

6. "Epoka lodowcowa" rozgrzeje Cię od środka… co byś sobie wyobraził? Trzy minuty… odpocznij i wyobraź sobie. "Bezpieczna przestrzeń".

7. Omówienie sposobów unikania konfliktu bezpośrednio w momencie jego wystąpienia. I przejdź do ćwiczenia, aby przećwiczyć tę umiejętność.

8. "Tak i nie" w parach, jedna osoba krzyczy tak, podnosząc głos, druga spokojnie mówi nie. Potem następuje zmiana par. Omówienie.

9. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.

10. Praca domowa. "Lista wojny z agresją dla mnie osobiście. W jaki sposób wyrażam agresję?

11. na torze: "Wydawało mi się dzisiaj, że…" na linii w kole.

Lekcja 4

Materiały:

1. Tablica i co na niej pisać.

2. kartki papieru formatu A4 – długopisy

1. Pozdrowienia. "Zdecydowałem się na uwolnienie agresji…".

2. " Ex. Sorry, no conflict" Kolejny sposób na uniknięcie konfliktu… przeproś, nawet jeśli masz rację. Praktyka. Przejdźcie się jak molekuły, popchnijcie ( nie mocno) i poproście o wybaczenie razem, obserwujcie jak się czujecie. Omawiamy. Technika ta może być stosowana w życiu J

3. Mówię wam, że na nasze uczucia mają bezpośredni wpływ nasze myśli. Dlatego, aby nauczyć się kontrolować swoje uczucia, musisz nauczyć się kontrolować swoje myśli.

4. "Wypełnij dziennik, po jednej sytuacji na raz. Razem. Omówienie. Wyciąganie automatycznej myśli i postawy. Model KPT ABC

Moje odczucia. Sama sytuacja. A co myślałem, zanim to poczułem?

5. "Eksperyment" Wypełnij arkusz do przyszłego eksperymentu. Kiedy doświadczyłeś negatywnego uczucia, zapisz je w dzienniku. Dowiedz się, jakie myśli doprowadziły do tego uczucia. Napisz racjonalną refutację tych myśli. Sprawdź, jak zmieniło się uczucie.

6. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.

7. Praca domowa. "Eksperyment . ".

8. Na torze: "Fajnie, że jesteś taki…" ripostował w koło.

Lekcja 5

Materiały:

1. Tablica i co na niej pisać.

2. kartki papieru formatu A4 – długopisy

3. Karty + gniazdo

1. Pozdrawiam. Wyniki mojego eksperymentu pokazały…

2. omówienie, że prowadząc taki dziennik emocji i przeprowadzając podobne eksperymenty, można zapanować nad swoimi uczuciami.

3. jeśli są uczucia, których nie do końca rozgryzłeś, możesz napisać je anonimowo na kartkach i wrzucić do pojemnika, postaram się odpowiedzieć. A dziś porozmawiamy o uczuciu miłości… Dyskusja. Czym różni się miłość, zakochanie od uzależnienia?

 

4. Odgrywamy "Scenki" w trzech grupach dotyczących miłości, uzależnienia i zakochania. Przeanalizuj i omów. Zrób listy, czym się różnią i jak rozpoznać, czy czujesz miłość, zakochanie czy uzależnienie?

5. "5 języków miłości".

Słowa

Dotykając

Prezenty

Wspólny czas

Seks

Dyskusja. + W parach wykonujemy ćwiczenie polegające na odgrywaniu scenek, kiedy mówi się różnymi językami i kiedy mówi się jednym. Omów, na czym polega różnica? A czy można ją zastosować, w przyjaźni, w rodzinie, na studiach?

6. "Para otrzymuje zadanie zagrania zakochanej pary na oczach wszystkich. Potem w interaktywnej, różne wersje wydarzeń. Grupa dyktuje, w jaki sposób. Zatrzymuję ich i pytam: czy mogą teraz zrobić to czy tamto, a następnie głosujemy nad tym, co zrobili i do czego to doprowadziło. Omawiamy.

7. Odpowiedzi na anonimowe pytania.

8. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia na temat całego szkolenia, wrzuć je do pojemnika z notatkami.

9. Praca domowa. Prowadź dziennik emocji + stosuj prawa "5 języków miłości"

10. Na torze: "Miło mi się z tobą gawędziło, bo" ripostował w koło.

To koniec darmowego fragmentu. Czy chcesz czytać dalej?