Praca z finansami za pomocą metaforycznych kart asocjacyjnych

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Praca z finansami za pomocą metaforycznych kart asocjacyjnych
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Związek z pieniędzmi

Często na nasze relacje z pieniędzmi wpływają podstawowe postawy ukształtowane w dzieciństwie. Aby odkryć i zmienić przynajmniej jedną z nich, proponuję następujące ćwiczenie:

Z uniwersalnej talii kart metaforycznych wybierz jedną, która symbolizuje Twoją relację z pieniędzmi. Opisz to.

Następnie w tej samej talii znajdź inną kartę, która opisuje relację z finansami, jaką chciałbyś mieć. Opisz to szczegółowo.

Bez patrzenia, "na osobności", wylosuj z talii kartę z odpowiedzią na pytanie – jak i kiedy nastąpiło moje wprowadzenie do pieniędzy? Opisz tę kartę. Spróbujcie sobie przypomnieć, jak to było w rzeczywistości.

Wyjmij kolejną kartę, odpowiadając na pytanie – co rozumiałeś o pieniądzach w sytuacji, gdy po raz pierwszy się z nimi zetknąłeś? Opisz kartę i powiedz, jaką decyzję podjąłeś wtedy w sprawie pieniędzy.

Teraz otwarcie wybierz z talii kartę z odpowiedzią na pytanie: jaka decyzja pieniężna byłaby dla Ciebie w tej chwili najkorzystniejsza? Opisz kartę i spróbuj sformułować nowe przekonanie. Porównaj dwie karty ze starą i nową decyzją. W czym są one podobne? Jaka jest między nimi różnica? Opisz szczegółowo.

Następny krok. Otwarcie dobierz kartę z talii – coś pomiędzy dwoma kartami, z którymi pracujesz. Opisz, co na nim widzisz. Odpowiedz na pytanie: czy możesz teraz usunąć ze stołu kartę pierwszego spotkania z pieniędzmi i podjętej wtedy decyzji w tej sprawie? Jeśli tak, usuń kartę; jeśli nie, ponownie odpowiedz na pytania, w jaki sposób dwie różne decyzje dotyczące pieniędzy są podobne i jakie są różnice. Wtedy znowu otwarcie wybierz kartę, która mogłaby częściowo uchwycić obie decyzje i połączyć je w jedną.

Ruszajmy dalej. Bez patrzenia, "na osobności" wylosuj z talii kartę z odpowiedzią na pytanie: Jaką postawę wobec pieniędzy chcę teraz i mogę przyjąć? Opisz kartę

Następna karta jest kartą "zamkniętą". Odpowie na pytanie: Jak będzie wyglądała moja relacja z pieniędzmi, jeśli podejmę taką decyzję w tej sprawie?

Następnie losowana jest karta z odpowiedzią na pytanie: jak bym się czuł, gdyby moja relacja z moimi finansami stała się właśnie taka?

Ostatnia karta w tej technice odpowie na pytanie: Czego nauczyłem się dzisiaj z tego ćwiczenia i dlaczego?

To koniec darmowego fragmentu. Czy chcesz czytać dalej?