Metaforyczne karty asocjacyjne w pracy z niepłodnością

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Metaforyczne karty asocjacyjne w pracy z niepłodnością
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

W tej broszurze chcę podzielić się z Wami tym, jak pracuję z niepłodnością psychogenną.

Najważniejszą rzeczą, którą należy zrozumieć na temat niepłodności psychogennej, jest to, że w nieświadomości klienta istnieje ustawienie, że nie można mieć dzieci. Można to nazwać podosobowością, czyli częścią osoby, która nie jest gotowa na posiadanie dzieci. I możesz to nazwać głębokim ustawieniem, ale istota tego się nie zmieni. W każdym razie praca będzie sprowadzać się do zmiany głębokiego ustawienia (aby przekonać podosobowość).

Technika „Gdzie mieszka problem?”

Do tej techniki potrzebujemy trzech talii: Abstrakcyjna („Eko” lub „Portale” Konstantina Dovlatova lub cokolwiek innego), ze stworzeniami („Zwierzaki” Katarzyny Milutiny lub „Spinacze”. Nie powinny to być ludzie, ale niektóre stworzenia i nie zasoby) i Zasobów („Morena”, „Jestem fajna” lub jakakolwiek inna).

Z talii abstrakcyjnej dostajemy kartę zakrytą – pewien portal. Dzięki niemu dotrzemy do miejsca, w którym żyje podosobowość (część), która nie chce mieć dzieci. Nie można ją nazwać podosobowością, ale przyczyną niepłodności. To znaczy, że wejdziemy w jej świat. Nawiasem mówiąc, możesz użyć talii „Drzwi” na tym etapie. Na przykład na karcie klient widzi górę, a pod nią znajduje się jaskinia, a w tej jaskini żyje podosobowość, która nie chce mieć dzieci. Oznacza to, że fantazjujemy i dochodzimy do miejsca, w którym kryje się przyczyna.

Przyczyna przedstawiana na karcie, którą wybieramy w sposób otwarty lub zakryty (Zależy od preferencji. Jeśli dana osoba umie pracować z kartami metaforycznymi, to lepiej otwartą).

„Jak wygląda przyczyna, która tu mieszka? Przyczyna niepłodności”.

„Kto to jest?”, „Kto ona wygląda?”, „Co ona odczuwa?” „Czego chce?”.

Przykład.

Klient: To lisek czuje się … mmm … ona jest chytra.

Psycholog: Zadaj jej pytanie, dlaczego nie pozwala Ci mieć dzieci?

Klient: Dlaczego nie pozwalasz mi mieć dzieci? Mówi, że jest główna. Ponieważ chce rządzić, bo potrzebuje uwagi.

Następnie zaczynamy z nią negocjować. Z talii zasobów wyciągamy jedną zakrytą kartę, oferując jej coś, co przekona ją do zgody na posiadanie dzieci. Klient prowadzi rozmowę z podosobowością, psycholog kieruje ją tylko wtedy, gdy jest to trudne dla osoby.

Klient: Co jeśli to dziecko (które się urodzi) będzie cię podziwiać? Jeśli otrzymasz uwagę nie ode mnie, ale od niego? Przedstawię ci go. Jak ci się podoba ten pomysł?

Podosobowość: No Nie wiem… może…

I w ten sposób, oferując jej jakieś prezenty, patrzymy, jak zmienia się jej nastrój. Naszym zadaniem jest uzgodnienie z nią, aby klient poczuł, że to zdjęcie jest w zasadzie zadowolone i gotowe nawet przenieść się do jakiegoś piękniejszego domu.

Klient: Może chciałbyś mieszkać w pięknym domku, a nie w tej jaskini?

Podosobowość: Chciałabym mieć swój domek.

Możemy narysować dom lub zbudować z improwizowanych środków (kart, papieru itp.)

Czasami możesz to nawet zmienić, to znaczy wybrać samą kartę otwartą z bardziej pozytywnym obrazem, jeśli jej stan się zmienił.

Oczywiście czasami taka technika może nie wystarczyć i prawdopodobnie konieczne będzie dalsze opracowanie. Warto również wspomnieć, że praca z niepłodnością psychogenną przewiduje dość długi okres. Oznacza to, że przepracowanie może trwać kilka sesji, ale aby organizm miał czas na przebudowę, czasami potrzebujesz do sześciu miesięcy.

Jest to jedna z technik, która pozwala zwrócić się do nieświadomości i poszukać tej części, która z jakiegoś powodu jest temu przeciwna. Dać jej jakiś stan zasobów i spróbować się z nią negocjować. I w ten sposób osiągnąć bardziej harmonijny stan wewnętrzny.

To koniec darmowego fragmentu. Czy chcesz czytać dalej?