O krakowskich psach i kleparskich kotach - Polskie miasta w baśni i legendzieTekst

Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Książka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia.

Narodziny miast giną w mrokach dziejów. Zwykliśmy je nazywać bajecznymi, legendarnymi. Archeolodzy dopiero od XIX wieku świadomie drążą ziemię, odkrywając tajemnice zagubionych cywilizacji. Wykopaliska poświadczają, że źródłem rozwoju cywilizacji, kultury i nauki od tysięcy lat były miasta. To one wypowiadały wojny, zawierały pokój, stawały się łupem grabieżców, ginęły od zarazy i klęsk żywiołowych.

O ich mieszkańcach, budowlach i wydarzeniach krążyły ustnie przekazywane wieści, powtarzane przez pokolenia. Razem z miastem rosła jego legenda. Historyczne fakty, autentyczne doświadczenia w opowieściach ludowych mieszały się z marzeniami i sposobem widzenia opowiadaczy. Mówiona literatura ludowa, spisana potem przez uczonych etnografów i ludowych twórców, ciągle jest przedmiotem literackich opracowań pisarzy, poetów, źródłem legend i baśni. (…)

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
Barbara Tylicka "O krakowskich psach i kleparskich kotach - Polskie miasta w baśni i legendzie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Grażyna Jastrzebska
23 marca 2020

Około trzydziestu różnych legend z korzeniami w polskich dużych i mniejszych miastach. Niektóre z podań, jak np opowieść o Popielu czy o królowej soli – Kindze, były mi dobrze znane już wcześniej, ale jest wiele takich, o których nie miałam pojęcia. Bardzo przyjemna i ciekawa lektura, piękne ilustracje i przystępny język dla każdego. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę