Obcy u naszych drzwi

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Uciekają z brutalnego, ogarniętego wojnami świata i pukają do naszych drzwi – uchodźcy. Dla ludzi za drzwiami – obcy i nieproszeni goście, którzy budzą niepokój i strach. Zjawisko migracji i uchodźctwa jest częścią historycznej dynamiki i jako takie nie jest niczym nowym. Po raz pierwszy jednak mierzymy się z nim w nowej formie – nie tylko bowiem dokonuje się na ogromną skalę, lecz także rozgrywa się na naszych oczach – na ekranach telewizorów i kartach codziennej prasy, co doprowadziło ogólnospołecznej „moralnej paniki”. Kryzys uchodźczy uderza w dobre samopoczucie Europy, która po 27 latach względnego spokoju musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i rosnącą paniką.

Zygmunt Bauman w charakterystyczny dla siebie i celny sposób analizuje współczesną panikę migracyjną i  pokazuje, jak politycy i media nią zarządzają, kierując swoje wypowiedzi zwłaszcza do tych, których społeczna sytuacja jest już i tak niepewna. Socjolog podkreśla, że polityka separacji to rozwiązanie krótkoterminowe i Europa prędzej czy później będzie musiała znaleźć nowy sposób na wspólne istnienie wielokulturowych i wielonarodowych społeczeństw.

Zygmunt Bauman – Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich socjologów, którego prace na temat kultury i nowoczesności znajdują się w kanonie lektur każdego socjologa. W latach 1971–1990 kierownik Wydziału Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Autor kilkudziesięciu książek, z których prawie wszystkie zostały przełożone na język polski.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 marca 2019
  • ISBN: 978-83-011-8756-9
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
Zygmunt Bauman "Obcy u naszych drzwi" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bartłomiej Rakowski
17 maja 2020

Objętościowo nie za duża, ale pod względem treści to wielka literatura. Książka mocno skłania do refleksji. Porusza wiele ponadczasowych, aktualnych dziś problemów, przykładowo uchodźców czy zjawiska masowych migracji. Autor znany jest ze swoich kontrowersyjnych, ale inteligentnych i błyskotliwych poglądów. Jego spostrzeżenia zawarte w «Obcy u naszych drzwi» pozwalają spojrzeć z dystansem na otaczający nas świat, na to co stworzyliśmy, autor nie narzuca swojego zdania, a rzeczowo wyjaśnia argumenty, na których opiera swoje stanowisko. Świetna, socjologiczna panorama dzisiejszego społeczeństwa. Z całego serca polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę