3 książki za 35 oszczędź od 50%
Zofia Stanecka

Zofia Stanecka

Zofia Stanecka – polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Zofia Stanecka przyszła na świat 28 marca 1972 roku w Warszawie. Jest córką Ire... Szczegóły

O autorze

Zofia Stanecka – polska pisarka, autorka książek dla dzieci.

Zofia Stanecka przyszła na świat 28 marca 1972 roku w Warszawie.

Jest córką Ireneusza Gugulskiego, nauczyciela-polonisty i Cecylii Baum, nauczycielki i bibliotekarki. Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obroniła pracę magisterską poświęconą twórczości C.S. Lewisa. Jako nastolatka przyjaźniła się z pisarką Ireną Jurgielewiczową, której później poświęciła swoją książkę „Świat według dziadka”. Największą popularność i sympatię czytelników przyniosła jej ilustrowana przez Mariannę Oklejak oraz wydawana przez Wydawnictwo Egmont Polska seria książek zatytułowana „Basia”.

Zofia Stanecka jest znawczynią Opowieści z Narnii, twórczości Tolkiena, a także miłośniczką kina bollywoodzkiego. Jej proza to współczesna, bardzo dobra polszczyzna przesiąknięta humorem i mądrością.

Dwie książki Zofii Staneckiej: „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

W 2018 roku do kin w całej Polsce trafiło pięć odcinków serialu animowanego Basia, zrealizowanego przy współpracy Staneckiej.

Książki Zofii Staneckiej można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.