Via Carpatia

Tekst
Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim
Z serii: Sulina
1
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Może lepiej, gdyby to wszystko było powieścią. Albo jeszcze lepiej – bajką o despocie rządzącym małym krajem, który kiedyś był wielki. Ale to wszystko dzieje się naprawdę. Ten kraj istnieje.

Ziemowit Szczerek wędruje po Europie Środkowo-Wschodniej w przededniu setnej rocznicy traktatu w Trianon i przygląda się Węgrom owładniętym obsesją minionej wielkości. Zagląda przez płot pewnego domu w Felcsút, plącze się po zapyziałych budapeszteńskich zaułkach, pije z chłopakami gdzieś pod Klużem, jedzie zygzakiem wzdłuż słowacko-węgierskiej granicy, snuje się po dziurawych drogach Zakarpacia i szuka śladów dawnego imperium w okolicach Miercurea Ciuc. I zapisuje, co widzi, co mu ludzie powiedzieli, co podsłuchał.

A że przy okazji co rusz wchodzi mu w paradę jego własna ojczyzna, ciągle spotyka w tej drodze rodaków, to i cóż dziwnego – w końcu „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 16 października 2019
Ziemowit Szczerek "Via Carpatia" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sulina»
UFO nad Bratysławą
Petersburg
Rumun goni za happy endem
-5%
Bolesław Blonski
19 grudnia 2019

Trzeba przyznać, że książka jest mocno polityczna, dlatego też nie spodoba się każdemu. Ale mi się spodobała. Autor wyszydza i pokazuje do czego mogą doprowadzić rządy dobrej zmiany w Polsce.

Ale oprócz aspektu politycznego książka jest świetnym przedstawieniem Węgier oraz Węgrów: ich kultury, myślenia, architektury i tego ichniejszego wschodu z perspektywy wędrowca, jakim niewątpliwie jest Szczerek.

Dla mnie bardzo dobra pozycja, ale trzeba przyzwyczaić się do dość nietypowego stylu Szczereka.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę