Dziennik 1953-1969Tekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wyjątkowe, nie znajdujące porównania w polskiej literaturze dzieło, które od półwiecza nie straciło na aktualności. Z osobistych utarczek Witolda Gombrowicza z całym światem powstał dziennik, który przekracza wszystkie mozliwe granice, wywołuje tematy przemilczane i te, którymi żył i żyje świat.

Opus magnum, dzieki któremu Gombrowicz zdobył światowe uznanie.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • Rozmiar: 1010 str. 2 ilustracje
  • ISBN: 9788308051276
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Witold Gombrowicz "Dziennik 1953-1969" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Angelika Glodek
22 grudnia 2020

Gombrowicz to jeden z moich ulubionych twórców polskiej literatury. Autor, który potrafił dobitnie ubrać w słowa to, co większość ludzi myśli lub czuje. Jego «Dziennik» to zapis rozważań na rozmaite tematy, polemiki z krytykami, literatami i z samym sobą. Gombrowicz rozprawia się z Mickiewiczem, Sienkiewiczem, rozlicza Miłosza, punktuje Sartre'a, Camusa i analizuje wielkość Tomasza Manna w kontekście własnej wielkości. Atakuje wszelkie wartości i nie zwraca uwagi, czy to wartości prawicowe, lewicowe, nowoczesne, starsze. Po prostu pisze to, na co ma akurat ochotę i jest to cudowne. «Dziennik» to jedna z trudniejszych lektur jakie przyszło mi przetrawić w ostatnim czasie, jednak zdecydowanie warta czasu na nią poświęconego. Skłania do rozmyślań i nie daje przejść obok siebie obojętnie. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę