Trylogia kopenhaska

Tekst
Z serii: Poza serią
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wybitna Trylogia kopenhaska duńskiej poetki i prozaiczki Tove Ditlevsen w końcu trafia w ręce polskiego czytelnika. W podzielonej na trzy części książce urodzona przed wojną autorka opisuje kolejne etapy swojego burzliwego życia – d­zieciństwo spędzone w ubogiej rodzinie w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej, młodość wypełnioną pierwszymi próbami literackimi i miłosnymi tęsknotami oraz dorosłość naznaczoną nieudanymi związkami i głębokim uzależnieniem od opiatów. W opisach różnorodności kobiecego doświadczenia Ditlevsen jest bezkompromisowo szczera, a jednocześnie nieuchwytna, jakby pomimo wielkiego talentu nie mogła uwierzyć, że kilka słów zapisanych na kartce wystarczy, by przekazać prawdę o własnym życiu. „Wiem, że to straszne nie być normalnym, i sama muszę się męczyć z udawaniem, że jestem normalna” – pisze nastoletnia Tove. A w jej życiu szczęście nieustannie miesza się ze smutkiem, pragnienie zmian ze stagnacją, a trzeźwość myśli z narastającym szaleństwem.

Ditlevsen na wiele lat przed Eleną Ferrante stworzyła przejmującą opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń. Jednak podczas gdy autorka Genialnej przyjaciółki potrzebowała do tego dwóch głównych bohaterek, duńskiej pisarce wystarczy tylko jedna – ona sama.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 25 sierpnia 2021
  • ISBN: 9788381913119
  • Tłumacz: Iwona Zimnicka
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Karina Cap
22 listopada

Ciekawa książka o charakterze autobiograficznym, więc dla fanów tego typu literatury :-) Podzielona na trzy części opisujące życie duńskiej poetki Tove Ditlevsen. Pierwsze dwie dotyczą dzieciństwa i dorastania w robotniczej dzielnicy Kopenhagi w latach 20 i 30 XX wieku.

Trzecia część to poszukiwanie własnej drogi życiowej. Czyta się jednym tchem i trudno było mi się od niej oderwać. Gorąco polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę