Terry Pratchett

Terry Pratchett

Terry Pratchett o autorze Terry Pratchett jest popularnym angielskim pisarzem, oraz autorem satyrycznego cyklu fantasy o płaskim świecie. S... Szczegóły

O autorze

Terry Pratchett

o autorze

Terry Pratchett jest popularnym angielskim pisarzem, oraz autorem satyrycznego cyklu fantasy o płaskim świecie.

Sir Terence David John Pratchett, znany lepiej jako Terry Pratchett, urodził się 28 kwietnia 1948 roku w Beaconsfield. Poszedł do szkoły z technicznym ukierunkowaniem, a od 13 roku życia zaczął wysyłać swoje opowiadania do różnych czasopism. Kiedy chłopak miał siedemnaście lat, postanowił przerwać edukację. Po konsultacji ze swoimi rodzicami Terry rzucił szkołę i został dziennikarzem w lokalnej gazecie Bucks Free Press. Podczas wywiadu z Peterem van Darenem, jednym z dyrektorów wydawnictwa Colin Smythe Limited, Pratchett wspomniał, że pisząc powieść «„Dywan“», jednocześnie pytał o możliwość publikacji. W 1971 roku książka została wydana.

Stworzenie Świata Dysku

Debiut skłonił pisarza do tworzenia nowych humorystycznych opowiadań w stylu science fiction. Łącząc pracę z pisarstwem, opublikował książki „Ciemna strona słońca” (1976) i „Warstwy wszechświata” (1981). Sprzedaż książek Pratchetta spadała, dlatego wydawnictwo New English Library postanowiło rozwiązać z nim umowę. Jednak Colin Smythe, który później został oficjalnym agentem literackim pisarza, przekonał Dianę Pearson z wydawnictwa Corgi do wydania powieści «„Kolor magii“»(1983). Ta historia była pierwszą z najpopularniejszych w serii „Świat Dysku”. Wiele późniejszych prac autora szybko stawało się bestsellerami:

  • "Mort",
  • "Masquerade",
  • "Ciekawe czasy",
  • "Muzyka duszy",
  • "Kosiarz",
  • "Wiedźmikołaj".

Według słów autora, w pewnym momencie kariery chciał on spróbować czegoś nowego, innego niż Świat Dysku. Jednak fani nie zaakceptowali tego pomysłu, dlatego uważa się, że autor niejako„odegrał się”, wprowadzając serię powieści o „Świecie Dysku” przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.

Nagrody

Książki pisarza wielokrotnie zajmowały pierwsze miejsca na listach bestsellerów. W 1998 roku autor otrzymał tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego za swój wkład w literaturę, a rok później został wyświęcony przez brytyjską królową Elżbietę II na kawalerów rycerskich. 13 grudnia 2007 roku wyszło na jaw, że pisarz chorował na rzadką postać choroby Alzheimera, a 12 marca 2015 roku zmarł.

Na LitRes możesz czytać wszystkie książki Terry'ego Pratchetta online, a także słuchać audiobooków.

Podobni autorzy