Jest krew…

Audio
Książka nie jest dostępna w twoim regionie
Oznacz jako przeczytane
Jest krew…
Tekst
Jest krew…
E-book
34,40  25,11 
Szczegóły
Opis książki

Czytelnicy kochają powieści Stephena Kinga, ale i jego opowiadania – zawsze mocne i zapadające w pamięć – są prawdziwą mroczną ucztą dla zmysłów. «Jest krew…» to cztery nowe, znakomite opowieści, które z pewnością staną się równie sławne jak «Skazani na Shawshank».

King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu. W tytułowej noweli Holly Gibney, ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie i z «Outsidera»), musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi – tym razem w pojedynkę. «Telefon pana Harrigana» opisuje międzypokoleniową przyjaźń, która trwa po grób… a nawet dłużej. «Życie Chucka» ilustruje ideę, że każdy z nas posiada wiele osobowości. A w «Szczurze» niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji.

Opowieści te nie tylko prezentują w całej okazałości maestrię autora, ale również pokazują, że pewne tematy są nieprzemijające. Jednym z motywów przewodnich utworów Kinga jest zło, które występuje także w «Jest krew…», przedstawione w tytułowej noweli jako «duży, uszargany, lodowatoszary ptak». Stale obecne jest jednak też przeciwieństwo zła, w twórczości Kinga przybierające często postać przyjaźni. King przypomina nam, że codzienne przyjemności, choć ulotne, właśnie dzięki tej ulotności są piękne – czy jest to niespotykanie piękny, pogodny dzień po długich tygodniach szarugi, czy frajda z tańca, w którym idealnie wychodzi każdy krok, czy też nieoczekiwane miłe spotkanie. W takich momentach przekonujemy się, że Stephen King potrafi nie tylko przyprawić o dreszcz przerażenia, ale i perfekcyjnie opisać radość w jej najczystszym wydaniu.

W styczniu 2021 roku mała wyściełana koperta zaadresowana do detektywa Ralpha Andersona doręczona zostaje jego sąsiadom, państwu Conradom. Rodzina Andersonów jest na długich wakacjach na Bahamach, skąd mają wrócić trzeciego lutego, i Conradowie zgodzili się do tego czasu odbierać ich pocztę. Kiedy Ralph otwiera przesyłkę, w środku znajduje pendrive’a nazwanego «Jest krew», co prawdopodobnie nawiązuje do starego dziennikarskiego powiedzenia «Jest krew, są czołówki». Pendrive zawiera dwie rzeczy. Jedna to katalog ze zdjęciami i spektrogramami dźwięku.

Drugą jest rodzaj raportu, czy może raczej pamiętnik mówiony sporządzony przez Holly Gibney, z którą detektyw prowadził śledztwo rozpoczęte w Oklahomie, a zakończone w teksaskiej jaskini.

Sprawa ta nieodwracalnie zmieniła sposób, w jaki Ralph Anderson postrzega rzeczywistość. Ostatnie słowa swojego raportu Holly nagrała 19 grudnia 2020. Mówi zdyszanym głosem:

Zrobiłam, co w mojej mocy, Ralph, ale nie wiem, czy to wystarczy.

Pomimo wszystkich moich przygotowań istnieje możliwość, że nie wyjdę z tego żywa. Gdybyśmy mieli nigdy więcej się nie zobaczyć, chcę, żebyś wiedział, jak wiele twoja przyjaźń dla mnie znaczyła. Jeśli mimo wszystko zginę, a ty postanowisz dokończyć to, co zaczęłam, proszę, bądź ostrożny. Pamiętaj, że masz żonę i syna.

Fragment książki

Stephen King jest autorem ponad 60 światowych bestsellerów. Ostatnio ukazały się m.in. «Instytut», «Outsider», «Śpiące królewny» (napisana wspólnie z synem, Owenem Kingiem) oraz Trylogia o Billu Hodgesie – «Pan Mercedes» (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), «Znalezione nie kradzione» i «Koniec warty». Za zasługi dla literatury amerykańskiej w 2018 roku otrzymał nagrodę PEN America Literary Service Award, a w 2014 roku państwowe odznaczenie National Medal of Arts. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 28 kwietnia 2020
  • ISBN: 9788381694827
  • Tłumacz: Tomasz Wilusz
  • Lektor: Filip Kosior
  • Wydawca: Prószyński Media
  • Spis treści
Stephen King "Jest krew…" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Jest krew…
E-book
34,40  25,11 
Mieszko Paleta
30 grudnia 2020

Krótko: powala na łopatki. Nie będę Wam tu zdradzać fabuły bo nie ma to zupełnie sensu, musicie sami przeczytać. Napiszę tylko, że jest to moim zdaniem kolejna udana książka MISTRZA. Składa się z czterech przemyślanych opowiadań. Wszystkie klarowne i wciągające. Najbardziej spodobała mi się pierwsza historia, ale pozostałe były równie wciągające. Polecam jak najbardziej!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę