Odsłony CataTekst

Stanisław Mackiewicz w listach
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Opowieść o 20 latach życia wybitnego polskiego publicysty i premiera emigracyjnego rządu RP – skonstruowana z listów pisanych przez niego do rodziny i przyjaciół. Ich zdecydowana większość nie była dotąd publikowana.


Stanisław Mackiewicz żył, jak i pisał – bez oglądania się na zmienne polityczne koniunktury i społeczne konwenanse. Ciąg korespondencji, głównie dotąd niepublikowanej, odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej: pomiędzy głodem a wystawnym ucztowaniem, chorobą a erotycznym rozpasaniem, potępieniem a sławą. Autor bestsellerowych życiorysów Dostojewskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego ostrze pióra kieruje tym razem ku sobie, z godną podziwu szczerością, na bieżąco zdając sprawę z nadziei i rozczarowań, jakie towarzyszyły mu w powojennym środowisku emigracyjnym Londynu, a po powrocie – w naznaczonej gomułkowską „stabilizacją” Warszawie. Całość dopełnia wybór fotografii autorstwa Mackiewicza, pokazujący jego artystyczne próby i wrażliwość na wizualną stronę rzeczywistości.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 11 grudnia 2020
Stanisław Cat-Mackiewicz "Odsłony Cata" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Genowefa Wiech
27 stycznia

Niesamowita opowieść o niezwykłym polskim publicyście – Stanisławie Mackiewiczu, autorze bestsellerowych życiorysów Dostojewskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Książka została wydana w formie listów, dzięki czemu możemy poznać go od najbardziej prywatnej strony, dodatkowo jest ona przepięknie wydana z mnóstwem fotografii dokumentujących etapy w życiu Mackiewicza. Nietypowa biografia warta przeczytania. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę