Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek – polski pisarz, rysownik, autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o różnej tematyce, dramaturg zaliczany do nu... Szczegóły

O autorze

Sławomir Mrożek – polski pisarz, rysownik, autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o różnej tematyce, dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.

Sławomir Mrożek przyszedł na świat 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Uczył się i maturę w Krakowie w Liceum im. Nowodworskiego. Od początku lat 50. pracował jako rysownik. W 1953 roku rozpoczął współpracę z „Przekrojem”, gdzie ukazywały się cykle jego rysunków. W 1963 roku wyemigrował z Polski. Mieszkał w Paryżu, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku na ranczo La Epifanía. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W 1996 roku wrócił do Polski. W 2002 roku przeszedł udar mózgu, którego wynikiem było zaburzenie funkcji językowych – utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie. Dzięki terapii, która trwała około trzech lat, odzyskał zdolność pisania i mówienia.

6 maja 2008 roku Sławomir Mrożek zapowiedział ponowne opuszczenie ojczyzny, by osiąść w Nicei na południu Francji – głównie ze względu na klimat, który miał bardziej sprzyjać jego zdrowiu. Plan wdrożył w życie dokładnie miesiąc później. Pisarz zmarł 15 sierpnia 2013 roku w szpitalu w Nicei. Jego prochy spoczęły w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Twórczość literacka

W 1953 roku po raz pierwszy zadebiutował jako pisarz – opublikowane zostały dwa jego zbiory opowiadań zatytułowane „Opowiadania z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerze praktyczne”. Jako dramaturg zadebiutował nieco później, bo w 1958 roku, wydając sztukę teatralną „Policja”. Międzynarodową sławę zdobył jednak dopiero 6 lat później utworem „Tango”. Łącznie w dorobku twórczym Mrożka znalazło się blisko 40 dramatów, m.in. „Emigranci”, „Wdowy”, „Miłość na Krymie” i „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”. Sławomir Mrożek w swojej twórczości aktywnie komentował zjawiska społeczno-polityczne ówczesnej Polski. Pisarz ma na swoim koncie zbiory opowiadań, dramaty, dwie powieści, zbiory felietonów oraz scenariusze filmowe. Do najsłynniejszych tytułów należą: Tango, Artysta, Czekoladki dla Prezesa, W emigracyjnym labiryncie.

Z twórczością Sławomira Mrożka można zapoznać się na stronie LitRes czytając online lub pobierając w dowolnym formacie.

Podobni autorzy